Gebelik Çatlakları

Gebelikte ÇatlakNedir? Gebelikte kadınların önemli bir kısmında cildin aşırı gerilmesine bağlı olarak öncelikle karın bölgesinde ortaya çıkan deriden daha açık renkte pembemsi lezyonlardır. Cilt çatlakları göğüs, kalçalar ve bacakların üst kısımlarında da görülebilir. Genellikle küçük, fazla derin olmayan çöküntüler şeklinde olan çatlaklara çoğu zaman rahatsız edici bir kaşıntı da eşlik eder. Genellikle gebeliğin ikinci yarısından sonra görülmeye başlayan çatlakların görülme sıklığı %50-90 oranında değişmektedir.

Neden oluşur? Hamilelik sırasında dokularda oluşan gerilme ve ödem nedeniyle, cildin esnekliğini sağlayan kollajen ve elastin liflerinin gerilerek hasarlanması sonucu oluşur. Gebelik hormonların etkisinde kalan ciltte yeni oluşan lifler, Gebelikte Çatlakdaha ince ve düzensizdir. Çatlakların oluşmasında ailesel yatkınlık önemli bir yer tutmakla birlikte, genç gebelerde daha sık oluşmaktadır. Anne adayının gebelik döneminde fazla kilo alması ve çoğul gebelikler de çatlak oluşumunu arttırmaktadır.

Nasıl seyreder? Gebelik döneminde pembe-kırmızı-mor görünümde olan çatlaklar doğum sonrası 6-9 içinde beyaz bir renk alırlar ve ne yazık ki kalıcıdırlar. Çatlaklar bazı durumlarda kozmetik sorun yaratacak kadar yaygın olabilirler.

Gebelikte ÇatlakÖnlem alınabilir mi? Çatlakları her zaman tümüyle önlemek mümkün olmamakla beraber, alınan önlemlerle oluşmaları büyük ölçüde önlenebilir, kozmetik sorunlar yaratması engellenebilir. Çatlaklarla mücadelede dikkat edilmesi gereken noktalar ve alınması gereken önlemler şunlardır.

  • Kilo alımı sınırlandırılmalıdır. Gebelikte kilo alımı çok düzenli ve yavaş bir şekilde olmalıdır. Hangi aylarda ne kadar kilo alınmasının yeterli olduğunu lütfen doktorunuza sorunuz.
  • Bol sıvı alınması çok önemlidir. Vücuda giren su miktarı yetersiz olduğunda cildin elastikiyeti azalır ve çatlaklar daha kolay oluşur. Aksine, sıvı miktarı yeterli bir cilt, tonusunu daha iyi korur ve gerilmeye karşı daha dayanıklı hale gelir.
  • Çatlak kremlerinin kullanımı da önlemler arasındadır. Çatlak kremlerinin ortak özelliği cildi nemlendirmeleri ve esnemesine yardımcı olmalarıdır. Bu özellikleriyle çatlakların beraberinde getirdiği kaşıntının da azalmasına yardımcı olur. Piyasada bulunan "çatlak kremleri" sizi ekonomik olarak zorlayacaksa, badem yağı ve benzeri bitkisel yağların kullanılması çatlaklara karşı faydalı olacaktır. Badem yağı gibi bazı ürünlerin hamilelik sırasında kıllanmayı arttırdığı halk arasında ifade edilmektedir. Bu durum doğru değildir, broşürümüzün ileri bölümlerinde değinileceği gibi gebelikte kıllanma-tüylenme değişikliği zaten beklenen bir durumdur.
  • Masajın cilt esnemesine katkısı olacaktır. Cildinize uygulayacağınız krem veya solüsyonlar sayesinde zaten masaj işleminizi bir miktar gerçekleştirmiş olacaksınız. Fakat parmak ucu ve avuç içi ile yapılan friksiyon (ovalama) şeklindeki masajın, krem sürme işlemine göre bir süre daha uzun tutmanız faydalı olacaktır.

Gebelikte ÇatlakBu uygulamalara ne kadar erken başlanırsa çatlakların önlenmesindeki başarı o kadar yüksek olmaktadır. Nemlendirici ile masaj ve sıvı alımına dikkat edilmesi ilk aydan itibaren başlamak gerekirken, çatlak kremleri doktorunuzun tavsiyesiyle hamileliğin dördüncü ayından sonra başlayabilirsiniz. Önlemlerin gün atlamadan, her gün düzenli olarak yapılması çok önemlidir. Doğum sonrası hızla kilo kaybı ve ödemlerin çözülmesi döneminde yani ilk 6 haftalık dönemde de yukarıda anlatılan önerilere devam edilmelidir. Bazen tüm çabalara rağmen çatlakların önlenmesi mümkün olmamaktadır. Tüm yara izleri gibi karın çatlaklar da güneşe maruz bırakılmamalıdır.

Tedavisi var mı? Oluşmuş çatlaklar için üzerine basa basa vurgulanması gereken en önemli unsur, mümkün olduğunca tedaviye erken başlanması gerektiğidir. Tedaviye erken dönemde başlanırsa sonuçlar yüz güldürücü olabilmektedir. Tedavide retinoik asitli kremler, meyve asitli kremler, vitamin enjeksiyonları, derin kimyasal peeling uygulamaları, dermaroller, lazer uygulamaları ve mikrodermabrazyon ile cildin üst tabakasının soyulması işlemi kullanılmaktadır. Unutmamak gerekir ki çatlaklar henüz pembe veya mor renkteyken (yani ortaya çıkmalarından sonra ilk altı ay içinde) tedavi edilmeleri çok daha kolaydır.

Harici resimler 7