DK Klinik'te Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon uygulaması, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından 1964 yılında onaylanan, kılların kalıcı olarak dökülmesi için güvenle uyguladığımız eşsiz bir uygulamadır.

  • DK Klinik'te bugüne kadar 250 bin lazer epilasyon seansı yapılmıştır.
  • Lazer epilasyon için kullanılan cihazların tamamı FDA onaylı, bakımları düzenli olarak yapılan, performanslı cihazlardır.
  • DK Klinik'te her cilt tipi için farklı cihazlar bulunmakta, böylece işlem başarı oranı ciddi oranda yükselmektedir.
  • Kliniğimizde, 2002 yılından beri lazer epilasyon uygulaması yapılmaktadır. Personel tecrübe ve birikim düzeyi üst seviyededir.

Kliniğimizde lazer epilasyon işleminin nasıl yapıldığını videodan izleyebilirsiniz:

Antalya'da Lazer Epilasyon - Soru Cevap

Lazer epilasyonda hangi cihaz tercih edilmelidir?

FDA tarafından etkinliği kanıtlanan cihazlar Alexandrite, NDYag ve Diod'dur. Bu cihazların hangisinin tercih edileceği, uygulanacak bölgeye, kıl tipine ve cilt tipine göre değişir.

Farklı tipte cihazlar farklı bölgelerde ve farklı cilt tiplerinde etkilidir.

Buz lazer ve ütüleme lazer ise FDA tarafından onaylanmamış, etkinliği kişiden kişiye değişiklik gösteren cihaz tipleridir.

Burada cihaz markası ve cihaz tipi kavramını ayırmakta fayda var.

Alexandrite, NDYag, Diod ya da buz lazer bir markayı değil, bir cihaz tipini temsil eder.

Cynosure ve Candela ise, dünyada güveniliriği sağlık otoritelerince kabul edilmiş lazer cihazı üreticileridir.

Cynosure ve Candela'nın lazer cihazları yüksek maliyetli ancak etkili cihazlardır.

Bu yüzden bu iki markanın lazer cihazları olan lazer merkezlerini tercih edilmesi işlem başarısı için kritik önemdedir.

Kliniğimizde bulunan tüm lazer cihazları Cynosure marka lazer cihazlarıdır.

'' Bir kadın hayatı boyunca yaklaşık 8.000 saatini tüylerini temizlemek için harcamaktadır. Tüm vücut lazer epilasyon yapıldığında ise 6 seans sonunda sadece 10 saat harcanmaktadır. Bu araştırma, lazer epilasyonun bir insanın hayatında ne kadar büyük bir değişiklik yapabileceğini gösteriyor. ''

lazer_epilasyondan_sonra

Lazer epilasyon hangi bölgelere uygulanabilir?

Gelişen teknoloji ile birlikte lazer epilasyon neredeyse vücudumuzda kıl bulunan tüm bölgelere uygulanabilir hale gelmiştir.


Tedavi kaç seans sürer?


Eğer lazer epilasyon için uygun bir adaysanız ortalama olarak 6 ila 8 seansta tüylerinizin en az yarısından fazla bir kısmından kurtulmanız beklenir.

Bazen ise kişisel veya bölgesel çeşitli faktörlere bağlı olarak iyi bir etki görülmesi için 10 seans gerekebilmektedir.

Tüylerinizden kurtulmanız için kaç seans gerektiği başlıca aşağıdaki faktörlere göre değişir:

• Cilt renginiz
• Kıl renginiz
• Kıl telinin kalınlığı
• Kıl yoğunluğunuz
• Kıllarınızın döngüsel değişkenliği
• Yaş ve cinsiyet
• Lazerin hangi bölgeye uygulandığı
• Seanslara zamanında gelip gelmeme
• Hormonal düzensizlik olup olmaması

Lazer epilasyon uygulaması yaptırmaya karar vermeden önce işlem için özelliklerinizin belirlenmesi ve buna göre cihaz ve doz ayarlamasının yapılması gerekir. Lazer tedavisinin tek seansta kılları etkileyememesinin nedeni, ışının yalnızca anajen faz denilen kılların büyüme döneminde kalıcı etki yapmasındandır. Bölgeye göre anajen dönemdeki kıllar %10 ile %20 arasında değişmektedir. Bundan dolayı ortalama 6-8 seans gerekmektedir.

lazer_resim

Görsel: DK Klinik'te Alexandrite cihazı kol bölgesine lazer atışı yapılıyor.

Neden bazı lazer merkezlerinde lazer seansları çok fazla olmaktadır?


1. Ticari Kaygı ve Suistimal

Lazer epilasyon işlemi yapan merkezler genel olarak seans başına ücretlendirme yapmaktadır. Bu yüzden ticari kaygıyla hareket eden bir merkezin ne yazık ki amiyane tabirle daha fazla para kazanmak için işlem sürecinizi uzatması ihtimal dahilindedir.

Dermatolog yönetimindeki merkezlerin böyle bir kaygıyla hareket etmeyeceğini düşünsek de, ‘’güzellik merkezi’’ veya “güzellik salonu” statüsündeki, yasal olarak lazer epilasyon uygulaması mümkün olmayan, doktor kontrolünde olmayan işletmelere dikkat etmelisiniz. Yasal olarak doktor kontrolü olmayan bir yerde lazer epilasyon uygulamasının yapılması yasaktır.

Bu tip işletmelerde yapılan diğer bir uygulama da toplu ücret alınarak “Bitene Kadar” ifadesi ile cazip hale getirmeye çalışmaktır. Eğer 4-5 seansta kıllarınızda farkedilir bir azalma yoksa ve 6-8 seansta en az yarısından fazlasında azalma yoksa, daha fazla bu işletmeye gitmeniz herhangi bir değişikliğe yol açmayacaktır.

2. İşinde Uzman Olunmaması

Uzmanlık her iş için olumlu etki gösterir. ‘’İşi ehline teslim et’’ tavsiyesi halk arasında oldukça sık kullanılır. İşin ucunda sağlık olduğunda ‘’işi ehil olanın yapması’’ kendi ya da sevdiklerinizin sağlığı söz konusu olacağı için önceliğiniz olmalıdır.

Lazer epilasyon kozmetik alanda dünyada en çok uygulanan 3 işlemden biridir. Dolayısıyla dünyada olduğu gibi Türkiye’de de büyük sayılabilecek bir pazar yaratmaktadır.

Bu pazardan ekonomik gelir elde etmek isteyen kişiler denetim boşluklarından faydalanarak kolay bir şekilde güzellik merkezi açmakta, işlerinde uzman olmayan kişileri çalıştırmakta, işlerinde uzman olmayan kişilerin yanlış uyguladıkları tedavi, seans sayısını arttırmaktadır.

Bu yüzden işlem için mutlaka poliklinik ya da hastane ortamlarında, konusunda uzman kişilerden hizmet almalısınız.

Lazer epilasyon yaptırdığınız yerin Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı olup olmadığını mutlaka sorunuz. Belediye tarafında ruhsat verilen yerlerin, ki bu işletmeler ancak “güzellik merkezi veya “güzellik salonu” olarak adlandırılabilir, lazer yapma yetkileri yoktur.

3. Yanlış Lazer Cihazının Kullanılması

Seans sayısının artmasının en önemli nedenlerinden biri de ilgili bölge için yanlış cihaz çeşidinin kullanılmasıdır. Birçok güzellik merkezi ne yazık ki sadece tek bir çeşit lazer cihazı bulunmakta böylelikle maliyetlerini düşürmekte, vücuttaki tüm bölgelere aynı cihazla işlem yapmaktadır.

Alexandrite lazer cihazı dünyada etkinliği kabul edilen, oldukça itibarlı bir cihaz çeşididir fakat mükemmel sonuçlar genellikle farklı tip cihazların ahengli bir şekilde kullanılmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Belli bir ücretin altında lazer epilasyonu hizmeti alıyorsanız özellikle cihazı sorgulamanız gerekir. Ucuz cihaz ile ucuz hizmet alınması genellikle boşa para harcamakla sonuçlanmaktadır. Bir zamanlar IPL cihazları ortalığı kasıp kavuruyordu, daha sonra ise ütüleme lazer oldukça popüler oldu, şimdi bu lazer tiplerinin adı bile anılmamaktadır. Şimdi ise “buz lazer” cihazlarına karşı temkinli olmak gerekiyor.


4. Lazer Cihazlarının Pahalı Olabilen Bakım Giderlerinden Kaçınılması

Bir lazer cihazının fiyatı yüzbinlerce lirayı bulabilmektedir. Lazer cihazları da araba ya da uçaklar gibi düzenli olarak bakım yapılması gereken cihazlardır. Bakımı yapılmayan bir araç nasıl çeşitli tehlikeler oluşturabiliyor ya da performansını kaybediyorsa, bakımı düzenli olarak yapılmayan lazer cihazları da çeşitli tehlikeler oluşturabilir ya da performansını (etkinliğini) kaybedebilir.

Lazer cihazlarının bakım maliyetleri cihazların ithal mallar olması nedeniyle oldukça yüksektir. Bu yüzden lazer epilasyon merkezleri bakımları aksatmakta veya bakımları uzak doğu üretimi parçalar ile yapmaya çalışmaktadır. Bu da cihazların etkinliğini düşürmekte, normalde çok daha az seansta ortadan kaldırabilecek tüyler için çok fazla seans gerekmektedir.

5. Hormonal Düzensizlikler

Bazı durumlarda oluşan rahatsızlıklar lazer epilasyon başarısını engelleyebilriler. Bunların başında hormon rahatsızlıkları gelir.

Eğer aktif bir hormon hastalığı varsa, lazer epilasyon ile kıllar etkilense de yeni tüylerin çıkmasından dolayı herhangi bir azalma olmamış gibi görünebilir. Gittiğiniz doktor kontrolündeki kurumda bu gözlemin yapılabilecek olması, gerekli hormaon testlerinizin yaptırılarak sonuçların yorumlanabilmesi önemlidir.


Kalıcı epilasyonda neden tek bir cihaz yeterli olamamaktadır?

Artık günümüzde en etkin kalıcı epilasyon cihazı yaklaşımı yeterli olmamaktadır.

Kalıcı epilasyon istenen bölgelerin farklı olması, bireysel olarak cilt tipi-rengi farklılıkları, kıl rengi farklılıkları, kıl kökünün derinlik farklılıkları, hedeflenen sonuç için değişik cihaz seçimini gerekli kılmaktadır.

Hatta, aynı bölgede bile komşu kıllar arasındaki farklardan dolayı, o bölgeye birden fazla cihaz veya yöntemle uygulama yapılması başarıyı oldukça arttırmaktadır.

Epilasyonda kullanılan lazer tipleri nelerdir?

Lazer epilasyon cihazlarının etkin dalga boyları farklı olduğundan dolayı cihaz çeşitliliği ile karşılaşmaktayız.

Epilasyonda kullanılan başlıca lazer tipleri alexandrite, diod ve NdYag'dır . Ayrıca lazer olmayan yoğun ışık kaynaklı IPL cihazları da bu gruba girmektedir.

Ara Bilgilendirme: Sizin için lazer epilasyon hakkında 15 saniyelik kısa videolar hazırladık. Sayfanın sonunda bulabilirsiniz. Mutlaka izleyin.

Lazer cihazlarının özellikleri nelerdir?

Lazer epilasyonda en sık kullanılan ve en başarılı lazer tipleri alexandrite ve NDYag lazerlerdir. Ayrıca klasik tip diod lazerlerde etkin lazer cihazları arasındadır.

Alexandrite tipi lazerler 755 nm dalga boyuna sahip olup, ışığı kıl kökündeki melanin pigmenti tarafından iyi tutulan lazerlerdir. Uygulamaları hızlı ve pratik olmakla birlikte, çok koyu cilt renginde kullanmak için uygun değildir.

Bizim toplumumuzda genellikle çok koyu cilt rengine sahip olmadığından oldukça başarılı sonuçlar görülmektedir. Ancak alexandrite tipi lazerler her bölge için uygun değildir.

Özellikle yüz bölgesinde kullanılmamalıdır çünkü bu cihazın yüz bölgesinde kullanılması, kıllarda azalma yerine artış yapabilmektedir.

Bunun yanında 1064 nm dalga boyuna sahip NDYag tipi lazerler oldukça güvenlidir, her cilt tipinde, hatta koyu esmer tene sahip kişilerde bile rahatlıkla kullanılan lazerlerdir.

Diod lazerlerin uygulanması anında nispeten daha fazla acı hissi olması ve kılları bir süre daha geç dökmesi, alexandrite lazerlere göre dezavantajdır.

Ancak NDYag ve diod lazerlerin ışını, alexandrite lazerlere daha derine inebildiğinden yüz ve boyun bölgelerinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Bu ikisi arasında ise, lazer epilasyonda kullanılan ve dalga boyu 1064 nm olduğundan dolayı en derine ulaşan lazer tipi NdYag tipi lazerlerdir.

Ancak; kıl kökü tarafından daha az emilen lazer tipi olan NdYag cihazlarının kullanım alanı sınırlı olup yalnızca derin yerleşimli kıllarda tercih edilir. NdYag tipi lazerlerin bronz tenlerde bile güvenle kullanılmaları yanında, diğer lazer tiplerinin uygulamalarında hissedilmeyen batma hissi daha belirgindir.

'' Lazer tipi belirlenirken kişinin cilt tipi ve uygulanacak bölge en önemli kriterlerdir .''

tenrenkleri


Kalıcı epilasyonda kullanılan IPL cihazlarının etkinliği nasıldır?

IPL, fotoepilasyon, mavi ışık denen cihazlar, lazer teknolojisine değil, yoğunlaştırılmış ışık sistemine dayalı cihazlardır.

Özellikle kuaför ve güzellik salonlarında kullanılan düşük enerjili IPL cihazları esasında modern ağda yöntemi olarak kabul edilmektedir.

Yüksek enerjili ve sertifikalı IPL cihazlarının bile kalıcı epilasyonda kullanım alanları oldukça sınırlıdır, bazı kişilerde ince tüylerde etki gösterebilmektedir.

IPL cihazlarının ışın saçılımının fazla olmasından dolayı, epilasyonda etkin olabilmesi için yüksek dozlarda kullanılması gerekmektedir. Bundan dolayı uygulaması diğer yöntemlere göre hem daha ağrılıdır hem de yanık, kalıcı izler oluşturma oranları fazladır.

Lazer epilasyonda kullanılan Buz Lazer, ütüleme diod cihazlarının etkinliği nasıldır?

Son yıllarda ''acısız'' olarak reklam edilmesi ve çok hızlı olması nedeni ile çok popüler olan buz lazer cihazlarının kullanılması ile hüsran yaşayanların sayısı gittikçe artmaktadır. Konforlu olan bu cihazların kıl köküne ulaştırdığı ışın dozu yetersiz kaldığında kalıcı epilasyon başarısında sıkıntılar ile karşılaşılmaktadır.

Buz lazer, ütüleme diod, IPL tipi cihazları neden önermediğimiz ile ilgili detaylı yazımızı şu linkten okuyabilirsiniz:
www.dk-klinik.com.tr/blog/buz-lazer-utuleme-lazer-ve-ipl-neden-onermiyoruz

Kalıcı epilasyonda %100 garanti verilebilir mi?

Kesinlikle "Lazer epilasyonda bitene kadar kampanya", "Lazer epilasyonda bitme garantili kampanya" gibi söylemlerden kaçınmak gerekir.

Özellikle IPL cihazı kullanan yerlerde bu tip sloganlar sık kullanılmaktadır. İnternette bu konudaki çeşitli forum ve tartışma siteleri incelenirse en sık sorulan soru "IPL'den fayda gören var mı" şeklindedir.

Ciddi bir sağlık kuruluşu, diğer tıbbi konularda olduğu gibi lazer epilasyon uygulamalarında da garanti vermez.

Dozları çok iyi ayarlanmış etkin cihazlarla, uygun lazer tipinin uygun kişi ve bölgelerde kullanılması ile kalıcı epilasyonda bayanlarda kılların dökülme oranı %70-90, erkeklerde ise %60-80 düzeyindedir.

Geriye kalan kıllar da incelip rengi açıldığından, güvenilir sağlık kurumlarında, FDA onaylı cihazlarla yapılan işlemlerde tatmin edici sonuçlar sağlanmaktadır.

En iyi lazer cihazı hangisidir?

Biraz öncede açıklandığı gibi lazer epilasyon uygulamalarında çeşitli cihazlar vardır.

Bilimsel literatürde en etkili lazer cihazı diye bir kavram yoktur.

Her cihazın yerinde ve gerektiğinde kombine kullanımı en iyi sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır. Kliniğimizde kalıcı epilasyonda maksimum başarıya ulaşmak için epilasyonda kullanılan tüm lazer tipleri vardır. Bu sayede kişinin özellikleri belirlendikten sonra en uygun cihaz veya kombinasyon belirlenip uygulamalar yapılmaktadır.

Erkeklere de lazer epilasyon yapılabilir mi?

Hemen net yanıt verelim. Evet...

Erkeklerde başarı oranı kadınlar da olduğu gibi yüksektir. Erkeklerde kıl yoğunlukları ve bölgeler daha büyük olduğu için farklı yaklaşım gerekir.

Erkekler de lazer epilasyon sonrası çok daha konforlu bir yaşam sürmektedirler. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız, şu bağlantıya tıklayabilirsiniz: www.dk-klinik.com.tr/blog/erkeklerde-lazer-epilasyon

Ayrıca aşağıdaki videolarda erkeklerde yapılan bir lazer epilasyon seansını seyredebilirsiniz.


Lazer öncesi dikkat edilecek hususlar nelerdir?

  • En az 1 ay önce ağda, cımbız, ip gibi kılı kökten çeken yöntemler bırakılmalı
  • Güneşten koruyucu (en az 15 faktör ) ürün kullanılmalıdır
  • Roaccutane kapsül kullanırken uygulanamaz
  • Açık yara üzerine uygulanamaz
  • Uçuk, siğil gibi deri hastalıklarında lezyon üzerine uygulanamaz
  • Tüy sarartıcı krem kullanımı en az 1 ay önce bırakılmalıdır

Lazer herkese uygulanabilir mi?

Lazer tedavisi her yaş ve her cinsten herkese rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Yalnızca hamile bayanlar bunun dışındadır.

Ayrıca güneş ışığı ya da solaryumda çok fazla bronzlaşmış kişilere lazer uygulaması için bir süre beklenir.

Bronzlaşma lazer ışının etkisini azaltması yanında geçici leke riskini de arttırmaktadır.

Fakat kliniğimizde bulunan cihaz çeşitliliği ve güvenirliliğinden dolayı bir dereceye kadar bronz ciltlere uygulama yapılabilmektedir.

Yazın lazer epilasyon yapılması konusunda dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha fazla bilgilenmek istiyorsanız, ilgili web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

www.dk-klinik.com.tr/blog/yazin-lazer-epilasyon-yapilir-mi

Lazer epilasyon uygulamasında en ideal kombinasyon açık cilt rengi, koyu kil rengidir.

Fakat gelişmiş teknoloji ve cihaz çeşitliliği her cilt tipi ve kıl renginde güvenilir ve başarılı sonuçlar vermektedir.

Uygulamada ağrı olur mu?

Lazer epilasyon ve acı hissi oldukça merak edilen bir durumdur. Bunun net ve kolay bir yanıtı yoktur. Çünkü hem cihaz farklılıkları hem de bireysel ağrı-acı eşiği farklılıkları yanıtlamayı zorlaştırmaktadır.

Öncelikle cihazlar hakkında bilgilendirme yapalım. Bazı lazer epilasyon cihazlarında acı hissi daha azdır.

Buz lazer, ütüleme diod, buz diod tipi cihazlar gerçekten acı hissinin az olduğu cihazlardır. Ancak ne yazık ki etkisi oldukça şüpheli cihaz grubundadırlar.

Bu cihazların neden kalıcı epilasyon yapamadığını şu bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz;

www.dk-klinik.com.tr/blog/buz-lazer-utuleme-lazer-ve-ipl-neden-onermiyoruz

Diğer yönden dünyadaki en etkili kalıcı epilasyon lazerlerinden kabul edilen alexandrite ve ND-Yag tipi lazerde, etkisiz lazer cihazlarına göre daha fazla acı hissi olabilmektedir.

Bu tip lazerlerde acı hissi özellikle bazı bölgelerde biraz daha belirgin olmaktadır.

Bunlar bacaklarda kemik üzeri ve genital bölgenin ince deriye sahip alanlarıdır.

Acı hissinin tarifi de şu şekildedir; anlık, çok kısa süren batma hissidir. Lazer atışı sırasında olmakta ve hemen kesilmektedir.

Ancak acı hissi oldukça göreceli bir durumdur.

Bazı kişiler bu bölgelerde bile çok az rahatsızlık duyarken, nadiren çok rahatsız olduğunu ifade edenler de olmaktadır.

Lazer cihazlarının güçlü soğuk hava üfleme sistemleri acı hissini oldukça azaltmaktadır.

Eğer buna rağmen epilasyon süreci rahatsız edici geçiyorsa bunun da önlemi vardır. Güçlü etkili medikal anestezik kremlerin kullanılması hassas kişilerin de rahat bir lazer epilasyon seansı geçirmelerini sağlamaktadır.

Lazer tedavisi niçin kıl sorununu tek seansta bitiremez?

Her bir kılın, aktif (anajen faz) ve pasif (telojen) dönemlerden oluşan kendi içinde yaşam döngüsü vardır.

Vücudun bölgesine göre değişmek üzere yaklaşık kılların %5-20'si aktif dönemdedir.

Lazer uygulaması yalnızca aktif dönemdeki kılları yok edebildiğinden birden fazla seans yapmak gerekmektedir.

Her seansta aktif dönemdeki kıllardan uzaklaştırılır. Böylece ilerleyen uygulamalar ile kıl sorunu en aza indirilir.

Ticari amaçla seans sayısını arttırmak için bölgeye özel kıl olgunlaşma evresi takip edilmezse başarı beklenenden düşük olabilir.

Ten Rengi Açık Olanlara Uygulanabilir mi?

Bu soru ile sık olarak karşılaşmaktayız. Kısaca evet diyebiliriz, ancak lazer ışını ile cilt ve kıl koyuluğu hakkında biraz daha detaya girmek çok daha aydınlatıcı olacaktır. Bunun için kısaca lazer cihazlarının etki mekanizmasının nasıl olduğunu açıklamak çok daha aydınlatıcı olacaktır.

Lazer cihazlarının ciltte tedavi edici mekanizması şu şekilde olmaktadır. Lazerin etkisi, ışının dalga boyuna uyan renk maddeleri tarafından emilerek, o noktada etkisini göstermesi esasına dayanmaktadır.

Lazer ışınının hedeflediği maddeler farklılık gösterebilir. Ciltte tedavi veya epilasyon için kullanılan lazerlerde sıklıkla hedef olarak kullanılan madde “melanin” dir. Melanin maddesi cilde ve kıllara rengini veren maddedir.

Bu bakış açısı ile lazer eğer epilasyon amacı ile kullanılıyorsa, cilt ne kadar açık renkli ve kıl ne kadar koyu renkli ise sonuç o kadar hızlı alınmaktadır.

Açık tenlilerde lazer ışını cildin içinde melanin az bulunduğu için burada takılmamakta ve doğrudan kıllardaki melanin tarafından tutulmaktadır.

Koyu tenli kişilerde ise lazer epilasyon başarısı daha geç yakalanmaktadır.

Benzer mantık ile açık renkli tüylerde de melanin pigmenti daha az olduğu için hedeflenen sonuç daha geç alınmaktadır.

Ayrıca ayva tüyü denilen çok açık renkli kıllarda veya beyaz kıllarda ise lazer ışını etkili olmamaktadır. Ancak piyasada sıklıkla ayva tüylerinde de etkili cihazlar bulunduğu ile yanlış yönlendirmeler yapılmaktadır.

Koyu ten rengine sahip olan kişilerin ciltleri lazer enerjisini kıla ulaşmadan tutmaya başladığı için leke gibi yan etki riski biraz daha yüksektir.

Bundan dolayı doz ayarlaması çok önemlidir. Güvenilir cihazlarda ve uzman ellerde böyle bir risk oluşmamaktadır.

Kliniğimizde yüz bölgesi lazer epilasyon işleminin nasıl yapıldığını videodan izleyebilirsiniz.


Lazer tedavisi ve kanser arasında bir ilişki var mıdır?

Hayır. Lazer tedavisinde kullanılan lazer tipi iyonlaştırıcı özelliği olmayan yayılım vermektedir.

Bu yayılım kesinlikle radyoaktif değildir. Lazer radyasyonunun özelliği belli bir bölgede çok sınırlı bir alanda yüksek miktarda ısı oluşturmaktır.

Fakat bu ısı oluşumu yalnızca uygulandığı bölge ile sınırlı kalmaktadır ve kesinlikle iç bölgelere ulaşmamaktadır.

İyonize bir özellik taşımadığı için DNA’yı tahribata uğratıcı bir durum olmaz.

Ayrıca sık sık dillendirildiği üzere lazer epilasyon lenf bezlerine zarar vermemektedir. Lazer ışını gerektiği zaman hem bebeklerde hem de hamilelerde kullanılabilmektedir.

Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus cilt üzerindeki şüpheli benlere atış yapılmamasıdır.

Bu noktada tedavi merkezinin ve tedaviyi uygulayacak kişilerin büyük önemi olmaktadır. Lazer merkezinin dermatolog kontrolünde olması güvenirlilik açısından çok önemli avantaj sağlamaktadır.

Lazer ışınının kılları kalıcı olarak dökme mekanizması nasıl gerçekleşir?

Lazer, tümü aynı dalga boyunda yüksek enerjili bir ışındır.

Saniyenin binde biri düzeyindeki bir atışla cilde lazer ışını sayesinde uygulanan yüksek enerji kıl kökündeki melanin pigmenti tarafından emilir.

Çevre dokuya zarar vermeden yalnızca bu noktada oluşan yüksek ısı sayesinde kıl kökü tahrip edilir.

Seanslar ne kadar sürer, seans araları ne kadardır?

Tek bir seans süresi 15 dakika - 2 saat arasında değişir.

Seans süresini etkileyen faktör; uygulanacak bölge, alan büyüklüğü ve kıl yoğunluğudur.

Seans araları kişiye bağlı olarak değişmek üzere 1-4 aydır.

Genellikle vücut bölgelerin de 45 gün olarak uygulanmaktadır.

Lazer uygulaması öncesi veya sonrasında özel bir bakım gerektirir mi?

Genellikle lazer uygulaması öncesi herhangi bir bakım gerekmez fakat gerektiği zaman bronzlaşmış tenlerde cilt koyuluğunu açıcı tedavi uygulanmaktadır.

Lazer uygulaması sonrası ise güneşten korunma önemli olduğundan, kişilere yüksek koruma faktörlü güneşten koruyucular önerilmektedir.

Tedaviye başlarken tüylerin durumu nasıl olmalıdır?

İlk uygulamaya tüylerin tümü hiç değilse 1 mm yüzeydeyken başlamak uygun olur. Bu nedenle uygulamadan 2-4 hafta önce tüyleri seyreltecek her türlü müdahale kesilmelidir. 7-14 gün sonra yeniden çıkmış gibi görünen tüyler cansız olup, yumuşakça silindiğinde dökülecektir.

Uygulamadan sonra günlük yaşantıma devam edebilir miyim?

Lazer uygulaması sonrası bazı kişilerde hafif bir kızarıklık ve kabarıklık mevcut olabilir ve bu durum çok kısa sürer.

Bireylerin günlük yaşantılarında hiç bir kısıntıya gerek kalmaz.

Lazer ışınlarının derimize veya iç organlarımıza bir yan etkisi veya zararı var mıdır? Lazer uygulamaları kansere veya enfeksiyonlara yol açar mı?

Tıp dünyası lazerin tedavi edici etkisinden yaklaşık 1950'lerden beri yararlanmaktadır.

Bundan dolayı lazer üzerinde yapılan birçok araştırma sonucunda, lazer ışınlarının son derece güvenli olduğu ve uzun vadede hiç bir yan etkiye yol açmadığı saptanmıştır.

Ayrıca lazer ışınları kanser ve enfeksiyon oluşumuna sebep olmaz. Lazer ışını non-iyonize (iyonize olmayan) bir enerji tipi olduğu için hücrelerde mutasyon yaratmamaktadır.

Lazer uygulaması fiyatları nasıldır?

Uygulanan bölgenin genişliğine göre değiştiğinden, ancak karşılıklı görüşme ile saptanabilmektedir. Ancak kliniğimiz son teknolojik olanakların yanında ekonomik çözümler sunmaktadır. Kliniğimizde ön görüşmeler ücretsizdir.

Lazer epilasyon hakkında merak edilen tüm sorulara kısa ve net yanıtlar için 15 saniyelik kısa video serimizi izleyin: