Değiştirme İşlemi

Ön Hazırlık
Bütün malzemeler önceden hazırlanmış ve hemen elinizin altında kolayca ulaşabileceğiniz mesafede olmalıdır.
Alt değiştirme işlemi öncesi eller yıkanmış olmalıdır.

Değiştirme işlemi yaptığınız yerin bebek açısından güvenli olması çok önemlidir. Bir süre sonra kendi kendine dönmeyi başaran bebekler, gözünüzü bir an için ayırdığınızda düşebilmektedirler. Ev kazalarının önemli bir kısmı alt değiştirme sırasında malzeme temini veya atıkların uzaklaştırılması için yalnız bırakılan bebeklerin düşmesi sonucu oluşmaktadır.

Bebeğinizin en azından vücudunun yarısı çıplak kalacağı için çok sıcak veya soğuk olmayan, hava akımı almayan bir yerde altının temizlenmesine dikkat edilmelidir.

Adım adım Değiştirme işlemi
Kirlenmiş bezin değiştirme işlemi 4 basamakta gerçekleştirilir.

Değiştirme İşlemi1- AÇMA; Kirli bez söküldükten sonra, bebeğin iki ayağını da acıtacak kadar sıkmadan bir elinizle kavrayıp ayaklarını yukarı kaldırın. Diğer elinizle bebeğin alt bezini, yukardan aşağı doğru kaydırarak alın, ve bebeğin poposunun altına doğru katlayın. Böylece poposuna bulaşmış olan katı dışkıların çoğu beze gelecektir ve siz popoyu temizlerken eski bez örtünün kirlenmesine biraz engel olabilecektir.

2- TEMİZLEME; Temizliği her zaman önden arkaya, yani bebek yatarken yukardan aşağıya doğru yapın, karın hizasından popoya doğru yapılan temizlik özellikle kız bebeklerin idrar yolları sağlığı için (dışkının idrar yollarına bulaşmaması amacıyla) önerilmektedir. Erkek bebekler içinse önce anüs çevresini, sonra pipisini çekmeden yavaşça kaldırarak pipisinin altını ve testislerinin etrafını en son da pipisini yukardan aşağı doğru temizleyebilirsiniz. İdrar temizliğinde olduğu gibi, kaka temizliğinde de ılık su ile ve uygun bir silme malzemesi yeterli olacaktır. Silinen alan değiştirilirken, silme işlemini yaptığınız pamuk veya kağıt ürün mümkün olduğunca az kullanılmalı (yani aynı mendil, kağıt veya pamukla tekrar tekrar silinmemeli), sık sık değiştirilmelidir.

3- KURULAMA; Ayrıca iyi kurulamak ve havalandırmak gerektiğini aklımızda tutmalıyız. Yumuşak havluyla, tuvalet kağıdı veya pamuk ile hafif dokunuşlarla-sürtmeden- bebeğin silinen bölgelerini özellikle kıvrımları kurulamak çok önemlidir. Ortam sıcaklığı ve vaktiniz müsaitse bebeğin altını temizledikten sonra bezi kapamadan evvel bir dakika kadar açık tutmanız hem bebeğinizin hoşuna gidecektir hem de altının tam kuruduğundan emin olabilirsiniz.

4- KAPAMA; Yeni temiz bezi bağlarken bel kısmını çok sıkmayınız, çok gevşek de olmamalıdır, iki parmağınız bebeğin bezi ile göbeği arasına rahatça girebiliyorsa bu sıkılık yeterlidir. Yeni doğan bebeklerde bez değişimi sonrası, bezin ön tarafının katlanması, henüz düşmemiş veya yeni düşmüş olan göbeğe baskı yapmayı engelleyecektir. Bez bağlandıktan sonra parmağınızı bacak çevresinde dolaştırarak, katlamış kenarlar dışa doğru düzeltirseniz sızıntı olması engellenebilir.
Alt değiştirme işlemi sonrası ellerin tekrar yıkanması gerektiği unutulmamalıdır.

Erkek Bebeklerde Dikkat Edilecekler
Bebeklerin çoğu, özellikle erkek bebekler bez açıldığında hissettikleri serinlikle çiş yapmaya meyillidirler, bunun için ya bezi gevşetip biraz bekleyin çişi gelmişse eski beze yapsın ya da yakınınızda bulunduracağınız bir peçeteyi, siz altını temizleyene kadar olası etrafı ıslatmalara karşı pipisinin üstüne koyabilirsiniz. Erkek bebeklerde temizlik sırasında sünnet derisi asla geriye çekilmemelidir.
Bezi kapatırken erkek bebeklerin pipisini aşağı doğru yönlendirmek göbek hizasına kadar ulaşabilecek ıslaklıkları engelleyebilir.

Kız Bebeklerde Dikkat Edilecekler
Kız bebeklerde idrarın çıktığı üretra ile dışkının çıktığı anüs birbirine çok yakın olduğu için idrar yolu enfeksiyonlarının görülmesi erkeklere göre oldukça fazladır. Dışkının idrar yoluna bulaşmasını önlemek için kızlarda silme işleminin idrar yolundan anüse doğru, yani ön taraftan arkaya doğru yapılması çok önemlidir. Bunun yanında silme işlemi tek bir hareket ile yapılmalı, kirli pamuk/mendil özellikle bu bölgede bir daha silme işlemi için kullanılmamalı ve atılmalıdır. Vajina girişi ve küçük dudaklar arasında kalan dışkı artıkları unutulmamalı, bu bölge nazikçe ama mutlaka temizlenmelidir.

Harici resimler 7