Alt Değiştirme

Alt DeğiştirmeBebeğiniz kaka yaptıysa, “aman gecikmeyin” size söylenecek ilk sözümüz olacaktır. Bebeğinizin günlük bakımının en önemli bölümlerinden biri olan alt bakımının, ilk aylarda ortalama günde 7-12 civarında olması beklenebilir. Büyüdükçe bu miktarlarda azalma olacaktır. Bu konuda size ters gelen bir şey varsa en kısa sürede çocuk doktorunuza danışmanız gerekir.

Beslenme öncesi altı kirli veya bebek huzursuz ise altının değiştirilmesi gerekir, çünkü altı kirli bebek gerektiği kadar emmeyebilir. Diğer yönden beslenme ile bağırsak hareketleri arttığından dolayı beslenme sonrası dışkılama olabileceği için, bebeğinizin altını değiştirmeniz gerekebilir.

Eğer bebeğinizin cilt bariyerinde bozulma, pişik veya pişiğe gidiş gibi bir sorun yoksa kaka yapmadığı sürece bez daha uzun süre kalabilir. Fakat kaka varsa en kısa sürede temizlenmedir.

Kullanılacak Malzemeler

Bez: Tek kullanımlık bezler ile pamuk bezler arasında yapılan karşılaştırmalar sonucu ekonomik anlamda bir fark olmadığı görülmektedir. Fakat tek kullanımlık bezlerin emicilik oranları daha iyi olduğu ve ıslaklığı bebeğe hissettirmedikleri için daha konforlu olduğu söylenebilir. Diğer yönden tek kullanımlık bezler bebekleri daha iyi sarmakta ve istenmeyen kaçaklar daha az oranda görülmektedir. Pişik gelişimi açısından da tek kullanımlık bezler tercih sebebidir.

Bez
Silme malzemesi: Kullanım rahatlığı sağlasalar da ıslak mendil ve havluların özellikle ilk aylarda kullanımından kaçınmakta yarar vardır. Ev dışında olunduğu zaman pratik yarar sağlayan bu ürünler kullanılabilirken, cildin koruyucu tabakasını bozduğu için alkol içerenleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Bunun yanında bazı markaların herhangi bir kimyasal madde içermeyen yalnızca suyla ıslatılmış ıslak mendilleri de kullanılabilir.Silme Malzemesi
İlk iki ay için bebeklerde yalnızca önceden kaynatılmış ve kullanım sırasında ılıtılmış su ve pamuk kullanılmalıdır (yeni doğan bebekler için hazır satılan dikdörtgen şeklinde bebek pamukları veya makyaj temizlemek için kullanılan disk pamuklar bu açıdan kullanım kolaylığı sağlamaktadırlar).ilk iki ay
İki ay sonrasında ise yine mümkün olduğunca hazır ıslak mendil veya havlu kullanmak yerine yine su ile devam edilmesi iyi olacaktır. Bu dönemde artık pamuk yerine önceden katlanmış hazırlanmış tuvalet kağıdı kullanılabilir (tercihan kalitesine ve yumuşaklığına güvenilen 3 katlı tuvalet kağıtları). peçete

Alt değiştirme minderi ve koruyucu örtü: Bebeğinizin rahatı için alt değiştirme işlemine uygun yapılmış bir minder veya mat faydalı olacaktır. Altı açıldığında rahatlama yaşayan bebekler yine idrar veya kaka yapmak isteyebilirler. Bu gibi istenmeyen bulaşma durumlarını kontrol altına almak için, alt değiştirme minderi ölçülerine göre tasarlanmış “yatak koruyucu örtü” kullanmanızı tavsiye ederiz.

Alt Değiştirme minderi

Atık poşeti veya kovası: Alt değiştirme sırasında çıkan atık ürünlerin etrafa yayılmaması için elinizin altında bulunması iyi olacaktır.

Çöp Kovası

Pişik önleyici veya koruyucu kremler: Pişik başlıklı bilgilendirme kısmında bu konu ile ilgili açıklamalara bakınız.

pişik Kremi

Harici resimler 7