Gebelikte Saç-Kıl-Tırnaklar

Gebelikte Saç Kıl TırnaklarSAÇLARDAKİ DEĞİŞİMLER

Saçlar hamilelik döneminde genellikle gürleşir, dökülme azalır ve daha canlı görünür. Doğumdan sonraki 1-5 ay içinde (bazen 15 aya kadar uzayan) hızlı bir saç dökülmesi gözlenebilir. Gebelik sırasında artan hormonların etkisine bağlı olan saçlardaki gürleşme, doğum sonrası hormonların normal seviyelere gelmesi ile saçların dökülmesine sebep olmaktadır. Genellikle tedavi gerektirmeyen bir durum olan gebelik sonrası saç dökülmesi eğer sizi çok rahatsız edecek düzeye ulaşmış ise bir dermatolog ile görüşmeniz yararlı olabilir. Gebelik sırasında bazı kadınlarda erkek tipi saç dökülmesini andıran, alın bölgesindeki saç çizgisinde geriye gitme gözlenebilir. Bu durum doğum sonrası genellikle normale dönmediğinden medikal tedavi gerektirebilir.

KILLARDAKİ DEĞİŞİMLER

Kıl miktarındaki artış; yüz, karın bölgesi, basenler, nadiren de kol ve bacaklarda gebelik hormonlarının artışına bağlı olarak karşımıza çıkar. Bazı gebelerde gebeliğin son döneminde ama genellikle doğum sonrası 6 ay içinde normale dönüş yaşanmaktadır.

TIRNAKLARDAKi DEĞİŞİMLER

Tırnaklar gebelik sırasında çizgilenme, uzama hızında artış, matlaşma ve kırılganlık gösterirler. Bulaşık ve çamaşır yıkarken lastik eldiven kullanmak, el ve tırnaklara nemlendirici losyon sürmek çoğunlukla faydalı olur. Gebelik sonrası birkaç ay içinde normale döner.

Harici resimler 7