Kimler Saç Ekimi İçin Uygun Adaydır?

Saç ekimi uygun aday için yapıldığında oldukça iyi sonuç verir. Bazı kişiler saç ekimi için uygun olmayabilir, bu kişilere işlem yapılsa da başarı belki daha doğru bir deyimle tatmin oranı düşük olacaktır.

Bu durumda eğer yine de saç ekiminde ısrar edilirse, beklenti yüksek tutmamalı ve sonucun sorumluluğunu kişiler de taşımalıdır.

Hemen burada belirtmeliyiz ki, Biz kliniğimizde, ilkelerimiz gereği uygun olmayan adaylara – ısrarcı olunsa da – saç ekim işlemi yapmıyoruz.

Uygun olmayan adaylar saç ekiminde ısrarcı olur ya da işlemi yapan klinik ya da hastane maddi kaygılarla hareket ederse, hiç saç ekimi yapılmamış olmayı dileyebilirsiniz. Aynaya baktığınızda karşılaştığınız sonuç, eski halinizi aratabilir.

Size saç ekimi yapılabilmesi aşağıdaki kriterlere uygun olmanıza bağlıdır:

1- Saç dökülme düzeyinizin Norwood-Hamilton Ölçeğine göre 2 veya daha üzeri bir derecede olması

2- Saç dökülmesi sürecinin tamamlanmış veya sonuna gelinmiş olması ve saç dökülmesi sırasında diğer formüllerin denenmesine rağmen bir başarı alınamamış olması (kişide kişiye değişse de ekim için genellikle 30 yaş beklenmelidir çünkü bu yaşa kadar saç dökülmesi henüz tamamlanmamıştır )

3- Donör bölgenizde ekime ihtiyacı olan bölgelerine yetecek kadar saç bulunması: Donör bölgedeki saç yoğunluğu ne kadar fazla ise ekim yapılan bölgelerde de yoğunluk o derece yüksek olacaktır.

Bu 3 maddenin dışında bir travma ya da yanık sonucunda ya da çeşitli cerrahi işlemler sonucunda saç kaybına uğrayan kişiler saç ekimi yaptırabilir.

Bu kriterleri karşılayan adaylar eğer aşağıda bahsedilecek olan rahatsızlıklara sahip değilse genel olarak uygun birer aday olarak varsayılır. Bu kriterleri karşılayıp karşılamadığınıza ancak doktorunuzun gerekli incelemeleri yapması sonunda karar verilebilir.

Saç ekimi işlemi bazı kişilerde daha iyi sonuç verir:

Saç rengi kriteri

Saç rengi ile ten rengi uyum içinde olan kişilerde sonuçlar daha iyi olma eğilimindedir. Saç derisi rengi ve saç rengi arasındaki zıtlık ne kadar büyükse sonuçların doğal olması o oranda negatif etkilenir.

Elbette saç derinizin rengi ve saçınızın renginin arasında zıtlık olması tek başına sonucun daha kötü olacağını göstermez.

Örneğin saç rengi sarı, cilt rengi ise açık olan birisini düşünelim. Bu kişinin saçları ancak çok fazla döküldüğünde gözle görülür hale gelir.

Oysa saç rengi siyah, ten rengi ise açık olan bir kişinin saçının döküldüğü bölgeler daha çok göze çarpar çünkü zıtlık oluşmuştur.

Saç şekli kriteri

Eğer saçınız dalgalı ya da kıvırcık ise daha fazla alan kaplar ve saç derinizin seyrek görüntüsünü engeller. Örneğin siyahilerin saçları genellikle bu özellikleri taşıdığı için daha yoğun görünür.

Saç şekillerinin kıvırcık olmasının bir sebebi siyahilerin sıcak iklimlerde yaşaması ve evrimsel adaptasyon sürecinde saç derilerinin kendini korumaya almasıdır.

Saç telinin kalınlığı

Saç dökülmesinde görünümü belirleyen en önemli faktörlerden biri saç telinin kalınlığıdır. Saç teli kalınlığı saç ekimi sonucunu da oldukça etkilemektedir.

Kalın telli saçlara sahip olan kişilerde aynı sayıda saç kökü ekildiği halde, ince telli kişilere göre çok daha tatmin edici sonuç alınmaktadır.

Çünkü kalın telli saçlar kafa derisinden yansıyan ışığı daha fazla soğuracağı yani azaltacağı için “kellik” görünümü daha az göze çarpar. İnce telli saçlarda ise bu tam tersidir.

Kafa derisinden yansıyan ışık karşınızdakinin gözüne daha rahat ulaşabildiği için aynı sayıda saç olduğu halde “kellik” görünümü daha belirgin olmaktadır.

Saç derisi esnekliği kriteri

Genel olarak saç derisi esnek olanların foliküllerine saç daha kolay nakledileceği için ekimde başarı şansı artar.

Ayrıca egzersiz yapan, ideal kilosunu koruyan, stres düzeyi düşük ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı olan kişilerin bağışıklık sistemi genel olarak daha iyi olduğu için bu kişilerin iyileşme süresi daha kısa ve enfeksiyon riski daha azdır.