Tırnak Mantarının Kalp Krizine Neden Olabileceğini Biliyor Muydunuz?

Çoğu ciddi hastalık aslında küçük belirtilerle başlar…

Hayatımız boyunca ‘’önemli bir şey değildir’’ diyerek ihmal ettiğimiz sağlık sorunları zamanla ilerleyerek hayatımızı tehdit edici duruma dahi gelebilir. Bunlardan biri de dünya nüfusunun bazı istatistiklere göre yaklaşık %20’sini etkileyen tırnak mantarıdır.

Kolay bir şekilde kişiden kişiye bulaşabilen bu enfeksiyon çoğu zaman kendini tırnakta ortaya çıkan sarı ya da kahverengi görüntü, kötü koku ya da tırnağın güçsüzleşmesiyle belli eder.Tırnak mantarına sahip birçok kişi bir ağrı ya da acı hissetmediği için sorunu bir kozmetik problem olarak düşünür ve bir kliniğe ya da hastaneye gitmeyi erteler.

Oysa ki tırnak mantarı insanlarda yarattığı psikolojik tahribatın dışında tedavi edilmediği takdirde kalp krizine neden olabilecek kadar ciddi bir sağlık sorunu oluşturabilir. Her ne kadar tırnak mantarından dolayı kalp krizi geçirme ihtimaliniz oldukça düşük olsa da bu hastalığın öneminin anlaşılması adına önemli bir göstergedir.

Tırnak Mantarı Tedavi Edilmediğinde Nelere Neden Olur?

Enfeksyionun Yayılması: Tedavi zamanında yapılmaz ve sürekli ertelenirse tırnak mantarı enfeksiyonu kan dolaşımına karışabilir ki bu durum sepsis denen hayati bir tehlike yaratabilir.

Bu durum özellikle diabet ya da kanser hastaları gibi bağışıklık sistemi düşük olabilecek kişilerde daha yüksek risk yaratır.

Yoğun Acı Hissi: Mantarlı tırnak zamanla kalınlaşabilir ve şekli değişiebilir. Bu durum artık mantarınızın ihmal etmemeniz çin bir uyarı niteliğindedir. Özellikle ayakkabı giydiğinizde acı dayanılamayacak duruma gelebilir. Bu durum hayat kalitesini negative biçimde etkiler ve eğer tedavi edilmezse acı düzeyi sürekli yükselir.

Tırnak Kaybı: Tırnak mantarının ileri evrelerinde mantar tırnağın tırnak yatağından ayrılmasına neden olabilir çünkü mantar tırnağınızı güçsüz ve kırılgan bir hale getirir. Bazı durumlarda bu kayıp kalıcı olabilir.

Damarların Tıkanması: Tırnak mantarı, tırnak yatağından bacağı kan dolaşımına sızıp orada enfeksiyonun yayılmasına ve damar iltihabına yol açabilir. Damar iltihabı, damarların fonksiyonunun bozulmasına ve damarların tıkanmasına bu ise kalp krizine kadar gidebilecek ciddi sonuçlara yol açabilir.

Bu ihtimal düşük olsa da tırnak yatağı kanlanmanın yoğun olduğu dolayısıyla mikropların kan dolaşımına kolay şekilde karışabildiği bir yapıdadır. İhmal edilmemelidir.

Tırnak Mantarı Nasıl Önlenebilir?

1. Tırnak Mantarının Kolay Yayılabileceği spor salonları, yüzme havuzları, manikür pedikür merkezleri, hamam, sauna gibi alanlarda hijyene dikkat edin. Mümkün olduğunca terliklerinizi ayağınızdan çıkarmayın.

2. Ayaklarını ve ellerinizi düzenli olarak köpürterek yıkayın. Banyoya girdiğinizde tırnak fırçası kullanarak tırnaklarınızı temizleyin.

3. Ellerinizi ve ayaklarınızı nemli bırakmaktan kaçının. Nemli ortamlar mantarların üremesi için uygun ortamı sağlar.

Bulaşık yıkarken eldiven kullanmak, ellerinizi ya da ayaklarınızı yıkadıktan sonra kurulamak, hava alabilir nitelikte çorapları ve ayakkabıları tercih etmek, özellikle spordan sonra ayakkabı ve çorapları değiştirmek, terlemenize neden olacak dar kıyafetler giymekten kaçınmak alınacak önemlerdir.

4. Eğer tırnaklarınızdan birinde mantar varsa, diğer tırnaklarınızı kesmek için aynı aleti kullanmayın.

5. Tırnak sakatlıkları tırnağı mantara elverişli hale getirir. Eğer tırnağınızda kırılma görürseniz doktorunuzla görüşün. Tırnaklarınızı yemekten kaçının.

Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Kliniğimizde en etkili tedavi yöntemi olan kişiye özel tasarlanan tedavi uyguluyoruz. Tırnak mantarının çıkış sebebi, kişinin taşıdığı özellikler, vücutta ne kadar süredir bulunduğu gibi birçok etken tedavinin kişilleştirilmesini gerektirir.

Aşındırıcı veya mekanik yöntemler, ağızdan alınan mantar ilaçları, lazer tedavisi ve tırnak üzerine mantar ilaçlarının üzerine sürülmesi gibi tedavi yöntemlerini kombine şekilde kişiye özel tasarlayarak yüksek başarı oranı elde ediyoruz.

Dermatolog Dr. Meltem Şentürk yönetimindeki merkezimizde ND Yag ve CO2 lazer cihazlarıyla etkili tedavi sağlıyoruz.

Randevu almak için telefon numaramız: 0242 317 10 00 – 0242 317 10 01

Tırnak Mantarı Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler yazımızı okuyarak detaylı bilgi alabilirsiniz.