NASIR

nasır yanlış ayakkabı seçimi

Nasır kelime anlamı olarak ayak derisindeki kalınlaşmalardır. Nasırlar, hiperkeratoz denen deri kalınlaşmalardan faklı olarak sarımsı renkli ölü deri dokusu ile sarılı olup ve sıklıkla ağrıya neden olmaktadırlar. Nasırların özelliği belirli dar bir alanda olmaları ve derinlemesine ilerleyerek kemik dokuya kadar ulaşabilmeleridir. Nasırlar genellikle keskin sınırlı, olup, sert bir nüveye sahiptirler.

Kemik yapılardaki bozukluklar, düztabanlık gibi ortopedik kusurlar, hatalı ayakkabı seçimi gibi durumlar, aşırı terleme, tekrarlayan travmalar gibi kolaylaştırıcı sebepler ile birleşirse nasır oluşumunun tetiği çekilmiş olur. Ayak derisinin belirli bölgesinde oluşan baskı ve sürtünmeler sonucu önce bölgesel sertleşme oluşur.

Sertleşme, baskı yüzünden dışa doğru değil de deri içine doğru olunca nasır oluşumu tamamlanmış olur. Deri kalınlaşması olan nasır içe doğru büyüyerek ilerler. Nasırların en sık görüldüğü bölgeler ayak parmak üstleri, ayak parmaklarının araları, ayak tabanı, topuk altıdır.

Sert nasır, yumuşak nasır, darı tanesi nasırı, dikensi nasır, tırnakaltı nasırı vs gibi çeşitli farklı tipleri olan nasırların belirlenmesi, tedavinin başarı şansını arttırmaktadır. Nasırı tedavi etmek için kullanılan eritici ilaçlar veya keserek ortadan kaldırma işlemleri genellikle çözüm olmamaktadır.

nasırNasır altında yer alan kemik dokuda etkilenme olup olmaması tedaviyi belirlemek için çok önemlidir. Medikal ayak bakımı ve tedavi seansları ile deri kalınlaşması inceltilir ve özellikle ağrı varsa önemli bir rahatlama sağlanmış olunur. Nasır tedavisinde deri kalınlaşması tek seansta ortadan kaldırılmamalıdır. Çünkü böyle yapılırsa, nasırın kısa sürede daha şiddetli tekrarlaması gerçekleşir. Nasır freze denilen yüksek devirli medikal törpüleme cihazları ile inceltilerek tedavi edilir. Daha sonra salisilik asit solüsyonu içeren ilaçlar ile eriterek inceltme işlemine devam edilir.

Diyabet hastalarında görülen nasırlara, daha bir ihtimam gösterilmelidir. Çünkü iyileşme süreci çok uzun olabilir. Nasırın tedavisinin sağlanması kesin bir çözüm sayılmaz, çünkü nasır tedavisinde temel yaklaşım nasırı oluşturan sebeplerin ortadan kaldırılmasıdır.

Nasır Tedavisi DK Klinik'te Nasıl Yapılıyor? Videomuzu izleyebilirsiniz.