Piercing

Piercingİngilizcede kelime anlamı delmek anlamına gelen "piercing", cilt, cilt altı yağ tabakası veya kıkırdak gibi dokuların delinerek vücuda takı takma sanatı olarak adlandırılmaktadır. Çok eski çağlardan beri kullanılan piercing, modern uygulama şekline 1980'lerin başında Los Angeles-California'da gelmiştir. Günümüzde piercing her sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik katmandan insanın yaptırdığı uygulamalar haline gelmiştir.

Son yıllarda olağanüstü yaygınlaşmasına rağmen ne yazık ki olumsuz şartlarda yapılan piercing uygulamaları istenmeyen bazı yan etkilerin oluşmasına neden olmaktadır. Kliniğimizde, medikal şarlarda uygulanan piercing, bu olumsuz durumları elemine etmektedir.

Piercing uygulamalarında dikkat edilmesi gereken noktalar:

Piercing uygulamalarında istenmeyen etkilerin olmaması için kullanılan ürünün cinsiden, uygulayan kişinin bilgisine, takılacak bölgeden, sterilizasyon koşullarına kadar bir seri dikkat edilmesi gereken husus vardır.

Kullanılacak ürünler; Piercing uygulamalarında takılacak ürün olarak titanyum, tıbbi çelik platin, altın, niobyum gibi yüksek kaliteli malzemeler kullanılmalıdır. Uzakdoğu özellikle Çin malı ürünlerde kullanılan toksik metaller, sprey boyalar alerji, enfeksiyon, nekroz (bölgesel hücre ölümü) ve daha uzun vade de ise tümöral oluşumlarla sonuçlanacak komplikasyonlar olabilir.

Uygulayan kişi; Piercing uygulamaları sanat olarak adlandırılsa da, önemli ölçüde sterilizasyon ve anatomi bilgisi gerektirmektedir. Yanlış yaklaşımlar güzelleşmek bir yana çok daha kötü görünümlere neden olabilir.

Takılacak bölge; Piercing takıları günümüzde sınır tanımamaktadır. Fakat bunun yanında birçok bölge tıbbi açıdan sakıncalar içermektedir. Dil, meme ucu, genital organlar bunların başındadır. Kliniğimizde belirli bölgeler dışında, kişiler istese bile uygulama yapılmamaktır.

Sterilizasyon işlemleri; Piercing'te en önemli nokta ise sterilizasyonun cerrahi şartlara göre yapılmasıdır. Piercing uygulayan birçok işletme hijyenik koşullara dikkat ettiklerini söyleseler bile, bu çoğunlukla dezenfeksiyon (ortamdaki mikropların sayısının azaltılması) düzeyinde kalmaktadır. Halbuki yapılması gereken tam mikropsuzlaştırma yani sterilizasyon işlemidir. Takılacak ürünün yanında, işlemler sırasında kullanılacak cerrahi malzemeler ve deri steril hale getirilmelidir.

PiercingPiercing uygulaması ve sonrası:

Pirecing takılması ve sonrasında uyulacak bazı kurallar sürecin gayet sağlıklı atlatılmasını sağlayacaktır.

Takılma işlemi: Piercing uygulanacak alan antiseptik solüsyonlarla steril hale getirilerek, uygulama şekli işaretlenir. Bölgeye göre önceden lokal anestezi uygulaması yapılabilir. Önceden steril halde bulunan ekipmanlar, tek kullanımlık branül (angiocath) iğnesi ve steril eldiven kullanılarak uygulama yapılır.

Takılma sonrası: Dokunun enfekte olmaması için günlük bakım olarak bir süre antiseptik solüsyon ve antibiyotikli krem uygulamasına devam etmek gerekir. Uygulanan bölgeye ilk 24 saat su değdirilmemelidir.

Harici resimler 7