Lazer Epilasyon

Uzman Görüşü...

lazer_epilasyon_antalya

Kliniğimizde lazer epilasyon işleminin nasıl yapıldığını videodan izleyebilirsiniz.

KALICI EPİLASYON CİHAZ DEĞİL SİSTEM İŞİDİR...

Gelişen teknoloji kalıcı epilasyon uygulamalarına önemli katkıda bulunmaktadır. Kalıcı epilasyon talebi, cilt ve kıl özellikleri gibi bireysel farklılıklardan dolayı cihaz ve yöntem çeşitliliğini ortaya çıkarmıştır.

Lazer Epilasyon Kalıcı epilasyonda neden tek bir cihaz yeterli olamamaktadır?

Artık günümüzde en etkin kalıcı epilasyon cihazı yaklaşımı yeterli olmamaktadır. Kalıcı epilasyon istenen bölgelerin farklı olması, bireysel olarak cilt tipi-rengi farklılıkları, kıl rengi farklılıkları, kıl kökünün derinlik farklılıkları, hedeflenen sonuç için değişik cihaz seçimini gerekli kılmaktadır. Hatta aynı bölgede bile komşu kıllar arasındaki farklardan dolayı, o bölgeye birden fazla cihaz veya yöntemle uygulama yapılmasıyla başarıyı oldukça arttırmaktadır.

Epilasyonda kullanılan lazer tipleri nelerdir?

Lazer epilasyon cihazlarının etkin dalga boyları farklı olduğundan dolayı cihaz çeşitliliği ile karşılaşmaktayız. Epilasyonda kullanılan lazer tipleri başında alexandrite, diod, NdYag gelmektedir. Ayrıca lazer olmayan yoğun ışık kaynaklı IPL cihazları da bu gruba girmektedir.

Ara Bilgilendirme: Sizin için lazer epilasyon hakkında 15 saniyelik kısa videolar hazırladık. Sayfanın sonunda bulabilirsiniz. Mutlaka izleyin.

Lazer cihazlarının özellikleri nelerdir?

Lazer Epilasyon Lazer epilasyonda en sık kullanılan ve en başarılı lazer tipleri alexandrite ve diod lazerlerdir. Alexandrite tipi lazerler 755 nm dalga boyuna sahip olup, ışığı kıl kökündeki melanin pigmenti tarafından iyi tutulan lazerlerdir. Uygulamaları hızlı ve pratik olmakla birlikte, çok koyu cilt renginde kullanmak için uygun değildir. Bizim toplumumuzda genellikle çok koyu cilt rengine sahip olmadığından oldukça başarılı sonuçlar görülmektedir. Ancak alexandrite tipi lazerler her bölge için uygun değildir. Özellikle yüz bölgesinde kullanılmamalıdır, kıllarda azalma yerine artış yapabilmektedir. Bunun yanında 810 nm dalga boyuna sahip diod tipi lazerler oldukça güvenlidir, her cilt tipinde hatta koyu esmer tene sahip kişilerde bile rahatlıkla kullanılan lazerlerdir. Diod lazerlerin uygulanması anında hafif batma hissi olması ve kılları bir süre daha geç dökmesi, alexandrite lazerlere göre dezavantajdır. Ancak diod lazerlerin ışını, alexandrite lazerlere daha derine inebildiğinden yüz ve boyun bölgelerinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Lazer epilasyonda kullanılan ve dalga boyu 1064 nm olduğundan dolayı en derine ulaşan lazer tipi NdYag tipi lazerlerdir. Ancak kıl kökü tarafından daha az emilen lazer tipi olan NdYag cihazlarının kullanım alanı sınırlı olup yalnızca derin yerleşimli kıllarda tercih edilir. NdYag tipi lazerlerin bronz tenlerde bile güvenle kullanılmaları yanında, diğer lazer tiplerinin uygulamalarında hissedilmeyen batma hissi daha belirgindir.

Lazer Epilasyon lazer epilasyon 7Kalıcı epilasyonda kullanılan IPL cihazlarının etkinliği nasıldır?

IPL, fotoepilasyon, mavi ışık denen cihazlar, lazer teknolojisine değil, yoğunlaştırılmış ışık sistemine dayalı cihazlardır. Özellikle kuaför ve güzellik salonlarında kullanılan düşük enerjili IPL cihazları esasında modern ağda yöntemi olarak kabul edilmektedirler. Yüksek enerjili ve sertifikalı IPL cihazlarının bile kalıcı epilasyonda kullanım alanları oldukça sınırlıdır, bazı kişilerde ince tüylerde etki gösterebilmektedir. IPL cihazlarının ışın saçılımının fazla olmasından dolayı, epilasyonda etkin olabilmesi için yüksek dozlarda kullanılması gerekmektedir. Bundan dolayı uygulaması diğer yöntemlere göre hem daha ağrılıdır hem de yanık, kalıcı izler oluşturma oranları fazladır.

Kalıcı epilasyonda %100 garanti verilebilir mi?

Kesinlikle "Lazer epilasyonda bitene kadar kampanya", "Lazer epilasyonda bitme garantili kampanya" gibi söylemlerden kaçınmak gerekir. Özellikle IPL cihazı kullanan yerlerde bu tip sloganlar sık kullanılmaktadır. İnternette bu konudaki çeşitli forum ve tartışma siteleri incelenirse en sık sorulan soru "IPL'den fayda gören var mı" şeklindedir. Ciddi bir sağlık kuruluşu diğer tıbbi konularda olduğu gibi lazer epilasyon uygulamalarında garanti vermez. Ancak ortalama olarak, dozları çok iyi ayarlanmış etkin cihazlarla, uygun lazer tipinin uygun kişi ve bölgelerde kullanılması ile kalıcı epilasyonda bayanlarda başarı %70-90, erkeklerde %60-80 düzeylerindedir. Kalan kıllarda incelip rengi açıldığından tatmin edici sonuçlar sağlanmaktadır.

En iyi lazer sistemi hangisidir?

Biraz öncede açıklandığı gibi lazer epilasyon uygulamalarında çeşitli cihazlar vardır. Bilimsel literatürde en etkili lazer cihazı diye bir kavram yoktur. Her cihazın yerinde ve gerektiğinde kombine kullanımı en iyi sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Kliniğimizde kalıcı epilasyonda maksimum başarıya ulaşmak için epilasyonda kullanılan tüm lazer tipleri vardır. Bu sayede kişinin özellikleri belirlendikten sonra en uygun cihaz veya kombinasyon belirlenip uygulamalar yapılmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgiyi almak için şu linke tıklayabilirisniz: Lazer Cihazlarının Karşılaştırılması

Lazer Epilasyon lazer epilasyon 3Lazer öncesi dikkat edilecek hususlar nelerdir?

  • En az 1 ay önce ağda, cımbız, ip gibi kılı kökten çeken yöntemler bırakılmalı
  • Güneşten koruyucu (en az 15 faktör ) ürün kullanılmalı
  • Roaccutane kapsül kullanırken uygulanamaz
  • Açık yara üzerine uygulanamaz
  • Uçuk, siğil gibi deri hastalıklarında lezyon üzerine uygulanamaz
  • Tüy sarartıcı krem kullanımı en az 1 ay önce bırakılmalı

Lazer herkese uygulanabilir mi?

Lazer tedavisi her yaş ve her cinsten herkese rahatlıkla uygulanabilmektedir. Yalnızca hamile bayanlar bunun dışındadır. Ayrıca güneş ışığı ya da solaryumda çok fazla bronzlaşmış kişilere lazer uygulaması için bir süre beklenir. Brozlaşma lazer ışının etkisini azaltması yanında geçici leke riskini de arttırmaktadır. Fakat kliniğimizde bulunan cihaz çeşitliliği ve güvenirliliğinden dolayı bir dereceye kadar bronz ciltlere uygulama yapılabilmektedir. Lazer epilasyon uygulamasında en ideal kombinasyon açık cilt rengi, koyu kil rengidir. Fakat gelişmiş teknoloji ve cihaz çeşitliliği her cilt tipi ve kıl renginde güvenilir ve başarılı sonuçlar vermektedir.

Uygulamada ağrı olur mu?

Kliniğimizde kullandığımız son teknoloji ve kendinden soğutma sistemli lazer cihazları ile uygulama öncesi ve sonrası oldukça ağrısız ve acısız geçer. Ancak bazı hassas bölgelerde bazı cihazlar anlık hafif batma hissine neden olabilir.

Lazer Epilasyon lazer epilasyon 1Tedavi kaç seans sürecektir?

Dünyadaki hiçbir lazer uygulaması tek bir seansta kıl sorununuzdan kurtulmanızı sağlamaz. Bu tip mucizevi söylemlerden kesinlikle kaçınmanız gerekir. Cilt tipine, tüy rengine ve bölgeye göre ortalama 6-8 seansta sonuç alınmaktadır.

Lazer tedavisi niçin kıl sorununu tek seansta bitirememektedir?

Her bir kılın, aktif (anajen faz) ve pasif (telojen) dönemlerden oluşan kendi içinde yaşam döngüsü vardır. Vücudun bölgesine göre değişmek üzere yaklaşık kılların %5-20'si aktif dönemdedir. Lazer uygulaması yalnızca aktif dönemdeki kılları yok edebildiğinden birden fazla seans yapmak gerekmektedir. Her seansta aktif dönemdeki kıllardan uzaklaştırılır. Böylece ilerleyen uygulamalar ile kıl sorunu en aza indirilir. Ticari amaçla seans sayısını arttırmak için bölgeye özel kıl olgunlaşma evresi takip edilmezse başarı beklenende düşük olabilir.

Ten Rengi Açık Olanlara Uygulanabilir mi?

Bu soru ile sık olarak karşılaşmaktayız. Kısaca evet diyebiliriz, ancak lazer ışını ile cilt ve kıl koyuluğu hakkında biraz daha detaya girmek çok daha aydınlatıcı olacaktır. Bunun için kısaca lazer cihazlarının etki mekanizmasının nasıl olduğunu açıklamak çok daha aydınlatıcı olacaktır.

Lazer cihazlarının ciltte tedavi edici mekanizması şu şekilde olmaktadır. Lazerin etkisi ışının dalga boyuna uyan renk maddeleri tarafından emilerek, o noktada etkisini göstermesi esasına dayanmaktadır. Lazer ışınının hedeflediği maddeler farklılık gösterebilir. Ciltte tedavi veya epilasyon için kullanılan lazerlerde sıklıkla hedef olarak kullanılan madde “melanin” dir. Melanin maddesi cilde ve kıllara rengini veren maddedir

Bu bakış açısı ile lazer eğer epilasyon amacı ile kullanılıyorsa, cilt ne kadar açık renkli ve kıl ne kadar koyu renkli ise sonuç o kadar hızlı alınmaktadır. Açık tenlilerde lazer ışını cildin içinde melanin az bulunduğu için burada takılmamakta ve doğrudan kıllardaki melanin tarafından tutulmaktadır. Koyu tenli kişilerde ise lazer epilasyon başarısı daha geç yakalanmaktadır. Benzer mantık ile açık renkli tüylerde de melanin pigmenti daha az olduğu için hedeflenen sonuç daha geç alınmaktadır. Ayrıca ayva tüyü denilen çok açık renkli kıllarda veya beyaz kıllarda ise lazer ışını etkili olmamaktadır. Ancak piyasada sıklıkla ayva tüylerinde de etkili cihazlar bulunduğu ile yanlış yönlendirmeler yapılmaktadır.

Koyu ten rengine sahip olan kişilerin ciltleri lazer enerjisini kıla ulaşmadan tutmaya başladığı için leke gibi yan etki riski biraz daha yüksektir. Bundan dolayı doz ayarlaması çok önemlidir. Güvenilir cihazlarda ve uzman ellerde böyle bir risk oluşmamaktadır.

Kliniğimizde yüz bölgesi lazer epilasyon işleminin nasıl yapıldığını videodan izleyebilirsiniz.

Lazer Tedavisi ve Kanser Arasında Bir İlişki Var Mıdır?

Hayır. Lazer tedavisinde kullanılan lazer tipi iyonlaştırıcı özelliği olmayan yayılım vermektedir. Bu yayılım kesinlikle radyoaktif değildir. Lazer radyasyonunun özelliği belli bir bölgede çok sınırlı bir alanda yüksek miktarda ısı oluşturmaktır. Fakat bu ısı oluşumu yalnızca uygulandığı bölge ile sınırlı kalmaktadır ve kesinlikle iç bölgelere ulaşmamaktadır. İyonize bir özellik taşımadığı için DNA’yı tahribata uğratıcı bir durum olmaz. Ayrıca sık sık dillendirildiği üzere lazer epilasyon lenf bezlerine zarar vermemektedir. Lazer ışını gerektiği zaman hem bebeklerde hem de hamilelerde kullanılabilmektedir.

Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus cilt üzerindeki şüpheli benlere atış yapılmamasıdır. Bu noktada tedavi merkezinin ve tedaviyi uygulayacak kişilerin büyük önemi olmaktadır. Lazer merkezinin dermatolog kontrolünde olması güvenirlilik açısından çok önemli avantaj sağlamaktadır.

Lazer EpilasyonLazer ışını kalıcı epilasyonu nasıl sağlamaktadır?

Lazer tümü aynı dalga boyunda yüksek enerjili bir ışındır. Saniyenin binde biri düzeyindeki bir atışla cilde lazer ışını sayesinde uygulanan yüksek enerji kıl kökündeki melanin pigmenti tarafından emilir. Çevre dokuya zarar vermeden yalnızca bu noktada oluşan yüksek ısı sayesinde kıl kökü tahrip edilir.

Seanslar ne kadar sürer, seans araları ne kadardır?

Lazer uygulaması diğer yöntemlere göre çok kısa sürmektedir. Seans araları kişiye bağlı olarak değişmek üzere 1-4 aydır.

Lazer uygulaması öncesi veya sonrasında özel bir bakım gerektirir mi?

Genellikle lazer uygulaması öncesi herhangi bir bakım gerekmemektedir. Fakat gerektiği zaman bronzlaşmış tenlerde cilt koyuluğunu açıcı tedavi uygulanmaktadır. Lazer uygulaması sonrası ise güneşten korunma önemli olduğundan, kişilere yüksek koruma faktörlü güneşten koruyucular önerilmektedir.

Tedaviye başlarken tüylerin durumu nasıl olmalıdır?

İlk uygulamaya tüylerin tümü hiç değilse 1 mm yüzeydeyken başlamak uygun olur. Bu nedenle uygulamadan 2-4 hafta önce her türlü müdahale kesilmelidir. 7-14 gün sonra yeniden çıkmış gibi görünen tüyler cansız olup, yumuşakça silindiğinde dökülecektir.

Lazer Epilasyon lazer epilasyon 2Uygulamadan sonra günlük yaşantıma devam edebilir miyim?

Lazer uygulaması sonrası bazı kişilerde hafif bir kızarıklık ve kabarıklık mevcut olabilir ve bu durum çok kısa sürer. Bireyleri günlük yaşantılarında hiç bir kısıntıya gerek kalmaz.

Lazer ışınlarının derimize veya iç organlarımıza bir yan etkisi veya zararı var mıdır? Lazer uygulamaları kansere veya enfeksiyonlara yol açar mı?

Tıp dünyası Lazerin tedavi edici etkisinden yaklaşık 40 senedir yararlanmaktadır. Bundan dolayı lazer üzerinde yapılan birçok araştırma sonucunda, lazer ışınlarının son derece güvenli olduğu ve uzun vadede hiç bir yan etkiye yol açmadığı saptanmıştır. Ayrıca lazer ışınları kanser ve enfeksiyon oluşumuna sebep olmaz. Lazer ışını non-iyonize (iyonize olmayan) bir enerji tipi olduğu için hücrelerde mutasyon yaratmamaktadır.

Lazer uygulaması fiyatları nasıldır?

Uygulanan bölgenin genişliğine göre değiştiğinden, ancak karşılıklı görüşme ile saptanabilmektedir. Ancak kliniğimiz son teknolojik olanakların yanında ekonomik çözümler sunmaktadır. Kliniğimizde ön görüşmeler ücretsizdir.

Lazer epilasyon hakkında merak edilen tüm sorulara kısa ve net yanıtlar için 15 saniyelik kısa video serimizi izleyin:

Harici resimler 7