Botoks-ANTALYA

botoks1

Son yılların en popüler kırışıklık tedavisi olan Botoks için hemen herkes bir şeyler söylüyor, gazetelerde, televizyonlarda ve dergilerde haberler çıkıyor. Belki de arkadaşınızdan duydunuz veya daha fazlasını bilmek istiyorsunuz. Botox'un sizin için uygun olup olmadığını merak ediyorsunuz.

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Antalya'da da botoks giderek popülerleşiyor.

Öncelikle Botox'un yüz bölgesindeki faydalarını daha iyi anlayabilmek için kırışıklıkların nasıl oluştuğunu bilmek lazım.

Kırışıklıklar nasıl oluşur?

Yüzümüzde mimiklerimizi her hareket ettirdiğimizde yani güldüğümüz, kızdığımız, şaşırdığımız zaman cilt altındaki kaslar hareket eder. Bu hareketlerin sürekli tekrarlanmaları ile zamanla yüzümüzde kırışıklıklar oluşur. Bu kırışıklıklara dinamik kırışıklıklar adı verilir. Kişinin mimiklerini kullanma sıklığı, güneşe maruz kaldığı süre, cilt ve kas yapısı, yaş ve cinsiyet bu kırışıklıkların seviyesinde belirleyicidir.

DysportBotox (botoks) nedir?

Botox (botoks) uygulaması zamanla yüzde oluşan dinamik kırışıklıkları, çizgileri azaltan basit, cerrahi olmayan bir uygulamadır. On dakikalık bir uygulama ile kırışıklıklara yol açan kasları 4 aya kadar gevşetir. 3-7 gün içerisinde etkili olmaya başlar. Basit, hızlı ve iyileşme süreci gerektirmeyen bir uygulama olduğu için, uygulama sonrası iş ve günlük yaşam etkilenmez.

Botox tam olarak nedir?

Botox, (botoks) Clostridum Botulinum bakterisinden üretilmiş doğal, saflaştırılmış proteindir. Kırışıklığa yol açan kaslara ince uçlu enjektörler ile çok düşük dozlarda uygulanır. Botox dinamik kırışıklıklara yol açan kasları geçici süre ile gevşeterek etkisini gösterir. Botox'un etkisi uygulandığı bölge ile sınırlıdır, vücut içerisinde dolaşmaz.

Ara Bilgilendirme: Sizin için botoks hakkında 15 saniyelik kısa videolar hazırladık. Sayfanın sonunda bulabilirsiniz. Mutlaka izleyin.

Botox ne değildir?

Botox (botoks) sizi baştan yaratacak bir mucize değildir, bir ilaçtır. Sadece uygulandığı bölgede etkilidir

Tarihçesi...

Botoks’un kökeni olan toksik madde, 1820’li yıllarda Almanya Sağlık Bakanlığı görevini yürüten Dr. Kerner tarafından, ülkesinde sosis yedikten sonra bazı vatandaşlarının hayatlarını kaybetmesi üzerine, bu olayın sebeplerini araştırması ile ortaya konmuştur. Bir zehrin varlığı belirlenmiş ancak, bu araştırmalar sonucu toksik maddeyi üreten sebep aydınlatılamamıştır.

Dr. Kerner’in yaptığı araştırmalar daha sonra bir bakteriyoloji profesörü tarafından detaylandırılır. Zehirlenmeye neden olan toksin ve bugün kullanılan Botoks ilacının elde edildiği mikrop olan olan ''Clostridium botulium'' bakterisi yapılan araştırmalar ile aydınlatılır.

1950’li yıllara gelindiğinde biyokimyacı Dr. Edward Schantz ''Clostridium botulium'' bakterisinin salgıladığı zehrin bir çeşidi olan botilinum toksin tip-A’yı elde eder ve bugün milyonlarca kişiye uygulanan botoks işleminin ilk adımlarının ortaya çıkmasını sağlar.

Dr. Schantz’ın araştırmalarından esinlenen Dr. Vernon Brooks ise küçük dozajlardaki botulinum bakterisinin kasları gevşettiğini daha doğrusu felç ettiğini keşfeder.

Göz doktoru olan Dr. Alan B. Scott ise botulinum bakterisinin toksininin şaşılığa iyi gelebileceğini düşünür ve şaşılığa etkisini ölçmek için maymunlara enjekte eder. Dr. Scott daha sonra resmi izin alarak uygulamayı insanlar üzerinde test etmeye başlar. Araştırmalar botulium toksinin şaşılık tedavisinde etkili olduğunu ortaya koyar.

Botilinum toksini 1981 yılından beri insanlarda güvenli olarak şaşılık tedavisi amacıyla kullanılmaya başlar. 1989 yılında Allergan firması toksinin dağıtım haklarını satın aldıktan, bir sene sonra FDA botulinum toksin maddesinin şaşılık tedavisinde kullanılmasını resmi olarak onaylar. İstemsiz kas kasılmasının ön planda olduğu hastalıklarda (ses teli spazmları, serebral palsi gibi) botilinum taoksininin tedavi edici etkisinde söz konusudur.

Botoksun özünü oluşturan botilinum toksin tip-A maddesinin kırışıklıkları yok eden etkisinin kanıtlanmasıyla da FDA botoksun kozmetik amaçlı kullanımını onaylamıştır.

Kliniğimizde botoks işlemin nasıl yapıldığını videodan izleyebilirsiniz:

botoks3Botox hangi bölgelere uygulanır?

Özellikle mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası ve göz kenarı çizgileri Botox (botoks) tedavisine son derece iyi cevap vermektedir. Bunun dışında üst dudak ve boyun çizgileri tedavi edilebilir. Ayrıca el,ayak ve koltukaltı bölgelerinde terleme tedavisinde Botox kullanılmaktadır.

Botox sizin için uygun mudur?

Kırışıklığı olan herkese uygulanabilir. Ancak hamile ve emziren kadınlara uygulanmaz. Görünüşüne önem veren binlerce kadın ve erkek Botox'un faydalarını keşfetti. Sadece sanatçılar, politikacılar, modeller değil, öğretmenler, anneler ve iş dünyasından ve hayatın her alanından insanlar da artık Botox uygulatıyor.

Bu konuda daha farklı bilgiler ve bakış açısı edinmek istiyorsanız, "Neden Botoks?" isimli yazımızı okuyunuz.

Botox'u kim uygulamalı?

Botox, (botoks) yüz mimik kaslarını ve yüz anatomisini bilen dermatolog veya plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde göz kapağının düşmesi gibi istenmeyen yan etkiler oluşabilir.

Uygulama nasıl olur?

Doktorunuz en iyi sonucu alabilmek enjeksiyon yapılacak bölgeyi tespit eder. Anestezi gerekmez, hassasiyete göre belki anestetik bir krem veya buz kompresi uygulanabilir. Uygulanacak her bölgeye çok az dozlarda Botox (botoks) birkaç enjeksiyonla tatbik edilir. Uygulama süresi yaklaşık 10 dakikadır. Normal aktivitenize hemen geri dönebilirsiniz.

botoks2Botox'un etkisi ne kadar sürer?

Botox'un etkisi 4 aya kadar sürmektedir.

Yan etkisi var mıdır?

Bilinçli ve tecrübeli ellerde yan etkisi çok azdır. Çok nadir olarak, baş ağrısı veya yanlış yere uygulama sonucu geçici göz kapağı düşüklüğü görülür. Enjeksiyon alanında nadiren hafif kızarıklık görülebilir, makyajla kolayca kapatılabilir.

Botox uygulamaları ağrılı mıdır?

Çok az ve kısa süreli batma hissi duyulur, birçok kişi bunu sinek ısırığına benzetir. En çok 10 dakika süren bir işlemdir. Ağrı hissini azaltmak için işlem öncesi soğuk uygulaması yapılır. Uygulama sırasında hissedilen ağrı, kişiye göre değişir, ancak tedaviden hemen sonra hiçbir acı hissi kalmaz.

Uygulamaya devam etmezsem kırışıklıklarım daha kötüye gider mi?

Hayır. Kırışıklıklarınız 4 ay sonra yavaş yavaş tedavi öncesi durumuna geri döner.

Botox nerelere uygulanabilir?

Kliniğimizde Botox (botoks) alın, kaş arası, göz kenarı kırışıklıklarının yanı sıra, yüzün alt bölümünde (boyun, ağız köşeleri, üst dudak) dolgu maddeleri ile kombine edilerek kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra el, ayak ve koltukaltı için bölgesel terleme tedavisinde kullanılmaktadır.

Botoks Fiyatları Bazı İşlemelerde Ucuz Olabiliyor. Bunun sebepleri nelerdir?

Botoks ilacının fiyatı Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Bundan dolayı güvenilir merkezlerde fiyatlar arasında az oynama olmaktadır. Fiyatların ucuz olmasının en büyük sebebi bazı işletmede kullanılan malzemenin Çin menşeili olmasıdır. Çin menşeili botoks malzemelerinin maliyetleri sektörde söz sahibi olan ve kullanmakta olduğumuz Avrupa ve Amerika kökenli malzeme maliyetlerinin çok daha gerisindedir.

Daha düşük maliyetle ürün tedarik eden işletmeler müşterilerine daha ucuz fiyatla hizmet verebilirken, daha yüksek maliyetlerle kaliteli ve itibarlı markaların malzemelerini kullanan işletmeler müşterilerine nispeten daha yüksek fiyatlarda hizmet verebilmektedir.

Kliniğimizde kullanılan botoks markaları ürüne ismini veren ‘’Botox’’ ve ‘’Dysport’’tur.

İşlemden Sonra Yüzümde Donuk ve Mimiksiz Bir İfade Kalmasından Korkuyorum. Böyle bir şey yaşar mıyım?

Hayır, botoks güvenilir kurumlarda ve uzman ellerde yapıldığı müddetçe yüzde donuk ve mimiksiz bir ifade bırakmaz. Uzmanın yüzde bulunan kas yoğunluklarını bilerek uygulayacağı malzemenin dozajını ayarlaması gerekmektedir.

Fakat işin ehli olmayan kimseler özellikle tehlikeli bölge olarak adlandırılabilecek ‘’horizontal line’’ bölgesine gereğinden fazla, aşırı dozda botoks uygularsa yüzünüzde donuk ifade olabilir.

Bu yüzden işinde uzman olan klinik merkezlerinde ya da hastanelerde botoks işlemi yaptırmanızı öneririz.

Kliniğimiz kurulduğundan beri bugüne kadar binlerce kişi botoks işlemi yaptırmaktadır. Memnuniyetsizlik oranı %0 dolayındadır.

Arkadaşlarım ya da Çevremdekiler Botoks Yaptırdığımı Fark Eder mi?

Bu sorunun yanıtını şöyle verebiliriz. Günlük yaşamınızda her gün onlarca botoks yaptırmış kişiyle karşılaşıyorsunuz ve siz fark etmiyorsunuz. Dünyada her yıl milyonlarca kişi botoks yaptırmaktadır. Bunun en büyük sebebi işlemi yaptıranların işlemden memnun kalmaları ve işlemin gençleştirici etkilerini deneyimleyerek yaşamasından kaynaklanmaktadır.

Botoks, cerrahi olmayan kozmetik amaçlı işlemler arasında Türkiye’de olduğu gibi dünyada da ilk sıradadır.

Fakat bir önceki soruda cevapladığımı gibi eğer uzman olmayan kişiler işlemi yapar ise yüzünüzde donuk bir ifade oluşabilir. Bu ifade özellikle ağlarken ve gülerken yüzünüzdeki kasların görevini yapmamasına sebep olur.

Kliniğimizde işlemden kaygı duyan birçok kişi öncelikle işlemi yaptıran arkadaşlarıyla kliniğimize gelmekte ve işlem uygulanırken gözlemlemektedir. Kliniğimizden ayrılırken herkes işlemin kolaylığı karşısında şaşırdıklarını belirtmektedir.

Dermatoloğumuz Meltem Hanım, kendi botoksunu düzenli olarak kendisi uygulamaktadır. Detaylara burayı tıklayarak göz atabilirsiniz.

Botoksa Bir Kere Başlanıldığında Bir Daha Bırakılamayacağı, Eğer Bırakılırsa Kırışıklıkların Eskisinden Daha Kötü Hale Geleceği Söyleniyor. Doğru Mu?

Hayır. Botoksun etkisi kaybolduktan sonra aynı etkiyi görmeniz için yeniden yaptırmanızı öneriyoruz. Fakat bırakıldığında eski durumunuza dönersiniz. Daha kötü bir kırışıklıkla karşılaşıldığına dair bilimsel bir veri yok. Yalnızca yüzünüzün daha genç haline alıştığınız için botoksun etkisi ortadan kalkınca eskisinden daha kötü göründüğü izlenimine kapılabilirsiniz. Bunun yanında düzenli botoks kullanımının yaşlanmayı oldukça önemli şekilde geciktirdiği ve etkisi ortadan kalksa bile hiç botoks yapılmamış halinize göre daha iyi olacağı bilimsel olarak kanıtlanmış durumdadır.

Yüksek Tansiyon Hastasıyım. Botoksun Bir Zararı Olur Mu?

Doğru uygulandığı müddetçe sorun teşkil etmez. Botoksun kan basıncıyla direkt olarak bir ilişkisi yoktur. Her ihtimale karşı doktorunuzla konuşmayı ihmal etmeyin.

Botoks, dolguyla aynı amaçlar için kullanılabilir mi?

Hayır. Botoks ve dolgunun kullanım alanları ve etki gösterdikleri alanlar farklıdır. İkisinin kesiştiği çok sınırlı yerler vardır. Ancak birlikte kullanımları ile müthiş sonuçlar alınmaktadır.

Botoksun Alternatifleri Var Mı?

Botoksa özelliğini veren aslında botulinum toksin maddesidir. Myobloc, Xeomin ve Dysport botoks yerine kullanılabilecek alternatiflerdir. Bunların hepsi çok güvenilir ilaçlardır. Ancak ülkemize yalnızca Botox ve Dysport ithal edilmektedir.

Botoks Yaptırdıktan Sonra Eğer Sonuçları Beğenmezsem Ne Yapabilirim?

Tüm yapmanız gereken birkaç ay beklemek. Etki 4 aya kadar sürebilir.

Aldığım Vitaminler ya da İlaçlar Botoks İle Etkileşime Girer Mi? Bir Zarar Görür müyüm?

Bu kaygınızın önüne geçmek için öncelikle doktorunuza danışın. Çinko ya da içinde çinko barındıran bazı gıdalar botoksla etkileşime girebilir. Ancak bunların çok yüksek miktarda tüketilmesi durumunda etkileşim olabilmektedir.

Botoks Dudağı Doldurmak İçin Yapılabilir Mi?

Dudağı doldurmak için dudak dolgusu yapılır. Eğer dudağın etrafında kırışıklıklar varsa botoks bu kırışıklıkları ortadan kaldırmak için kullanılabilir.

Yine belirtmek isteriz ki dudak etrafında yapılacak işlem için işin ehli olunması çok önemlidir.

Botoks hakkında merak edilen tüm sorulara kısa ve net yanıtlar için 15 saniyelik kısa video serimizi izleyin:

Harici resimler 7