Gebelikte Kozmetik Ürünler

Gebelikte Kozmetik ÜrünlerHamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de güzellik, kişisel bakım veya vücut hijyeni için kullanılan ürünlerin bebeğe zararlı olup olmayacağıdır. Genel anlamda, temizlenmek, görünüşü güzelleştirmek, hoş bir koku vermek veya koruma sağlamak amacıyla deriye, gözlere, ağza, saç veya tırnaklara uygulanan ürünlere kozmetik denir. Bu ürünlerin çok büyük kısmının size ve bebeğe hiçbir zararı yoktur. Ama yine de dikkat edilmesi gereken bir kaç husus vardır. Bunlar hakkında sizi bilgilendirmek amacı ile hamilelikte kullanacağınız ürünleri pratik açıdan üç ana grup altında (kullanılması sakıncalı olanlar, kullanılması tavsiye edilmeyenler, kullanılmasında sakınca olmayanlar) toplayarak yol göstermeye çalıştık.

KULLANILMASI SAKINCALI ÜRÜNLER: Bu kategorideki ürünlerden kesinlikle kaçınmak gerekir. Çünkü ya bebeğe zarar verdiği kanıtlanmış ya da zarar verme olasılığı yüksek olan madde grubunu içermektedir.

 • Alfa-hidroksi asit gibi anti-aging, cilt lekelerini açma, akne tedavisinde yer alan meyve asidi içeren kozmetik ürünler kullanılmamalıdır.
 • A vitamini (retinoik asit, retin-A, retinoid) içeren kozmetik ürünler kullanılmamalı, ayrıca ağızdan yüksek dozlar içeren ilaçları da alınmamalıdır.
 • Akne tedavisi için ağızdan alınan antibiyotikler kozmetik ürün sayılmasa da kullanılmaması gerektiğini vurgulamakta yarar vardır.
 • Saç düzelticilerin (straightener) çoğu sodyum hidroksit ve bisülfit denilen kimyasal maddeleri içerdiği için kullanılmaları tavsiye edilmemektedir. Saç düzeltmelerin, ısı ve press yolu ile yapılması daha güvenlidir.
 • Perma için kullanılan solüsyonlar amonyum thioglycolote, amonyum calcium thioglycolate ve bir nötralizan solüsyon olan hidrojen peroksit içerirler. Bu maddelerle yeteri kadar çalışma yapılmadığı için zarar verici riskleri aydınlatılamamıştır. Gebelerin kaçınması iyi olacaktır.

KULLANILMASI TAVSİYE EDİLMEYEN ÜRÜNLER: Bu tip ürünlerin büyük ihtimalle bebeğe ve anneye zarar verme olasılığı yoktur. Fakat üzerinde yapılan araştırmalar yeterli olmadığından veya insanlar üzerindeki etkileri hakkında yeterli bilgi birikimi olmadığından her ihtimale karşı kaçınılması iyi olacaktır.

 • Saç boyaları, en sık sorgulanan kozmetik ürünlerin başında gelmektedir. En sık kullanılan kalıcı ve yarı kalıcı boyaların içindeki maddelerle yapılan deneylerde, bebek üzerine zarar verici etkiler görülmemiştir. Fakat tedbirli davranmak için, doğum sonrasına kadar saçların boyatılmaması daha uygundur. Saçınızda değişiklik yapmak, beyazlarınızı gizlemek veya dip boya yaptırmak istiyorsanız, gebeliğin ilk üç ayından sonra, bitkisel saç boyaları kullanabilirsiniz.
 • Epilasyon amaçlı kullanılan tüy dökücü kemler çok farklı kimyasal içeriklere sahip olduklarından, hepsini tek bir değerlendirmeye tabi tutmak zordur. Fakat gebelik süresince kaçınmakta yarar vardır.
 • Selülit kremlerinin içerik ve formülleri çok sık değişmektedir, bundan dolayı bunların da kullanmamaları önerilir.
 • Derma-kozmetik, kozmesötik kategorisine giren özellikle anti-aging amaçlı kullanılan ürünler içlerinde yoğun etkin madde barındırdıkları için gebelik süresince kullanılmamaları iyi olacaktır.

KULLANILMASI SAKINCALI OLMAYAN ÜRÜNLER: Bu kategorideki ürünler rahatlıkla kullanılabilmektedir. Fakat yine de gebelik döneminde kişinin bağışıklık sistemi önemli değişiklikler gösterdiğinden, daha önce kullandığınız halde bir kozmetik ürün hamilelik sırasında alerji yapabilir. Diğer yönden alerji yapması bebeğe zarar vereceği anlamına gelmez.

 • Nemlendiricileri rahatlıkla kullanabilirsiniz
 • Deodorant, şampuan ve diğer cilt bakım ürünlerinin, bebek gelişimi üzerine zarar verici etkileri olup olmadığı üzerine yeterli bilimsel araştırma olmamakla beraber şimdiye kadar herhangi bir problem rapor edilmemiştir.
 • Hamilelik döneminde makyajın zararlı olup olmadığı da sıkça sorulan sorulardan biridir. Bugüne kadar makyaj malzemelerinin hamilelik üzerinde olumsuz bir etkisi görülmemiştir.

Harici resimler 7