Endopeel

Endopeel nedir?Endopeel

Son yıllarda Avrupa ve Amerika’da kullanımı gittikçe artan yüz ve boyun bölgesi öncelikli olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde de uygulanan sarkmaları azaltıcı tıbbi bir lifting yöntemidir. Patentli bir ürün olan Kas tonusunun (geriminin) artmasını sağlayarak, ciltte oluşturduğu gerginlik sonucu sarkma ve kırışıklıkları azaltan Endopeel’in etken maddesini karbolik asit oluşturmaktadır.

Endopeel nasıl uygulanır?

Sarkmanın veya kırışıklık giderilmesi istenen bölgenin kas dokusu içine enjekte edilerek kullanılmaktadır. Endopeel’in kasta yakıcı veya ağrı verici etkisi yoktur. Uygulamanın konforlu olması için enjeksiyona bağlı oluşabilecek ağrının azaltılması amacıyla lokal anestezik kremler kullanılmaktadır. Uygulanacak bölgenin genişliğine bağlı olmak üzere toplam işlem süresi 15-30 dakika civarında sürmektedir.

Endopeel’in etkisi nedir?

Ham maddesi yer fıstığından elde edilen yağ asitlerinden oluşan Endopeel içine enjekte edildiği kasın gerginliğini arttırmaktadır, bu sırada kasın kasılma aktivitesinde azalma olmamaktadır. Kasın gerginliğinin artması sonucu sarkmaları toparlamakta ve hemen üstündeki cildin de gerilmesini sağlayarak kırışıkların giderilmesini sağlamaktadır.

Endopeel

Hangi bölgelere uygulanır?

Endopeel’in çok geniş bir uygulama alanı vardır. Yüzde alındaki, dudak kenarı ve üstündeki kırışıklık çizgilerinin giderilmesinde kullanıldığı gibi, tüm yüzde lifting amacıyla da çok başarılı şekilde uygulanmaktadır. Ayrıca çene altındaki, boyundaki sarkmalar da Endopeel için önemli kullanım alanlarıdır. Bunların dışında dekolte liftingi, üst kol bölgesi sarkmalarının toparlanması, göbek, basen ve kasık bölgesi sarkmaları toparlanması, selülitli derinin gerginleştirilmesi gibi uygulamalar sıklıkla Endopeel’in kullanım alanlarına girmektedir.

Endopeel’in etkisi ne zaman başlar ne kadar sürer?

Endopeel uygulaması sonucu etki 10-30 dakika gibi kısa bir sürede oluşmaya başlamaktadır. Uygulama sonrası etki 6-8 ay kadar sürmektedir. Bu süre sonunda tamamen geriye dönüş olduğu için yıllarca ardışık uygulamalar rahatlıkla yapılabilmektedir. Ardışık uygulamalar sonucu, Endopeel’in etki süresi de uzamaktadır. Diğer bir uygulama yaklaşımı da iki ayda birçok düşük doz Endopeel ile yapılacak idame tedavisidir. Böylece olumlu etkilerin sürekli olması sağlanmaktadır.

Endopeel’in avantajları nelerdir?

Bu yöntemin güvenilir şekilde uygulamasında en önemli unsur Sağlık Bakanlığı ve Avrupa CE onayına sahip olmasıdır. Endopeel cerrahi müdahale olmadan acısız bir şekilde sarkmalardan kurtulmanın yanı sıra kırışıklıkların azaltılmasında önemli bir avantaj sunmaktadır. Cerrahi operasyonlar sırasında oluşabilecek yara izi, nekroz, sinir hasarı gibi risklerin olmaması veya operasyonla yapılmış bir lifting etkisinin çok uzun süre devam etmesini sağlaması çok rahat kullanım olanağı sağlamaktadır. Ayrıca uygulamadan bir süre sonra etkinin geriye dönüşünün olması da cerrahiye göre önemli bir kazanımdır. Uygulanan bölgelerdeki kasların botokstaki gibi hareketsiz hale gelmemesi ve mimiklerin kaybolmaması yine önemli avantajlarından biridir. Fakat Endopeel uygulaması kırışıklıkların giderilmesi açısından botoksun bir alternatifi değildir, daha çok birbirini tamamlayıcı olarak iş görmektedirler.

Endopeel’in kullanılmasının sakıncalı olduğu durumlar ve yan etkisi var mıdır?

Endopeel; hamilelerde, 18 yaşın altındaki kişilerde, şiddetli yer fıstığı alerjisi olanlarda, herpes enfeksiyonlarında ve kardiyomyopatisi olan kişilerde kullanılmamalıdır. Bunun dışında çok büyük oranda oldukça rahat bir uygulamadır. Çok sık olmamak kaydı ile özellikle ilk uygulamanın yapılması sırasında, uygulama yerinde ödem gelişebilir. Bu durum kısa bir süre sonra geçmektedir. Uygulamanın yapıldığı gün sıcak içeceklerden kaçınılması, üç gün boyunca yoğun güneş banyosu yapılmaması ve vitamin A, vitamin C, vitamin E ve güneşten koruyucu kremlerin kullanılması ile hem etkinliğin ideal durumda kalması sağlanır hem de uygulama bölgesindeki şişliklerin önüne geçilir.

Harici resimler 7