Dövme - Tattoo

Dövmeİnsanlığın ilk çağlarından beri son derce ilkel tekniklerle yapılan dövme yalnızca sanat olarak anılması yanında kullanılan boyaların ve cihazlardaki gelişmeler sayesinde bilim haline de gelmiştir. İnsanın vücudunu tual olarak kullanması sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik katman veya eğitim farkı gözetmeksizin çok yaygın bir uygulama haline gelmiştir. Buna rağmen çoğu dövme uygulaması bu konuda yeterli özenin gösterilmemesinden dolayı istenmeyen bazı yan etkilerin oluşmasına neden olmaktadır. Kliniğimizde, medikal şarlarda uygulanan dövmenin amacı, bu olumsuz durumları elemine etmektedir.

Dövme yaptırmaya karar veren kişilerin bilgi edinmesi ve gözden geçirmesi gereken önemli noktalar vardır. Dövme yapılırken kullanılan boyalar, cihaz ve iğneler bunların başında gelmektedir.

Boyalar; Dövme de kullanılacak boyalar bitki özlü, su bazlı, anti-allerjik olmalı, klinik testlerden geçirilmiş olmalı ve ağır metal gibi toksik ürünleri içermemelidir. Kullanılan boyanın zararlı etkileri çok uzun yıllar sonra ortaya çıkabilir.

Cihaz; Dövme cihazı paslanmaz çelikten imal edilmiş olmalı ve her uygulama sonrası sterilize edilmeli, edilmeyen parçaları ise tek kullanımlık olup atılmalıdır.

İğneler; Kesinlikle steril paketinde yer alan tek kullanımlık çelik iğneler kullanılmalı ve işlem sonrası imha edilmelidir.

Dövme 2

Sterilizasyon ise üzerinde durulması gereken en önemli konudur. Dövme uygulamalarında sterilizasyonun cerrahi şartlara göre yapılması gerekmektedir. Dövme uygulanan birçok işletme hijyenik koşullara dikkat ettiklerini söyleseler bile, bu çoğunlukla dezenfeksiyon (ortamdaki mikropların sayısının azaltılması) düzeyinde kalmaktadır. Halbuki yapılması gereken tam mikropsuzlaştırma yani sterilizasyon işlemidir. İşlemler sırasında kullanılacak malzemeler ve deri steril hale getirilmelidir. Estetik amaçla yapılan bir işlem sonrasında sağlık problemi yaşamak hiçte hoş olmayacaktır.

Dövme yapılmaya karar verilmesi durumunda üzerinde düşünülmesi gereken diğer bir hususta hangi bölgeye, hangi motifin ne büyüklükte işleneceğidir. Dövme kesinlikle kalıcıdır ve daha sonra çıkartılmak istendiğinde çok zahmetli, çok pahallı işlemler yaptırmak gerektirmektedir, buna rağmen iyi yapılmamış dövme de tam başarı elde edilemeyebilmektedir. Uygun olmayan cihazda, acemi ellerde yapılan dövme işlemlerinde kalıcı boya derinin altına değişik mesafelerde verildiği takdirde çıkarılma işlemi tam bir hüsranla sonuçlanmaktadır.

Daha sonra sorunlarla karşılaşılabildiği için, Kliniğimizde prensip olarak 20 yaşın altındakilere dövme yapmamaktayız. Bunun yanında büyük dövmeler, sevgili-eş-arkadaş ismi dövmeleri de uygulamayı ret ettiğimiz sınıfa girmektedir.

Dövme yapılmasına karar verildikten sonra, tam sterilizasyon şartları sağlanıp, uygulanması istenen desenin deri üzerine aktarılması işlemine geçilir. Anestezi dövmenin kalıcılığına olumsuz etkide bulunabileceğinden dolayı pek tercih edilmemektedir. Yine de kişinin ağrı eşiğine göre lokal anestezik maddelerin kullanımı söz konusu olabilmektedir.

Dövme sonrası ise dokunun enfekte olmaması ve dövmenin iyi sonuç vermesi için kişinin günlük bakımı bir süre devam ettirmesi gerekmektedir. Düzenli nemlendirmenin yanında antibiyotikli krem ve epitelizasyonu hızlandırıcı kremler bir süre tatbik edilmelidir. Dövme uygulanan bölgeye 3 gün su değdirilmemeli, bunun yanında en az bir hafta boyunca hamam, sauna, havuz ve denize girilmemelidir. Ayrıca 1 ay boyunca uygulama bölgesinin güneşten uzak kalması gerekmektedir.

Harici resimler 7