Refleksoloji

Her organizmanın kendini tamir etme yeteneği vardır, refleksoloji el ve ayaklara yapılan bası ile bunu ortaya çıkarılması yöntemidir.

Refleksoloji ile oluşturulan iç organlardaki refleks vücuttaki fizyolojik mekanizmaların normale dönmesini sağlar.

Refleksoloji organizmanın farklı yerlerinden de yapılabilir, ancak ayak binlerce sinir ucu, yüzlerce tendon ve ligament, onlarca irili ufaklı kemik ve kaslardan oluşan çok özel bir kavşak noktasıdır. Bundan dolayı özellikle ayak üzerinden yapılan refleksoloji masajının çok etkili tedavi edici özelliği vardır.

Yüzyılımızda hastalıkların oluşumunda çok önemli katkısı olan modern çağın fenomeni stres, organizmada dengesizliklerin oluşmasında veya ilerlemesinde öncelikli rol oynar. Refleksoloj sayesinde, ayaklar üzerindeki uygun noktalara yapılan bası ile sinirler aracılığıyla, beyindeki iç organların çalışmasını düzenleyen merkezlere etki edilerek, bozulan dengenin yeniden düzelmesini sağlanır.

Elbette refleksoloji her hastalıkta mucizevi bir sonuç ortaya çıkarmayı iddia etmemektedir. Ancak özellikle psiko-somatik denilen, stres kaynaklı hastalıklarda çok etkili olmaktadır. Refleksolojinin özellikle yapılmasının uygun olmadığı durumlar vardır. Ayak bölgesindeki enfeksiyon, sakatlama, yaralanma, varis durumlarında, yüksek ateşin ön planda olduğu hastalıklarda, ameliyat gerektiren durumlarda, hamilelik, adet zamanı dönemlerinde, diyabet ve kanser hastalarında yapılmamalıdır.