Dolgu

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak oluşan derin kırışıklıkların tedavisinde ve yüzü şekillendirmek için uygulanan yöntemlerden biri de halk arasında cilt dolgusu olarakta bilinen dolgu maddeleridir. Bu yöntemde vücudun doğal maddelerinin eşdeğerleri cilt altına enjekte edilir. Dolgu maddesi olarak en sık kullanılan ürün hyalüronik asittir. Hyalüronik asit bir polisakkarit yani doğal şekerdir ve insan vücudunda, tüm canlılarda olduğu gibi doğal olarak bulunur. Bu maddelerin hücre bölünmesi, eklemlerin kayganlığının sağlaması ve cildi gergin tutması gibi çok önemli görevleri vardır. Hyalüronik asit kendi hacminden bin kat fazla su tutabilir ve enjekte edildiği yerde uzun süre şeklini muhafaza edebilir, bu yüzden çok ideal ve en çok tercih edilen dolgu maddesidir, kozmetik ürünlerde bol kullanılır. Vücutta zaten doğal olarak bulunan bu madde alerji yapmaz, belirgin bir yan etkisi ve riski yoktur. Dolgu maddesi uygulamasının başarılı olması için teknik ve tıbbi bilgi gereksinimi yanında yüz anatomisinin detaylı bilgisi ve estetik bakış açısı gerekir. Dolgu madde enjeksiyonları ameliyat gibi girişimlere göre oldukça pratiktir. Kremlerle yapılan hafif bir anestezi sonrası yaklaşık 15-30 dakika gibi kısa sürede uygulanır. Kişinin sosyal hayatını ve işe gitmesini etkilemez, öğle arası tatillerde bile yapılabilir. İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir ve sonucu görmek için beklemek gerekmez uygulamadan sonra her hangi bir özel bakıma ihtiyaç yoktur.

Ara Bilgilendirme: Sizin için cilt dolgusu hakkında 15 saniyelik kısa videolar hazırladık. Sayfanın sonunda bulabilirsiniz. Mutlaka izleyin.

DolguUygulama bölgeleri nelerdir?

  • Burun kanatlarından dudak yan taraflarına uzanan çizgiler (nazolabial çizgiler)
  • Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler (marionette çizgiler)
  • Dudak üstündeki mimik çizgileri (perioral çizgiler)
  • Derin sivilce ve yara izleri
  • Dudak dolgunlaştırma ve kontürü
  • Elmacık kemiği ve yanak dolgunlaştırılması
  • Göz çevresindeki kırışıklıklar
  • Alındaki kırışıklıklar

Uygulama süresi ve devamlılığı nasıldır?

Tek seans ortalama 15-30 dakika sürer. Çok ince bir iğneyle hyalüronik asit preparatı derinin orta tabakasına enjekte edilir. Genellikle art arda 2 seans olarak uygulanır. İlk kez yapılıyorsa 2 veya 3 hafta sonra tamamlayıcı bir seans daha gerekebilir. Kullanılan dolgunun niteliği ve kişinin cilt yapısına göre etki ortalama 6-12 ay devam eder.

Aşağıdaki videoda nazolabial bölge dolgu uygulamasının aşamalarını izleyebilirisiniz.

Yanak bölgesini dolgunlaştırma uygulamasının aşamalarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Dudak dolgunlaştırma nasıldır?

İnce dudak yapısının dolgunlaştırılması veya dudaklardaki asimetrinin düzeltilmesinde hyalüronik asit türevleri etkin sonuçlar vermektedir. Anestezik etkili krem sürülmesinden sonra, dental anestezi uygulanır ve dudak çizgilerin içine veya dudak yapısına dolgu maddesi enjekte edilir. Bu sayede dudak çizgisi belirginleşir ve dudaklar daha dolgun görülür.

Dudak dolgusu hakkında ayrıntılı bilgi almak için dudak dolgusu sayfasını görüntüleyin.

Cilt Dolgusu hakkında merak edilen tüm sorulara kısa ve net yanıtlar için 15 saniyelik kısa video serimizi izleyin:

Harici resimler 7