Tırnak Mantar ve Batık Tedavisinin Önceliği

Mantar, tırnak hastalıklarının büyük bir bölümünü oluşturan dermatolojik problemlerin başında gelmektedir.

Tedavisinin başarısı enfeksiyona neden olan mantar türünün tespiti ile artmaktadır. Tırnak mantarının tipik bulguları, tırnakta kalınlaşma, renk değişikliği, batma, ağrı, tırnak plağının yatağından ayrışması olarak kendini göstermektedir. Tırnak mantarı tedavisi, hastalık süreci hakkındaki bilgiler, yapılan muayene ve inceleme, son olarak ta tırnak numunesinden yapılan tahlil ile belirlenmektedir.

Bu noktada tırnakta mantar hastalığına sebep olan kolaylaştırıcı faktörler, mantarın türü ve özellikle enfeksiyona ilave olmuş başka sorunlar tedavi önceliğini belirlemektedir. Tırnak mantarı enfeksiyonuna eklenen en önemli ikinci sorun tırnak batmasıdır. Tırnak batması, mantara bağlı olarak gelişse de, bir çok hasta mantar enfeksiyonundan ziyade batma şikayeti ile kliniğimize başvurmaktadır.

Mantar enfeksiyonunun ilk olarak başladığı ve ileri evrelerinde tırnağı olumsuz olarak etkileyerek, tırnakta kalınlaşma, onikolizis en sonunda da tırnak batması gibi oldukça ağrılı bir soruna yol açtığı durumda tedavide öncelik mantar enfeksiyonunu gidermektir. Mantar hastalığı tedavi edilmediği zaman batma sorunu da çözülememekte ve çok kısa olarak geçici bir rahatlama sağlansa da tekrar oluşmaktadır.

Diğer yönden tırnak batması sorununun başlangıç olduğu tırnak problemlerinde, kişilerin tıbbi yaklaşımı olmayan çözümler aramaları olayı çok karmaşık hale getirmektedir. Medikal müdahale eğitimi olmayan kişiler tarafından yapılan pedikür ile batığa enfeksiyonlar eklenebilmektedir. Zaten çok hasarlı, dış etkilere açık, savunma mekanizmaları çok zayıflamış batık etrafındaki dokuya girişimde bulunulması bakteriyel enfeksiyona yol açabilmektedir. Ayrıca bunun yanında granülasyon dokusu denilen şiş, ağrılı, kızarık bir dokunun oluşumu görülebilmektedir. Böyle ortamlarda mantar çok kolay enfeksiyon yaparak durumu iyice çekilmez hale getirebilmektedir. Tırnak sorununun başlangıcı ilk olarak batma olup, mantar enfeksiyonu sonradan eklense bile tedavide öncelik yine ilk olarak mantar enfeksiyonunun ortadan kaldırılması şeklinde olmalıdır.

Özet ile tırnakta yaşanan sorun isterse mantar enfeksiyonunun neden olduğu bir batık problemi olsa da, ya da tırnak batma sorununun oluşturduğu bir mantar enfeksiyonu söz konusu olsa da öncelik ile tırnak mantarının tedavisi yapılmalıdır. Mantar sorunu halledilmeden yapılmaya çalışılan batık tedavileri sonuçsuz kalmaktadır. Mantar enfeksiyonunda bir miktar yol aldıktan sonra cerrahi olan veya olmayan teknikler ile yapılacak tırnak batması tedavisi yüz güldürmektedir.

Ancak çok özel sorunlar olan tırnak batık ve mantar sorunlarının iç içe geçtiği durumlarda tedavi süreçleri kişiye özel olarak düzenlenmelidir, bu da ancak multidisipliner bir tedavinin planlanması ve uygulanması ile başarıya ulaşmaktadır.