2002 Yılından Beri Yaptığım Binlerce Botoks Uygulaması Bana Ne Öğretti?

2002 Yılından Beri Yaptığım Binlerce Botokstan Öğrendiklerim

2002 Yılından Beri Yaptığım Binlerce Botoks Uygulaması Bana Ne Öğretti?

Hiç unutmuyorum…Tarih 20 Eylül 2002, günlerden Cuma. Yeni açtığım kliniğimde botoks uygulamasını ilk defa yapacağım. Önceden eğitimlerimi almış, ilgili kitapları okumuş, tecrübeli meslektaşların gözetiminde deneme uygulamaları yapmıştım. Ama artık iş başa düşmüş, yanımda tecrübeli birisi olmadan ilk uygulamamı yapacaktım. Yukarıdaki o yıldan bir resim, yıllar ne kadar hızlı geçiyor…

O günün koşullarına göre oldukça pahalı olan ilacı, soğuk zincirle getirttim. Uygun koşullarda sulandırdım. Kişiye göre doz ayarlamalarını hesapladım. Enjeksiyon bölgelerini dezenfekte ettim. En sonunda uygulamayı yaptım. Gayet sorunsuz geçtiği gibi, çok güzel de sonuç aldık. Ancak organizasyonu, hazırlıkları ve yapması benim o gün tam 4 saatimi almıştı. Sanki kilolarca yük taşımış gibi yorulmuştum.

Bugün ise 5 dakikamı alıyor. Tabi bunda organizasyon yükünün olmaması, etrafımda gözümün içine bakan asistanlarımın kolaylaştırıcı etkileri var.

Bugün artık adeta botoksu gözü kapalı uygulayacak noktaya geldim. Şaka değil bu. Elbette gözü kapalı uygulamadım. Ancak bir gün bir arkadaşıma botoks öncesi yapılacak noktaları belirlerken gözümü kapatıp, ona mimik kaslarını kasıp gevşetmesini istedim. Elimdeki kalem ile de enjeksiyon yapılacak noktaları işaretledim. Sonra kontrol ettiğimizde hepsinin doğru olduğunu gördük. O gün güzel eğlenmiştik.

Dr. Meltem ve Botoks - 2

Bunu nasıl başardım? Yıllardır binlerce botoks enjeksiyonu yapmamın etkisi var tabi ki. Yüz anatomisi, mimik kasları, damar ve sinir yapıları çok karmaşıktır. Yüz kasları doğrudan yüzümüzün şeklini etkilemektedir. Kasların yapısını, kasılma düzeylerini bilmeden botoks uygulaması tam istenilen sonuca erişemez. Kendi yüz anatomimi de gayet iyi bildiğimden, kendi botoks uygulamamı da kendim yapıyorum. Bu konudaki yazımı şu linkten okuyabilirsiniz; https://www.dk-klinik.com.tr/blog/kendi-botoksunu-kendi-yapan-dermatolog

Her ne kadar yıllardır bu uygulamayı yapsam da her botoks yapışımda sanki enjeksiyonu ilk defa ele alıyormuşum gibi hareket etmem gerekiyor. Evet, belki heyecanlanmıyorum ama her uygulama da tıpkı ilk günkü gibi tüm dikkatimi yoğunlaştırıyorum. Çünkü her insanın anatomisi, kaslarının kasılma durumu farklılık gösteriyor. İdeal sonuca varmak için kişiye özel analizi dikkatli ve doğru yapmak gerekiyor.

Şu an botoks ülkemizde olduğu gibi dünyada en çok tercih edilen estetik uygulama.

Neden? Gerçekten etkili, yaptığı etkinin de bir alternatifi yok.

Bugüne dek onlarca toplantıya katılmamın, dermatoloji konferanslarında kimi zaman dinleyici kimi zamansa konuşmacı olarak katılmamın, meslektaşlarımla yaptığım saatlerce sohbetin ve esas etkili olan da binlerce botoks uygulaması yapmamın tecrübeme, bilgi birikimime çok büyük katkısı oldu.

Bu yazıda sizle botoksun artık herkesin bildiği özelliklerinden değil de, yıllar içinde edindiğim tecrübelere dayalı püf noktalarından söz etmek istiyorum.

Tecrübelerime Dayanan Botoksun Püf Noktaları

1. Bir Doktorun Bir Hastaya Yaptığı İlk Botoks Uygulaması En İyi Sonucu Vermeyebilir.

Bir dermatolog eğer daha önce hastası olmamış bir kişiye ilk uygulamasını yapacaksa, o kişinin yüz analizini yapması, mimik hareketlerini gözlemlemesi ve buna uygun doz hesaplaması yapması gerekir.

Ben de bu analizleri ciddiyetle yaparım. Ancak önceden belirlenemeyecek bazı unsurlar vardır. Kişinin mimik kaslarının gücü ve ilaca vereceği gevşeme tepkisi önceden analiz edilemez.

Bu yüzden uygulama sonrası ilk defa botoks yaptığım kişilerin bazılarında, bir oran vermek gerekirse dörtte birinde, tam istediğim etkiyi yakalayamıyorum. Nedenlerini detaylandırmam gerekirse:

  • Kişinin kasları tahminimden güçlü oluyor. Hatta sağ ve sol taraf kasların gücü birbirine eşit olmayabiliyor. Bunu her iki tarafa da aynı dozda ilaç yaptığım halde izlenen gevşeme etkisinden rahatlıkla anlayabiliyorum.
  • Bir kişiye ilk defa botoks yaptığımda, oluşacak gevşeme etkisini tahmin etsem de, bir miktar düşük doz kullanıyorum. Çünkü eğer tahmin ettiğim doz fazla gelirse, istenilenden daha etkili olur ve maske yüze benzer bir etki olursa, bunun pek çaresi olmuyor. İlacın etkisinin geçmesini beklemek gerekiyor. Ama doz eksik gelirse bunu tamamlamak çok rahat bir işlem. Bu yüzden mutlaka tüm hastalarımı 10 gün sonra kontrole çağırıyorum. Eğer tatil için Antalya’ya gelmiş veya 10 gün sonra kontrole gelme olasılığı olmayan bir hastamsa, tabi hesapladığım ve ön gördüğüm dozu tam olarak kullanıyorum.

Dermatoloji Dr. Meltem - 3

Yapılan botoks uygulaması sonrası etkinin kontrolü çok önemli. Biraz önce belirttiğim gibi 2002’de ilk yaptığım botokstan beri tüm hastalarımı mutlaka 10 gün sonra kontrole çağırıyorum. İşlem öncesi aldığım fotoğraflar ile işlem sonrası fotoğrafları yan yana getirerek birlikte kıyaslıyorum. Şimdiye kadar tüm yaptığım botoks uygulamalarının öncesi ve sonrası tüm resimleri kliniğimin dijital arşivinde bulunmaktadır. İki tuşla onlara ulaşabilmek bana çok avantaj sağlıyor. Hem işlem öncesi, hem de işlem sonrası tüm detaylar, kullanılan dozlar, kasların verdiği reaksiyonu mutlaka hastamın dosyasına kaydediyorum. Böylelikle ilk uygulama yaptığım kişilerin dörtte üçünde ilk enjeksiyonda ideal etkiyi sağlarken, dörtte birinde ise kontrol seansında yapılan küçük eklemeler ile ideal etkiyi yakalamış oluyorum.

Bu detaycılık bana ne sağlıyor?

Bu detaycılık ikinci uygulamamın nokta atışı şekline olmasını sağlıyor. Çünkü hastaya yaptığım uygulamanın detaylarını, hangi doza ne tepki verdiğini, ne kadar ekleme yaptığımı kayıtlarımdan inceliyorum. Bu veriye dayanarak ikinci uygulamamda mükemmeli yakalamayı hedefliyorum.

2. Düzenli botoks yapılması çok önemli, ama gerçekten çok önemli.

Kırışıklıkların oluşumunda mimik hareketlerinin çok önemli etkisi vardır. Bu etki 20’li yaşlarda başlar ve giderek artar. Başta kırışıklıklar mimik hareketi varken belirgin hale gelirken (dinamik çizgiler), ilerleyen yıllarda mimik olmadan da belirgin hale gelir (statik çizgilenme).

Botoks, hedeflenen yüz kaslarında gevşeme yaparak, mimiklere bağlı kırışıklıkları önler.

Genellikle botoks oluşmuş kırışıklıklara karşı çok etkili bir çözüm yöntemi olarak bilinir. Evet çok doğrudur.

Gözlemlerime dayalı olarak şunu söylüyorum; botoks düzenli yapıldığında, etkisi geçse bile, kırışıklıkların ilerlemesini önlüyor. Hatta bir adım ileri giderek ifade etmeliyim ki, oluşmuş kırışıklıkların ortadan kalkmasını sağlıyor.

Bu durum, düzenli yapılan botoksun, ileri de oluşacak kırışıklıkları da önlediği artık bilimsel olarak da çok net olarak ortaya konulmuştur. İkizler üzerinde yapılan bir çalışma sonucunu size sunmak istiyorum. İkizlerden birine düzenli olarak botoks yapılırken, diğerine hiç yapılmıyor. Daha orta yaşın başında olan bu ikizlerin sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

botoks etkisi - 4

Bir tane de kendi hastamdan örnek göstereyim.

Aşağıda düzenli olarak botoksa gelen çok kıymetli hastalarımdan bir tanesinin resimleri var.

Size süreci anlatayım.

uzun süreli botoks etkisi - 5

Üstte yer alan iki resim, hastamın bana 11 yıl önce ilk geldiği ve botoks uygulamadan mimiksiz duruşunu ile kaşlarını yukarı kaldırma mimiği yaptığında oluşan alın kırışıklıklarını göstermektedir. Kırışıklıkları mimik olmadan bile oldukça belirgin, kalıcı hale gelmişler. Oldukça güçlü kas yapısı var ve ileri düzeyde kabul edilecek hareketle oluşan kırışıklıklar görülmekte.

Hastam bana 11 yıl boyunca düzenli olarak botoksa geldi. Şimdi 11 yıl sonraki resimlere bakınca saçlarından yılların geçtiğini rahatlıkla anlayabiliyoruz.

Altta yer alan iki resim, 11 yıl sonra yine bir botoks uygulamasına geldiğinde, daha botoks yapılmadan aldığımız resim. Dikkatinizi çekerim, bu resimlerde de botoks etkisi yok. Daha yapmadım. Ancak 11 yıl boyunca yapılan düzenli botoks seansları var. Hastamın şimdiki alın durumu 11 yıl öncesinden çok daha iyi.

Düzenli botoks yapılması, kırışıklıkların oluşunu engellemeyi bırakın, oluşmuş kırışıklıkları bile geriletmiş. Yılları geriye sarmış.

(Bu resimlerde hastamdan izin aldım ve yüzünün belli olmamasına dikkat ettim).

3. Botoks pahalı değildir.

Niçin mi?

Botoksu övmeye, etkisini anlatmaya, insanlara tanıtmaya artık hiç gerek yok. Biliniyor. Ama botoks hakkında işittiğim en sık yakınma ücretinin yüksek oluşu, pahalı olması hakkındadır.

Bir kıyaslama yapalım. Kırışıklık için kullanılan ve etkili olduğu bilinen kremler (derma-kozmetikler) genellikle peptid, C vitamini retinol gibi aktif molekülleri içerir. Bu kremlerden iyi ve makul fiyatlı olanlarının yıllık toplam ücreti ile botoks yıllık ücreti hemen hemen birbirine denktir. Ama biraz fiyatı yüksek olanlar ise botokstan çok pahalıya gelmektedir.

botoks krem - 6

Kırışıklık kremleri ile botoksun fiyatının denk olduğunu kabul edelim. Etki farkları nasıldır? Kıyaslanamaz.

Kremleri “bir hece, belki bir kelime” olarak kabul edersek, botoks bir romandır, hem de üç cilt.

4. Botoks maske yüz yapmaz.

Mimiksiz yüzler, çok gergin bir ifade, gülerken ve kızarken bile duygusal görünümde değişiklik olmaması; işte bu maske yüz olarak adlandırılır. Böyle yüzleri ekranlarda görürüz ve çoğu zaman botoksun adının kötüye çıkmasına yol açmışlardır.

Ama botoks uygulamasındaki “maske yüz” ya da bu durumun zıttı olan “doğal görünümlü botoks” uygulamasının tamamen doza bağlı olduğunu, hepimizin tanıdığı ünlüler üzerinden size göstereyim.

İlk resimlerinde (soldakilerde) gayet güzel botoks uygulaması sonuçları izlenirken, hemen yanındaki resimlerde ise maske yüz yapılmış botoks uygulaması göze çarpıyor.

botoks yaptıran ünlü - 7

botoks yaptıran ünlü - 8

botoks yaptıran ünlü - 9

Size bir sır vereyim. Her gün, her yerde botoks yapılmış o kadar fazla kadın, erkek görüyorsunuz ki, ama farkına vardıklarınız yalnızca maske yüz olanlar. Diğerleri yanınızdan geçip gidiyor veya oturup uzun uzun sohbet ediyorsunuz, ama farkına varmıyorsunuz. Artık doktorlarımız çok maharetli.

Botoks uygulaması ile maske yüz olabilir, tabi. Ama bu hastanın veya doktorun tercihidir.

Maske yüz isteyenlere de hak veriyorum, esasında. Cilt o kadar pürüzsüz oluyor ki, sanki 20 yaşında kırışıksız halinize dönmüş oluyorsunuz. Mimiklerden feragat edip, maske yüz görüntüsünü, hiç çizgi olmamasını tercih eden hastalarım var.

Ancak bu konuda şunu tavsiye edeyim, botoks uygulaması sonucu çok azalmış ama tamamen gitmemiş bir iki çizgiye takılmayın, doğal görüntüyü sağlamaya yardımcı oluyor. Örnek olarak Gwyneth Paltrow’a yapılan botoks çalışmasına bakabilirsiniz, ne kadar doğal duruyor. Yapılmadan önce ve sonrası arasında çok olumlu değişiklik var. Güzel bir doğal botoks uygulaması örneği.

botoks yaptıran ünlü - 10

5. Botoksun etkisi bıçak gibi kesilmez.

Klasik olarak çoğu kişinin bildiği gibi, botoksun etkisi 4 ay sürmektedir. Ancak esasında bilimsel olarak ifade etmem gerekirse 3 ile 6 ay etki sürmekte, genelde 4 ay kadar dayanmaktadır.

Hemen söylemeliyim ki, botoks etkisi 4. ay sonunda aniden ortadan kalkmaz. Yaklaşık 2,5 ile 3. aydan sonra kademeli olarak azalır, 4. veya 5. ay civarında yapılmadan önceki hale gelinir. Size bunu aşağıdaki görselde açıklamaya çalışayım.

botoks etkisi nasıl biter -11

  1. resim; botoks öncesi durum.
  2. resim; botoksun etkisi tam oturduktan sonraki durum.
  3. resim; botoks üçüncü ayın sonunda. Etki azalmış, ama yapılmadan önceki haline bakınca etki sürüyor.
  4. resim; dördüncü ayın sonuna gelindiğinde. Biz bu durumda botoksun etkisi geçti diyoruz. Çünkü mimik hareketleri tekrar başlamış, fakat bu durumda bile hiç yapılmadığı halinden iyi durumda. Bir süre daha geçince tamamen gidecek.

Birçok hastam bana 3. ayda botoksum çözüldü diye gelmektedir. Özelikle bu kişileri botoks uygulanmasına yeni başlayan hastalarım oluşturmaktadır. Hemen resimlerini çekiyoruz. İlk halleri ile kıyaslıyoruz. Etkinin sürdüğünü görüyoruz. Bu bilgileri onlara tekrar hatırlatıyorum. Genellikle durumu anlayıp, ikna olup gidiyorlar. Ancak ne yalan söyleyeyim, ikna edemediklerim de oluyor. Benim hatam sanıyorlar. Ama başka bir iki doktor daha gezdikten sonra, durumu anlıyorlar. Bu şekilde bana tekrar gelip size haksızlık etmişim, diyen çok hastam oldu.

Bu konuda biri olumsuz, diğeri olumlu iki detaya daha değinmek istiyorum.

İlki şu, gerçekten bazen botoksun erken çözüldüğü durum ile karşılaşabiliyoruz. Bu düzenli botoks uygulaması sonucu, kaslarda botoks etkisine bağlı direnç gelişimi kaynaklı olabiliyor. Çaresi var. Botoks uygulaması için ülkemizde ruhsatı verilmiş iki ilaç vardır. Biri uygulamaya ismini vermiş olan Botox markası iken diğeri Dysport markasıdır. Ben birkaç uygulama sonra o kişiye kullandığım ilacı değiştiriyorum, böylece direnç oluşmasını engelliyorum.

İkincisi ve en sık karşılaştığımız durum ise olumlu olan. Düzenli botoks uygulaması ile botoksun etki süresi belirgin şekilde uzuyor. Genellikle etki 6 ay boyunca sürüyor. Bu da hastalarıma maddi açıdan bir kazanç sağlıyor. Senelik botoks gideri üçte bir oranında azalmış oluyor. Önceleri 4 ayda bir gelirken, sonraları 6 ayda bir gelme ihtiyacı duyuyorlar

6. Eğer tek bir uygulama seçme hakkım olsaydı, hiç düşünmeden botoks derdim.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bir estetik kliniği sahibi olmamdan dolayı, estetik uygulamalar konusunda birçok imkana sahibim.

Elbette, birçok uygulamayı kendime yapıyorum. Karşılaştığım en sık sorulardan biri de:

“Eğer bir tane uygulama yaptırmak durumunda olsaydınız, hangisini tercih ederdiniz?”

oluyor.

Botoks ve Dr. Meltem Şentürk - 12

Etkisinin çok belirgin olması, alternatiflerinin etkisinin yanına bile yaklaşamıyor olması, fiyat olarak ta diğer uygulamalara göre çok daha avantajlı olması gibi önemli faktörleri göz önüne alınca,

Yanıtım her zaman aynı oluyor.

“Botoks”.