İdeal Lazer Epilasyon Uygulaması Kaç Seans Sürmeli?

lazer_kac_seans_surer

Eğer lazer epilasyon için uygun bir adaysanız ortalama olarak 6 ila 8 seansta tüylerinizin en az yarısından fazla bir kısmından kurtulmanız ve hatta girdiğiniz bu süreçte verimli bir sonuca ulaşmanız gerekir. Bazen ise kişisel veya bölgesel çeşitli faktörlere bağlı olarak 10 seans sonra lazer tedavinizde çok önemli aşama kaydetmeniz beklenir.

Tüylerinizden kurtulmanız için kaç seans gerektiği başlıca aşağıdaki faktörlere göre değişir:

• Cilt renginiz
• Kıl renginiz
• Kıl telinin kalınlığı
• Kıl yoğunluğunuz
• Kıllarınızın döngüsel değişkenliği
• Yaş ve cinsiyet
• Lazerin hangi bölgeye uygulandığı
• Seanslara zamanında gelip gelmeme
• Hormonal düzensizlik olup olmaması

Lazer epilasyon uygulaması yaptırmaya karar vermeden önce işlem için özelliklerinizin belirlenmesi ve buna göre cihaz ve doz ayarlamasının yapılması gerekir. Lazer tedavisinin tek seansta kılları etkileyememesinin nedeni, ışının yalnızca anajen faz denilen kılların büyüme döneminde kalıcı etki yapmasındandır. Bölgeye göre anajen dönemdeki kıllar %10 ile %20 arasında değişmektedir. Bundan dolayı ortalama 6-8 seans gerekmektedir.

Ayrıca lazer epilasyon uygulanacak bölgede ışından olumsuz etkilenecek benlere dikkat edilmesi gerekir. Bazı benler lazer ışınında olumsuz, istenmeyen dönüşümler gösterebilir. Bu durumda dermatolog benin tipini saptamalıdır. Yıllar sonra oluşabilecek olumsuz bir durumun lazer epiasyondan kaynakladığı anlaşılamayabilir.

Ayrıca bazı sağlıkla ilgili olan durumlarda işlem uygulanamaz. Eğer aşağıdaki 15 saniyelik videoda anlatılan durumlardan biri veya birkaçı varsa size lazer epilasyon işleminin uygulanmaması gerekir.

Eğer bu rahatsızlıklardan biri mevcut değilse cildiniz için hangi tip lazer cihazının kullanılması gerektiğini sizin için hazırladığımız infografikten öğrenebilirsiniz. (Cilt tipinin belirlenmesinde Fitzpatrick cilt rengi sınıflaması esas alınmıştır.)

kac_seans_lazer_ideal

Eğer 10 seanstan fazla lazer işlemi gördüyseniz ya da şu anda görmekteyseniz, bu durumun aşağıdaki nedenlerden bir veya birkaçından kaynaklanabileceğini aklınızda tutmanızı öneririz.

Lazer Epilasyon Seansları Neden Fazla Sürer?

1. Ticari Kaygı ve Suistimal

Lazer epilasyon işlemi yapan merkezler genel olarak seans başına ücretlendirme yapmaktadır. Bu yüzden ticari kaygıyla hareket eden bir merkezin ne yazık ki amiyane tabirle daha fazla para kazanmak için işlem sürecinizi uzatması ihtimal dahilindedir.

Dermatolog yönetimindeki merkezlerin böyle bir kaygıyla hareket etmeyeceğini düşünsek de, ‘’güzellik merkezi’’ veya “güzellik salonu” statüsündeki, yasal olarak lazer epilasyon uygulaması mümkün olmayan, doktor kontrolünde olmayan işletmelere dikkat etmelisiniz. Yasal olarak doktor kontrolü olmayan bir yerde lazer epilasyon uygulamasının yapılması yasaktır.

Bu tip işletmelerde yapılan diğer bir uygulamada toplu ücret alınarak “Bitene Kadar” ifadesi ile cazip hale getirmeye çalışmaktır. Eğer 4-5 seansta kıllarınızda farkedilir bir azalma yoksa ve 6-8 seansta en az yarısından fazlasında azalma yoksa, daha fazla bu işletmeye gitmeniz herhangi bir değişikliğe yol açmayacaktır.

2. İşinde Uzman Olunmaması

Uzmanlık her iş için olumlu etki gösterir. ‘’İşi ehline teslim et’’ tavsiyesi halk arasında oldukça sık kullanılır. İşin ucunda sağlık olduğunda ‘’işi ehil olanın yapması’’ kendi ya da sevdiklerinizin sağlığı söz konusu olacağı için önceliğiniz olmalıdır.

Lazer epilasyon kozmetik alanda dünyada en çok uygulanan 3 işlemden biridir. Dolayısıyla dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük sayılabilecek bir pazar yaratmaktadır.

Bu pazardan ekonomik gelir elde etmek isteyen kişiler denetim boşluklarından faydalanarak kolay bir şekilde güzellik merkezi açmakta, işlerinde uzman olmayan kişileri çalıştırmakta, işlerinde uzman olmayan kişilerin yanlış uyguladıkları tedavi, seans sayısını arttırmaktadır.

Bu yüzden işlem için mutlaka poliklinik ya da hastane ortamlarında, konusunda uzman kişilerden hizmet almalısınız. Lazer epilasyon yaptırdığınız yerin Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı olup olmadığını mutlaka sorunuz. Belediye tarafında ruhsat verilen yerlerin, ki bu işletmeler ancak “güzellik merkezi veya “güzellik salonu” olarak adlandırılabilir, lazer yapma yetkileri yoktur.

3. Yanlış Lazer Cihazının Kullanılması

Seans sayısının artmasının en önemli nedenlerinden biri de ilgili bölge için yanlış cihaz çeşidinin kullanılmasıdır. Birçok güzellik merkezi ne yazık ki sadece tek bir çeşit lazer cihazı bulunmakta böylelikle maliyetlerini düşürmekte, vücuttaki tüm bölgelere aynı cihazla işlem yapmaktadır.

Alexandrite lazer cihazı dünyada etkinliği kabul edilen, oldukça itibarlı bir cihaz çeşididir fakat mükemmel sonuçlar genellikle farklı tip cihazların ahengli bir şekilde kullanılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Belli bir ücretin altında lazer epilasyonu hizmeti alıyorsanız özellikle cihazı sorgulamanız gerekir. Ucuz cihaz ile ucuz hizmet alınması genellikle boşa para harcamakla sonuçlanmaktadır. Bir zamanlar IPL cihazları ortalığı kasıp kavuruyordu, şimdi ise adı bile anılmamaktadır. Şimdi ise “ütüleme diod”, “buz lazer” cihazlarına karşı temkinli olmak gerekiyor.

Lazer epilasyon cihazları arasındaki farklar isimli yazımızı görüntüleyerek hangi cilt tipi için hangi lazer cihazının kullanılması gerektiğini görebilirsiniz.

4. Lazer Cihazlarının Pahalı Olabilen Bakım Giderlerinden Kaçınılması

Bir lazer cihazının fiyatı yüzbinlerce lirayı bulabilmektedir. Lazer cihazları da araba ya da uçaklar gibi düzenli olarak bakım yapılması gereken cihazlardır. Bakımı yapılmayan bir araç nasıl çeşitli tehlikeler oluşturabiliyor ya da performansını kaybediyorsa, bakımı düzenli olarak yapılmayan lazer cihazları da çeşitli tehlikeler oluşturabilir ya da performansını (etkinliğini) kaybedebilir.

Lazer cihazlarının bakım maliyetleri cihazların ithal mallar olması nedeniyle oldukça yüksektir. Bu yüzden lazer epilasyon merkezleri bakımları aksatmakta veya bakımları uzak doğu üretimi parçalar ile yapmaya çalışmaktadır. Bu da cihazların etkinliğini düşürmekte, normalde çok daha az seansta ortadan kaldırabilecek tüyler için çok fazla seans gerekmektedir.

5. Hormonal Düzensizlikler

Bazı durumlarda oluşan rahatsızlıklar lazer epilasyon başarısını engelleyebilriler. Bunların başında hormon rahatsızlıkları gelir.

Eğer aktif bir hormon hastalığı varsa, lazer epilasyon ile kıllar etkilense de yeni tüylerin çıkmasından dolayı herhangi bir azalma olmamış gibi görünebilir. Gittiğiniz doktor kontrolündeki kurumda bu gözlemin yapılabilecek olması, gerekli hormaon testlerinizin yaptırılarak sonuçların yorumlanabilmesi önemlidir.

Harici resimler 7