Buz Lazer, Ütüleme Lazer, ve IPL … Neden Önermiyoruz?

Buz Lazer ve Ütüleme Lazeri Neden Önermiyoruz?

Hayatımızda konfor ararız ve doğamız gereği birçoğumuz daha fazlasını isteriz. Daha lüks bir ev, daha kaliteli bir araba, daha lezzetli yemekler, daha huzurlu bir yaşam, daha iyi aile ilişkileri...

Bu utanılacak bir durum değil. Her ne kadar daha azla yetinmek ve mutlu olabilmeyi başarmak ideal olsa da eğer insan ırkı olarak maddi ya da manevi tatmini sağlamak gibi hedeflerimiz olmasaydı, bugünkü teknolojik gelişmeler sonucunda sağlıkta yaşanan devrimler, daha küçük motor gücüyle daha güçlü otomobiller ve hatta daha küçük arazilerde daha verimli olan üretken topraklar muhtemelen hayal olarak kalacaktı.

Diğer taraftan sahip olduğumuz ve ürettiğimiz herşey için belirli maliyetlere katlanmak zorundayız. Endüstriyel şekilde üretilen gıdalar, evler, ofis eşyaları kaçınılmaz şekilde doğaya zarar vererek, bizim ve doğamız için bir maliyet yaratır.

Hayalimizdeki evi almak için daha fazla çalışmak, uzun bir süre borçla yaşamayı göze alırız. Kısacası, sahip olmak ve daha konforlu yaşamak için katlanmak zorunda olduğumuz güçlükler vardır.

Eğer daha fazla konforu daha kolay şekilde elde edebileceğimiz bir durum söz konusuysa da doğamız gereği kolay olan yolu seçeriz fakat bu çoğu zaman mümkün olmaz.
''No pain, no gain'' sözünü hiç duydunuz mu? Eğer bir spor dalıyla uğraştıysanız ya da spor salonuna gittiyseniz ''no pain, no gain'' sözünün eğitimcilerin sıkça kullandığı bir söz olduğunu bilmelisiniz.

Türkçeye ''acı yoksa kazanç da yok'' ya da ''acı yoksa başarı da yok'' şeklinde çevrilen bu söz tam olarak yukarıda bahsettiğimizi özetliyor.

Evet ama tüm bunların lazer epilasyonla ne ilişkisi var?
Uzatmadan söyleyelim: ''Tıpkı hayatta olduğu gibi lazer epilasyonda da bir miktar acı olmadan kazanç olmaz''.

Eğer birileri size hiç acı olmadan, ağrısız şekilde tüylerinizden kurtulacağınızı vaat ediyorsa, kullanılan tekniğe, cihaza ve merkeze mesafeli olmanızı öneririz.

Lazer epilasyon işlemi uygulanırken lazer atışı esnasında hissettiğiniz çok çok kısa anlık acı da aslında bölgenin sıcaklığının ani olarak arttığının göstergesidir ki, vücuttaki tüyler ancak bu şekilde kalıcı olarak dökülebilir.

Lazer epilasyonun etkili olması ancak şu şekilde mümkün olur.
Güçlü ışınlar = Anlık Isı Artışı= Anlık Acı Hissi = Kılların kalıcı olarak dökülmesi

(DİKKAT! Acı hissi derken bunun çok yüksek olduğu gibi bir izlenime kapılmayın, aşağıda ki bu konudaki açıklamalarımızı okuyun.)


Ütüleme Yöntemi Ya da Buz Lazer Epilasyon Acısız Mıdır? Neden Önermiyorsunuz?

Bu soruya cevap vermek için size biraz tecrübelerimizden bahsedelim. 15 sene önce Antalya'da kurulduğumuzdan beri lazer epilasyon işlemini yapmaktayız.

Bu 15 senede onbinlerce seanslık prosedür uyguladık. Hastalarımızın bir bölümü acısız olacağı için öncelikle piyasada popülerleşen bir lazer tekniğini tercih etmiş ve pişman olan kişilerden oluşuyor.
Size ütüleme ya da buz lazer epilasyon yaptırdığınızda kesinlikle memnuniyetsiz olacaksınız demiyoruz. Fakat bu tekniklerin dermatoloji uzmanı yönetimindeki merkezler tarafından yeterince sindirilememesinin çeşitli bilimsel nedenleri var:

Her ne kadar ütüleme diod, ütüleme lazer, ütüleme IPL ya da buz lazer adı altında sunulan cihazlar, gerçekten oldukça hızlı ve neredeyse yalnızca dokunma hissi düzeyinde acısız cihazlar olsa da bu cihazların etkinliklerinde sorunlar vardır.

Bu cihazların çalışma prensibi, yüksek frekans ve düşük akım (yani yüksek hız ve düşük enerji) şeklindedir. Yüksek frekans düşük akım ilkesinde, cihazlar hız kazanırken yani daha kısa sürede daha fazla atış yaparken kıl köküne yolladıkları ışının dozu daha az olmaktadır.
Çünkü cihazların atış hızları yükseldikçe, enerji oluşturabilmek için süre kısalmakta, dolayısıyla hız artarken ışınların güçleri ve etkileri azalmaktadır.
Kıl köklerinin lazer ışını ile haraplanması selektif termolizis (anlık noktasal yüksek ısıya bağlı harabiyet) dediğimiz olaydır. Belli bir lazer ışını dozunun altında ise kıl kökü haraplanması gerçekleşmez.

Uygulama sonrası kıllar dökülmekte, bazen uzamaları gecikmekte ama kalıcı etki genellikle gözlenmemektedir. Bundan dolayı alexandrite tipi lazerler halen dünyadaki en güçlü ve etkili epilasyon lazerleridir.

Lazer epilasyonda kullanılan cihazların karşılaştırmaları için ekteki tabloyu inceleyebilirsiniz.

Lazer epilasyonda kullanılan cihazların karşılaştırmaları

Etkili Lazer Cihazları Çok mu Acıtır, Bu Acının Çaresi Yok mudur?

Bir kere acı hissi kişiye göre oldukça değişkendir. Bazı hastalarımız tüm lazer seanslarını oldukça rahat geçirirken, bazıları nadiren de olsa daha atış yapmadan acıdan söz etmektedirler. Bundan dolayı biz burada çok büyük bir kısmı oluşturan acıya ortalama düzeyde hassas olan bir kişiyi örnek olarak açıklama yapmak istiyoruz.

Lazer ışınlarının neden olduğu acı bölgelere göre değişkenlik göstermektedir. Özellikle derinin daha ince olduğu yağ dokunun az olduğu bölgelerde acı hissi daha ön planda olmaktadır. Bu bölgeler bacak bölgesinde kaval kemiği üstü, kasık bölgesinin bazı yerleridir. Ayrıca elbette söylemeliyiz ki genital bölge daha hassas olduğu için acılı olabilmektedir. Vücudun diğer bölgelerindeki uygulamalar ise oldukça rahat geçmektedir.

Ya acının çaresi?

Elbette var. Bir kere kaliteli bir cihaz kullanılıyor ise güçlü soğutma sistemleri uygulama konforunu oldukça arttırmaktadır. Acının biraz fazla olduğu bölgelerde atış hızının azaltılması soğuğun biraz fazla tutulması kişiyi oldukça rahatlatmaktadır.

Ama acı karşısında en etkili silahlarımızdan birisi de anestezik kremlerdir. Lazer uygulamasından bir süre önce uygulanan kremler ile en hassas kişiler çok rahat seanslar geçirmektedir.