MLS

Selulit MLS mls 1MLS(MorphoLipoSculpture)

MLS, bedensel incelme ve istenmeyen, şekil bozukluğu yapan yağlardan kurtulmakta tıbbın geldiği en yeni ve etkileyici tedavi metotlarından biri olarak kullanılmaktadır. Kadınların önemli sorunlarından biri olan bölgesel yağ depolanması ve portakal kabuğu görünümü ile mücadele uzun süreden beri devam etmektedir. MLS bu konudaki en yeni ve gelişmiş tedavi yöntemlerinden biri olarak diğer yöntemlere göre birçok avantajlar göstermektedir.

MLS yöntemi nedir?

MLS ameliyathane şartları gerektirmeden, liposuction gibi sonuçlar veren, kalıcı ve hızlı bir şekilde istenmeyen yağlardan kurtulmanızı sağlayan bir tedavi yöntemidir. MorphoLipoSculpture kelimesinin kısaltması olan MLS, tek bir yöntemden ziyade, bünyesinde birçok yöntemi barındıran, Fransız estetik cerrahları tarafından bulunmuş ve son beş yıldır Fransa başta olmak üzere Avrupa'da yaygın olarak kullanılan patentli bir sistemdir. Analiz, tedavi ve destekleyici uygulamalar olarak üç aşamadan oluşmaktadır.

Bu aşamalar ve MLS çalışma prensibi nasıldır?

Selulit MLS mls 2Bölgesel yağlanma sorunu olan kişinin analizi ilk aşamayı oluşturmaktadır. Yüksek çözünürlüklü laser-asisted bir kamera ile vücut morfometrisi, biyoelektrik-empedans yöntemi ile vücut yağ miktarı ve oranları belirlenerek, bu sisteme özgü gelişmiş bir bilgisayar yazılımı sayesinde hedef yağ dokusu belirlenmektedir. Analizin son aşamasında kişiye özgü olarak tedavinin nasıl olacağı, tedavide uygulanacak sıvının formülasyonu ve seans sayısı sistem tarafından tespit edilmektedir.

Tedavi aşaması nasıl gerçekleşmektedir?

Analiz sonrası tedavi aşaması uygulama yapılacak bölgenin kriyo ünitesiyle soğutulması ile başlamaktadır. Hedef yağ bölgesi içine sistem tarafından içeriği ve miktarı belirlenmiş olan hipo-osmolar serum enjekte edilmektedir. Daha sonra sıvı verilen bölgeye yerleştirilen ultrasonik ünite ile ses dalgaları aracılığıyla yağ hücrelerinin parçalanması hızlandırılmaktadır. Destek tedavisinde ise parçalanan yağ dokusunun eliminasyonunu hızlandırmak ve uygulama bölgesinin sıkılaşmasını sağlamak için elektrostimülasyon ve infrared ışınları uygulaması yapılmaktadır.

MLS yönteminde yağlar nasıl eriyor?

Tedavi aşamasında verilen hipo-osmolar sıvı sayesinde yağ hücrelerinin zarları parçalanmaktadır, bu etkinin daha güçlü olması için ultrasonik ses dalgaları kullanılmaktadır. Günümüzde uygulanan birçok yöntemde yağ hücrelerinin yağ içeriğinin azaltılması sağlanmaktadır. MLS'nin üstün yanı ise uygulama yapılan bölgedeki yağ hücresini yok etmesidir. Aşağıdaki animasyon MLS'nin etkisini göstermektedir.

Uygulama sırasında ağrı duyuluyor mu, sonrası özel bir bakım gerektiriyor mu?

MLS uygulaması sırasında ve sonrasında herhangi bir ağrı veya sızı duyulmaması çeşitli cerrahi yöntemlere göre avantaj sağlamaktadır. Uygulama sonrası kişi günlük yaşamına hemen devam edebilmektedir.

Selulit MLS mls-3-Uygulama sıklığı ve uygulama yapılabilecek bölgeler nelerdir?

Uygulama sıklığı ve aralıkları tamamen analiz ünitesinin kişiye özel düzenlediği programa göre ayarlanmakta ve genellikle 10-15 gün aralıklarla 2-6 kez olmak üzere tekrar edilmektedir. MLS uygulaması karın, basen, kalçalar, bacak içleri gibi yaygın yağ tutulumu olan yerlerin yanı sıra, özellikle portakal kabuğu görünümünün giderilmesinde de çok başarılıdır. Ayrıca, diz ve ayak bileği etrafında görülen yağ birikimleri gibi liposuction yapmanın zor ve riskli olduğu bölgelerde, diğer taraftan, kollarda ve çene altında sarkma yapan yağ dokularında rahatlıkla uygulanmaktadır.

Liposuction gibi cerrahi yöntemlere alternatif midir?

Selulit MLS mls-4-Liposuctiona alternatif bir yöntem olmasından ziyade arasındaki farklara değinmek gerekir. Liposuction, bütün risklerine rağmen, genel anestezi altında, bir seferde çok fazla yağın vakumla aspire edilmesine dayanan, hastane şartları gerektiren bir ameliyattır. Liposuction sonrası ağrılar söz konusudur ve öncesi-sonrası bakımlar gibi bir dizi işleme gerek duyar. MLS de ise vücuttan uzaklaştırılması gereken yağ dokusu birkaç seansta genel anesteziye gerek duymadan, özellikle ağrısız, dikişsiz, yan etkisiz, konforlu olarak yapılmaktadır. Liposuctiona gereksinim duyan kişilerin %10-15'i ancak bu uygulamaya sıcak bakmakta iken önemli bir kısmı çeşitli nedenlerden dolayı geri durmaktadır. MLS yöntemi ile hastaneye yatmadan, sonrasında uzun süre bakım ve korse takmak zorunda kalmadan, ameliyat sonrası ağrı şikayetleri olmadan iş ve gücünden geri durmadan yağlardan kurtulmak mümkündür. Diğer yönden liposuctionda sık görülen doku dalgalanmaları (ondülasyon ) ve sarkmaları MLS uygulamalarında görülmemektedir.

Selulit MLS 3

Cerrahi olmayan bölgesel incelme metotlarına karşı üstünlükleri nelerdir?

Cerrahi olmayan yöntemlerde yağ hücreleri içindeki yağın azaltılması söz konusu iken yağ hücreleri herhangi bir zarar görmemektedir. Bundan dolayı eğer kişi kendine dikkat etmezse bir süre sonra aynı bölgede yağ biriktirmeye başlamaktadır. Oysa MLS ile yağ hücreleri yok edildiğinden aynı bölgede yağ birikmesi çok zor olmaktadır. Ayrıca, bu metotlara göre MLS ile çok daha hızlı sonuç alınmaktadır. MLS'de sonuçlar ilk seanstan itibaren alınmaya başlamakta, her seansta ise giderek verimlilik artmaktadır. Bu uygulamanın kullanıldığı son beş yıldır yapılan takipler MLS işlemi yapılmış bölgelerde, yeniden yağlanmanın oluşmadığı gözlenmektedir.

Kliniğimizde MLS analiz işleminin nasıl yapıldığını videodan izleyebilirisiniz:

Kliniğimizde MLS analiz işleminin nasıl yapıldığını videodan izleyebilirisiniz:

Kliniğimizde MLS yardımcı üniteler uygulamalarının nasıl yapıldığını videodan izleyebilirisiniz:

Harici resimler 7