Kalıcı Makyaj

kalici_makyaj_antalya

Kalıcı makyaj nedir?

Kalıcı makyaj dövme işlemine benzer bir işlemdir. Steril ve tek kullanımlık bir iğne ile renk verici özelliği bulunan çok küçük boya tanecikleri cildin üst tabakasına zerk edilmesi işlemidir.


“Dermapigmentasyon”, “mikropigmentasyon” veya “kozmetik dövme işlemi” olarak ta isimlendirilmektedir.


Kalıcı makyaj güvenli bir işlem midir?


Kalıcı makyaj, işin uzmanları tarafından yapıldığı müddetçe genel olarak güvenli ve risksiz bir işlemdir. Fakat kalıcı makyajın yaygınlaşma hızı düşünüldüğünde işinde uzman olmayan ya da gerekli eğitimleri almamış kişilerin işlemi yaptığı da bilinmelidir.


Bazı merkezler allık ve göz farı yerine geçecek işlemler de kalıcı makyaj olarak yapmaktadır, fakat belirtelim ki bu yöntemlerin riskleri yüksektir. Bu tip boyaların özellikle alerjik reaksiyonlara daha sıklıkla neden olduğu bilinmektedir.
Dolayısıyla kalıcı makyajı yüzün her tarafına yaptırmaktan kaçınmanızı öneririz.


DK Klinik’te kullandığımız tüm ürünler FDA onaylı ve uluslararası standartlara uygun ürünlerdir.


Ayrıca aşağıdaki cerrahi sterilizasyon koşullarını sağlamak için uyguladığımız, aşağıda maddelerini paylaştığımız prosedür önceliğimizdir:


• Steril tek kullanımlık iğneler hizmet alan kişinin önünde açılır
• Steril boyalar kullanılır
• Boyalar tek kullanımlık kaplarda işleme alınır.
• Beklemiş boyalar kesinlikle kullanılmaz
• Kalıcı makyajda dövme mürekkepleri kesinlikle kullanılmaz.

Ara Bilgilendirme: Sizin için kalıcı makyaj hakkında 15 saniyelik kısa videolar hazırladık. Sayfanın sonunda bulabilirsiniz. Mutlaka izleyin.


Kalıcı makyaj silinebilir mi?


Evet. Kalıcı makyaj da tıpkı dövme gibi kimi kişilerde sıkkınlık yaratabilmektedir. Dövme silme işleminde kullandığı gibi kalıcı makyajı da silmede lazer cihazlarından faydalanmaktadır. Lazer cihazları dışında dermabrazyon, cerrahi müdahale (kliniğimizde yapılmamaktadır) ya da yine kalıcı makyaj teknikleriyle uygulama yapılan bölgenin kamufle edilmesi gibi yöntemlerden de faydalanılabilir. Güvenilir merkezlerde yapılmadığı takdirde cilde rengi veren pigmentlerin renginin açılması gibi yan etkiler ortaya çıkabilmektedir.


Kimler için uygundur?


• Kaş ve kirpikleri seyrek, cansız veya dökülmüş olan kişiler
• Cilt hassasiyeti ya da alerjik reaksiyonlardan dolayı geleneksel makyaj malzemelerini kullanamayanlar
• Terledikleri ya da su içerisinde bulundukları için tenis, basketbol, yüzme gibi aktif spor yapan kişiler ya da gün içerisinde defalarca makyaj tazelemek istemeyen kişiler,
• Yoğun iş temposunda çalışan ve makyaj yapmaya düzenli vakit ayıramayan kişiler
• Kalıcı makyajın uygulanabileceği bölgelerde ufak kusurlarını kapatmak isteyen, şekil bozukluklarını gidermek isteyen kişiler


Medikal nedenler:


• Artrit, Parkinson gibi çeşitli hastalıklardan dolayı elleriyle ilgili yetenekleri zayıflayan ve makyajını yapamayan kişiler
• Göz bozukluğu yaşayan ve makyaj yapmakta zorlanan kişiler
• Kemoterapi gördüğü için kaş ve kirpikleri dökülen kişiler
• Meme ameliyatı sonrası meme ucu alınan kişiler
• Vitiligo (ala) hastalığı bulunan ciltteki açık renkli bölgelerin normal cilt rengine yaklaştırılmasını isteyen kişilere uygulanabilir.

DK Klinik'te klasik yöntem ile kalıcı makyaj uygulaması nasıl yapılıyor? İzleyebilirsiniz.


Kalıcı makyaj merkezini seçerken nelere dikkat etmeliyim?


- Gittiğiniz güzellik merkezinin ya da kliniğin sağlık bakanlığı tarafından onaylı olup olmadığını sorun. Belgeyi görmek isteyin. Böylece merdiven altı diye tabir edilen işletmelerden kaçınmış olursunuz.

- Kimin makyajı yapacağını öğrenin. Tecrübeli olup olmadığını sorun. Konuyla ilgili eğitim aldığından emin olun.

- Eğer kullanılacak iğneler sizin önünüzde açılmadıysa enfeksiyondan kaçınmak için iğnelerin sizin önünüzde açılmasını talep edin.

Kalıcı Makyaj

Kalıcı makyaj yaptıran ünlüler kimler?

Kalıcı makyaj uygulamasını tercih eden ünlülerden bazıları

- Madonna
- Gwen Stefani
- Angelina Jolie
- Pamela Anderson
- Meagon Good
- Megan Fox


Kalıcı makyaj ne kadar kalıcıdır?


Kalıcı makyajın dayanma süresi bazı etmenlere bağlıdır.


• Deri içine verilen pigmentlerin derinizin ne kadar altına nüfuz ettiği ve işlemi yapan kişinin mesleki bilgisi ve el becerisi
• Cilt tipi
• İşlem yapıldıktan sonraki süreçte yapılan bakım
• Kullanılan teknik
gibi faktörlere dayalı olarak değişmektedir. Etkisi genellikle 1 ila 5 yıl arasında sürmektedir. Kalıcı makyaj uygulamasından sonra tıpkı dövmede olduğu gibi tazeleme ve onarım ile kalıcılığı arttırılabilmektedir.
Ayrıca işlemin kalıcılığını arttırmak için aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir:
• Güneşe veya solaryum seansları UV ışınlarına fazlaca maruz kalmamak
• Sigara kullanmamak
• Kalıcı makyaj uygulanan alanları kimyasal peeling uygulamalarından korumak
• Kalıcı makyaj uygulanan alanları mikrodermabrazyon denilen cilt soyma işleminden korumak
• Kalıcı makyaj uygulanan alanları alfa- hidroksi, retin-a ve glikolik asit içeren kimyasal peeling ürünlerinden korumak


İşlem esnasında acı hisseder miyim?


İşlemden önce yüzeysel anestezi uygulandığı için çoğu kişi ‘’gıdıklanma’’ olarak tarif ettikleri küçük bir acı hissederler. İşlemden önce kesinlikle anestezi uygulanmalıdır. Diğer bir faktör de işlemi yapan makyaj profesyonelinin işindeki uzmanlığıdır. Verilen anestezinin miktarı, anestezide kullanılan kremin kalitesi gibi faktörler de acı hissiyatını değiştirebilen faktörlerdir.


İşlem ne kadar sürede tamamlanır?


Genellikle 2 ila 4 saatte tamamlanır. İstenilen renkler ve tasarım tartışılır, fotoğraflar çekilir, işlemden sonra dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verilir ve böylelikle işlem 2 ile 3 saat sürer. Bazen bir süre daha uzun sürebilmektedir. Yaklaşık 3 hafta sonra yapılan rötuş işlemi ise 1 ile 2 saat arasında sürmektedir.


Hangi bölgelere uygulanabilir? Nasıl bir pozitif görüntü değişikliğine yol açar?


Kaş şekillendirme uygulaması: Bu uygulama uzun bir yüzü daha oval gösterebilir, yuvarlak bir yüzü daha dar gösterebilir, bitişik gözleri daha ayrık gösterebilir ya da ayrık gözleri daha yakın gösterebilir.


Kalıcı kaş uygulaması: Seyrelmiş kaşları gür gösterebilir, bozuk kaş şekli kaş yayı vurgulanarak güzelleştirilebilir, kaşların yoğunluğu artırılabilir ya da tıbbi bir nedenle kaşı dökülenlere yeni kaş yapılabilir.


Eye-liner uygulaması: Fazla büyük gözleri normalleştirebilir, bitişik gözleri daha ayrık gösterebilir, küçük gözleri daha büyük gösterebilir, iddiasız gözleri daha egzotik gösterebilir.


Dudak şekillendirme uygulaması: Dudakları daha iyi tanımlayabilir, düzensiz dudak çevresini düzeltebilir, dolgun dudaklar sağlayabilir veya yara izlerini gizleyebilir.


Dudaklara renk ve çevre çizgisi uygulaması: Dudak şeklini vurgulayabilir veya değiştirebilir.


Kalıcı makyajın istenildiği takdirde çıkartılması mümkün müdür?


Teknik olarak evet, çıkartılabilir ancak bu süreç lazer aletleriyle birkaç seans süren zahmetli bir süreçtir.

Eğer bu uygulamayı yaptırmayı düşünüyorsanız, beğenmezsem çıkartırım gibi bir düşünceye sahip olmamanızı öneririz. Kalıcı olduğunu bilerek işleme karar vermenizi öneririz.

İşlem konusunda çok büyük tereddütleri olan ve bir türlü karar veremeyen kişilere önerimiz açık ve az belirgin bir kalıcı makyaj uygulamasıyla başlamamız eğer memnun kalırlarsa daha cesur ve belirgin bir uygulama yapılmasıdır. Böylece aldığınız riski minimize etmiş olursunuz.


Kalıcı makyaj doğal görünür mü?


Evet. Kendi yaptığınız makyajdan bile daha doğal görünecektir. Dışarıda her gün onlarca kalıcı makyaj yaptıran kişiye rastlıyorsunuz ama neredeyse hiç birini fark etmiyorsunuz. Sizce de doğal görünmüyor mu? Bu noktada yeniden işlemi yapan profesyonelin uzmanlığına ve kullanılan malzemelerin kalitesine vurgu yapmak isteriz.


Uygulama yapılmadan önce nelere dikkat etmeliyim?


Kaşlar için: İşlem yapılmadan 2 gün önce kaşınızı almayı, ağda yaptırmayı ya da boyamayı bırakın.
İşlem yapılmadan bir hafta önce iğneli epilasyon veya lazer yaptırılamamalıdır.


Dudaklar için: Eğer dudağınızda uçuk varsa ya da çıkıyorsa tedavi olduktan sonra işleme başlanmalıdır.


Dudak dolgusu yaptırdıysanız ya da dudağınıza herhangi bir nedenle cerrahi müdahale yapıldıysa konuyu mutlaka işlemi yapacak kişiyle tartışın ve kalıcı makyaj profesyonelinin önerilerini dinleyin.


Protez diş, diş teli ya da dilde piercing bulunması dudağınıza yapılacak işlem sırasında enfeksiyon riskini arttırabilir. Konuyu profesyonel ile görüşün.


Uygulama yapıldıktan sonra neler beklemeliyim? Normal hayatıma geri dönebilir miyim?


İşlem yapıldığı gün evinize dönebilirsiniz. İşlem yapılan bölgede şişkinlik görmeniz normaldir. Eğer göz bölgenize işlem yaptırdıysanız evinize dönerken araba kullanmamanızı öneririz çünkü gözünüzde yaşarma olması beklenebilir. Eğer işlem esnasında morarma olduysa morarmanın 7 gün içinde kendiliğinden ortadan kalkması beklenir. İşlemden sonra bu bölgede gözle görülmesi zor olan ince kabuklar oluşabilir fakat bu kabuklar birkaç gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalkar. İşlemden sonra geçen gün işlem kendini daha da belirginleştirmeye başlayacaktır. Pigmentlerin cilde oturması ve istediğiniz görüntüyü alması ortalama olarak 2 hafta sürer. Orta ve uzun vadede ise zamanla açılacak ve solgunlaşmaya başlayacaktır bu aşamada tazeleme yaptırmak gerekli olabilir.


Kalıcı makyaj ile dövme arasındaki farklar nelerdir?


Her iki uygulamada kullanılan boyalar farklıdır. Dövmede kullanılan boyaların dayanıklılık özelliği çok daha yüksek iken kalıcı makyaj da amacı gereği birkaç sene sonra çıkacak ürünler kullanılır. Kalıcı makyajda bitkilerden elde edilen, klinik testlerden geçirilen boyalar kullanılır.


Her iki işlem için kullanılan cihazlarda farklıdır. Dövme cihazlarının iğnesi deriye dik giriş çıkışlar yaparak boyayı derinin içine naklederken, kalıcı makyaj cihazlarında iğne rotasyon hareketi ile boyayı deriye yedirmektedir. Bundan dolayı dövme için boya derinin daha derin katmanlarına giderken, kalıcı makyajda daha yüzeysel kalmaktadır.


Kalıcı makyaj kimlere uygulanamaz?


• Şeker hastalığı bulunanlar
• Hemofili hastalığı bulunanlar
• HIV virüsüne sahip kişiler
• Hamileler ve bebek emziren kişiler
• 18 yaşın altında bulunan kişiler
• Pigmentlere alerjisi olan kişilere
• Et beni olan kişiler ya da uygulama yapılacak bölgede egzama, mantar ya da siğil gibi cilt rahatsızlıkları bulunan kişiler
• Kalp pili olan kişiler
İşlemden sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
• Uygulama sonrasında bölgeye antibiyotikli krem sürüldüğü için bu bölge 24 saat boyunca suyla temas etmemelidir.
• 1 hafta süresince hamam, sauna, deniz ve havuza girilmemelidir.
• Solaryuma girilmemelidir (genel olarak cilt kanseri riskini arttırdığı için solaryuma girilmemelidir fakat kalıcı makyajdan sonra girmemeye özellikle dikkat edilmelidir).
• Güneşten korunmak gerekir ve güneş kremi kullanılmalıdır.
• Uygulamadan sonra ciltte oluşabilecek kabuklar kesinlikle kaşınmamalı, oynanmamalıdır.

Kalıcı makyajda kıl tekniği nedir?


“Kıl tekniği” veya “3D kıl tekniği” gibi isimler verilen terimler kaş kalıcı makyajında kullanılan tekniklerin isimlerinden bazılarıdır. Kaşlara yapılan kalıcı makyaj uygulaması kaş bölgesinin üzerine düz bir çizgi şeklinde yapılabileceği gibi, kaş kıllarının tek tek çizilmesi ile de yapılaması mümkündür. Kıl tekniğinde kaşlarınız sanki doğal kaşlarınızmış gibi görünmesini sağlayacak şekilde tek tek çizilirken, yanına hafif bir silik kontur atılması ile üç boyutlu gibi görünür. Böylece doğala en yakın görünüm elde edilir.

DK Klinik'te 3D kıl tekniği yöntemi ile kalıcı makyaj uygulaması nasıl yapılıyor? İzleyebilirsiniz.


Microblading kalıcı makyaj tekniği nedir?


Kaş kıllarının kalıcı makyaj işleminden sonra tek tek görünmesini sağlayan kıl tekniğinin uygulama yöntemlerinden birisidir. Ancak biz kesinlikle tavsiye ETMİYORUZ. Microblading tekniğinin uygulaması kısaca şu şekildedir. Keskin bir bisturi ile kaş bölgesine kıllarını taklit edecek şekilde kesikler yapılır. Yöntemin adı da buradan gelmektedir. “Micro” küçük, “blading” ise kanama demektir. Kesiklerin üzerine kalıcı makyaj boyası dökülerek, pigmentlerin deri altına geçmesi için bir süre beklenir.


Sakıncaları nelerdir?


• Öncelikle enfeksiyon riski daha fazla olduğu gibi ilk uygulamada bile yara izi kalma olasılığı yüksektir.
• Microblading uygulaması bir kişiye ömründe en fazla 4 kere yapılabilmektedir. Bu aşamadan sonra kesin olarak skar veya nedbe dediğimiz yara izi dokusu oluşumu gözlenmektedir. Skar dokusu oluşmuş ise zaten artık yapılsa bile kalıcı makyaj boyası deri tarafından tutulmamaktadır.
• Yukarıda söz ettiğimiz gibi bir kişiye 4 kere yapıldı ve her hangi istenmeyen yan etki oluşmadı ise bile, bundan sonra cihaz yardımı ile yapılan gerçek çizime dayanan 3D kıl tekniği uygulanması gerekmektedir.
• Görünümü çizim tekniğine göre oldukça eksiklikler içermektedir.
• Microblading tekniğinin dayanma ömrü ise çizim ile yapılan 3D kıl tekniğine göre oldukça daha kısadır.
Peki neden microblading tekniği sık olarak kullanılmaktadır. Öncelikle ayrıntılı bir eğitim gerektirmemektedir. Ayrıca ustalık olmadan da uygulanabilmektedir. En önemlisi uygulama süresi oldukça kısadır. Microblading tekniği uygulamaları sonucu kaşlarında yara izi oluşmuş, Kliniğimize gelen kişilere müdahale etmekteyiz. Bunun içi elimizde fraksiyonel CO2 lazer, fraksiyonel radyofrekans (altın iğne), kimyasal peeling, dermaroller, mikrodermabrazyon gibi gelişmiş teknikler vardır. Ancak bu süreçte kaşlar oldukça hasarlanmaktadır.

Kalıcı makyaj hakkında merak edilen tüm sorulara kısa ve net yanıtlar için 15 saniyelik kısa video serimizi izleyin:

Harici resimler 7