Örümcek Ağı Estetiği

Örümcek Ağı Estetiği | DK Klinik

ÖRÜMCEK AĞI ESTETİĞİ HAKKINDA PARA DERGİSİ İLE RÖRORTAJ

Örümcek ağı estetik operasyonları son dönemde oldukça popüler. Bunu neye bağlıyorsunuz, bu operasyonun benzer yöntemlerden farkı nedir?

Her sene estetik ile ilgili piyasa sürülen ve 1-2 yıl içinde sönüp giden yöntem ve cihaz olmaktadır. Oldukça iddialı ve arkasında önemli PR desteği ile sürülen bu yöntemler, esasında pek işe yaramadığı veya etkisi söz edildiği gibi olmadığından bir süre sonra hiç hatırlanmamaktadırlar.

Örümcek ağı yöntemi de önemli bir PR çalışması ile piyasa 2013 yılında ülkemizde tanıtıldı. Ancak bu yöntemin gittikçe popülerleşmesinde ve diğer yöntemlerden ayrışmasında en önemli farkı, gerçekten etkin bir çözüm sunmasıdır. Yani açıkça şunu ifade edebiliriz ki, örümcek ağı ününü hak etmektedir. Estetik yöntemler arasında botoks ve dolgu gibi gerçekten iyi çözümler sunan klasik girişimler arasında yer alıp, yıllarca etkisini sürdüreceğe benzemektedir. Örümcek ağı yöntemi birçok cilt sorununda kullanılabilmektedir, ancak özellikle orta yaşta sarkmalara karşı çok güzel sonuçlar vermektedir.

İş insanları arasında da oldukça yaygın bir işlem. Hastalarınızın profilini anlatır mısınız? Kimler bu operasyonu talep ediyor, gerekçeleri neler?

Örümcek ağı yöntemi diğer estetik yöntemler gibi kadınların ön planda tercih ettiği bir yöntem, hatta diğer yöntemlere erkeklin her yıl talebi düzgün olarak artış gösterdiği halde, bu durumu örümcek ağında henüz göremiyoruz. Örümcek ağı yönteminin maliyeti diğer yöntemlere göre nispeten daha yüksektir, ama yanlış anlaşılmasını istemem bir estetik operasyon ile kıyaslanamaz. Bu da ekonomik özgürlüğünü kazanmış çalışan kadınların daha rahat tercihe etmesine sebep olmaktadır. Hastalarımızın en yoğunlaştığı profil grubu orta yaşta, çalışan kadınlar olup, özellikle iş dünyasından olduğu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kimler bu operasyonu yaptırabilir kimler yaptıramaz? Bu operasyonu kimlere tavsiye eder, kimlere etmezsiniz?

Örümcek ağı işlemini yapılmasının sınırlaması oldukça azdır. Bunlar arasında bağ dokusu hastalıkları, bağışıklık sistemini baskılayıcı tedavi alanlar, kontrolsüz diyabet hastalığı olanlar, pıhtılaşmayı önleyici ilaç tedavisi görenler ve cerrahi dikiş materyallerine karşı alerjisi olanlara uygulamıyoruz. Bunun dışında yaş 30‘lu yaşlardan başlamak üzere özellikle orta yaşlarda daha yoğun olarak, 60’lı yaşlara kadar rahatlıkla uygulanabilmektedir. Cilt sıkılığında sorunlar başlamış, botoks ve dolguya göre daha uzun süreli, daha etkili ve bıçak altına yatmadan yüz germe etkisi görmek isteyen kişiler en uygun adaylardır. İşlem yapılacak kişilerin cilt sarkmalarının çok ilerlememiş olması önemlidir. Cildinde aşırı sarkma olan kişiler ve iyice oturmuş derin çizgilere sahip olan kişiler, işlem için uygun aday profilinin dışında sayılır. Ayrıca, kişi yaşlanma sürecinin ileri evrelerinde olmamalıdır. Yaşlanma görünümü oturmuş kişiler için geleneksel yöntem olan yüz germe ameliyatı daha iyi sonuç verecektir.

Bu operasyonun maliyeti nedir, sonrasında iş hayatına katılım ne kadar sürede gerçekleşiyor, iş insanları bu yöntem dışında başka hangi estetik operasyonlara ilgi gösteriyor?

Örümcek ağı yönteminin maliyeti kişinin gereksinimine göre konulacak iplik sayısı ve çeşidinden etkilenmektedir. Bundan dolayı 2000 ile 6000 TL gibi çok geniş bir aralıkta fiyat söz konusudur. Bu fiyat belki klasik yöntemlere göre yüksek gibi görünebilir. Ancak örümcek ağı yönteminin etkisinin 2 yıl civarında sürdüğü düşünülürse maliyetinin çok yüksek olmadığı ön görülebilir. Bu yöntemde kullanılan malzemelerin kalitesi çok önemlidir. Uzak doğu ürünleri daha ucuz olduğu için piyasada oldukça hesaplı görünen ücretler söz konusu olabilmektedir. Maliyetten söz açılmışken yalnızca bu konuya dikkat çekmek istedim.

Örümcek ağı yöntemi dışında tercih edilen yöntemler arasında elbette botoks ve dolgudan öncelikle söz etmek gerekir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu yöntemler, her türlü ekonomik dalgalanmaya rağmen, her yıl bir diğerinin oldukça üstüne çıkmaktadır. Ayrıca cilt kalitesini arttırıcı lazer ve radyofrekans cihazlarının kullanıldığı yöntemler ve PRP elbette unutulmamalıdır.

Siz önümüzdeki dönemde örümcek ağı operasyonları ile ilgili ne tür gelişmeler yaşanacağını düşünüyorsunuz?

Örümcek ağı yöntemi daha oldukça yeni bir yöntem olduğu için gelişmelere çok açıktır, nitekim de öyle olmaktadır. Yeri gelmişken söz edilmesi gerekir ki, “örümcek ağı yöntemi” ismi ülkemizde yerleşen ve esasında tam da yöntemi karşılamayan bir isimdir. Çeşitli isimler verilse de, genel olarak tıp dünyasında biz “iplik asma yöntemi” ismini kullanıyoruz. Bu yöntem içinde kullanılan birçok iplik çeşidi vardır. Örümcek ağı ipliği ise bunlardan birisidir. Ancak ülkemize ilk girenler arasında olup ve tanıtımı en etkili yapılan bu iplik olduğu için yönteme adını vermek gibi bir durum oluşmuştur. İplikler bu kadar kısa sürede bile çok hızlı bir gelişim gösterdiği için bu yöntem ile önümüzdeki süreçte plastik cerrahi operasyonlarının sınırlarını daraltacağı ön görülmektedir.