FRAKSİYONEL CO2 LAZER

CO2 lazerlerin özelliği nedir?

Güçlü lazer cihazları grubuna giren CO2 lazerler, 10600 nm gibi çok uzun dalga boyuna sahiptir. Bu fiziksel özellik uygulandığı zaman çok daha derin katmanlara ulaşmasını sağlamaktadır. Bu sayede etki ettiği alanda yüksek ısı oluşturarak dokuları buharlaştırabilmektedir. Düz CO2 lazerlerin güçlü buharlaştırıcı etkisi kullanım alanını sınırlı tutmuştur. Ancak teknolojik gelişimler CO2 lazerlerin gücünü azaltmadan çok daha fonksiyonel hale getirmiştir.

Fraksiyonel CO2 lazerlerin özelliği nedir?

CO2 lazer 3Bilgisayar ve optik teknolojisindeki gelişmeler CO2 lazerlerin uygulandığı alanın tamamına değil, arada sağlam dokular kalacak şekilde noktasal etkiler yapmasını sağlamaktadır. Her biri milimetreden çok daha küçük olan mikron büyüklüğünde lazer ışınlarının deriyi etkilemesi çok önemli kazanımlar getirmektedirler. Geniş bir alanı etkilemek yerine arada sağlam dokular bırakılması şeklinde olan bu uygulamalar çok önemli avantajlar sağlamaktadır.

Ablatif ve non-ablatif etki nedir?

Klasik CO2 lazerler ablatif özelliğe sahiptir, yani uygulandığı alanda tüm deriyi buharlaştırarak açık yara haline getirir. Bundan dolayı anestezi gerektirmesi, çok uzun sürede iyileşmesi, yan etkilerin daha sık olması gibi istenmeyen durumlar yaratmaktadır. Fraksiyonel CO2 lazer cihazları ise non-ablatif etki yaratmaktadır. Bu uygulamada lazer ışını uygulanan bölgenin tamamı etkilenmemektedir. Işının etkilediği bölgeler ile sağlam deri mikroskobik düzeyde ayarlandığından dolayı çok önemli avantajlar oluşmaktadır. Ağrı hissi oluşmamaktadır, anestezi gerektirmemektedir, açık yara oluşmamaktadır ve iyileşme süresi çok kısalmaktadır, yan etkiler ise hemen hiç oluşmamaktadır. En önemlisi de kişi günlük hayatına devam edebilmektedir.

Fraksiyonel CO2 lazerler hangi durumlarda kullanılmaktadır?

CO2 lazer 1Fraksiyonel CO2 lazerler çok yaygın kullanım alanına sahiptirler. Bunlar arasında;

 • İnce ve orta düzeydeki kırışıklıkların giderilmesi
 • Derin kırışıklık çizgilerinin azaltılması
 • Geniş gözeneklerin ve kaba cilt görünümünün giderilerek cilt kalitesinin ve elastikiyetinin arttırılması
 • Güneş lekeleri, melazma gibi doğum sonrası kalan lekeler, yaşlılık lekeleri, akne lekeleri gibi cilt lekelerinin giderilmesi
 • Sivilce izlerinin giderilmesi
 • Yara izlerinin giderilmesi veya azaltılması
 • Yanık veya cerrahi nedenlere bağlı yara izlerinin tedavisi

Özellikle kullanılmaması gereken durumlar nelerdir?

Fraksiyonel CO2 lazer cihazının özellikle kullanılmaması gereken durumlar ise;

 • Kontrolsüz diyabet hastalarında
 • Hamilelik dönemi
 • Aktif herpes enfeksiyonları
 • Derideki açık yara ve enfeksiyonlar

Uygulama öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Fraksiyonel CO2 lazer uygulaması güçlü bir tedavi yöntemi olduğu için, tedavi sonrası çeşitli sorunlarla karşılaşılmaması amacıyla bazı önlemlerin alınması gerekmektedir. Öncelikle bazı ilaçların kullanımı söz konusu ise uygulamadan kaçınmak gerekebilir. Aspirin, heparin gibi pıhtılaşmayı engelleyici ilaçlar, retinoid maddesini içeren ilaçlar (roaccutane, tretin, acnelyse, differin, zoretanin) kullanılıyorsa uygulama sakıncalı olabilmektedir. Ayrıca tetrasiklin, östrojen, progesteron, klorokin kullanımı söz konusu ise dikkatli olunmalıdır. Kimyasal peeling, mikrodermabrazyon gibi cilt soyma işlemleri yapılmışsa, kısa süre için uygulama yapılmamalıdır.

CO2 lazer 2Fraksiyonel CO2 lazer uygulaması nasıldır?

Lazer uygulamasından yaklaşık 30 dakika önce anestezik etkili krem uygulaması işlemlerin konforlu geçmesini sağlamaktadır, hissedilecek olası rahatsızlık minimale indirilmektedir. Yüz için uygulama süresi genellikle yarım saat civarında sürmektedir. Uygulama sonrası hafif ödem, kızarıklık ve mikroskobik noktalanmalar görülür. Yaklaşık 48 saat sonra kabuklanma başlamaktadır. Kabuklanmalar 4 ile 7 gün arasında dökülerek, alttan yenilenmiş cilt çıkmaktadır. Bu dönemde sosyal ortamlarda kapatıcı kullanılarak rahatça bulunulabilinir. Sorunun durumuna göre fraksiyonel CO2 lazer tedavisi 4 hafta ara ile 2-5 seans yapılmaktadır. Örneğin yüzeyel bir lekelenme veya kırışıklık sorunu varsa 2 seans bile yeterli olurken, derin akne izleri için 5 seans uygulama gerekebilmektedir. Fraksiyonel CO2 lazer uygulaması sonucu mikroskobik sütunlar halinde buharlaştırma uygulanan ciltte, vücudun doğal tamir süreçlerini başlatmaktadır. Bu sayede kollajen liflerin sıkılaşması yanında yeni kollajen liflerin oluşumu gerçekleşmektedir.

Uygulama sonrası nelere dikkate edilmesi gerekmektedir?

Fraksiyonel CO2 lazer uygulaması sonrası 4-5 gün süresince günde birkaç kere olmak üzere antibiyotikli krem uygulanması gerekmektedir. Kızarıklık ve ödem için aralıklı soğuk kompres uygulanabilir. İşlemlerden sonra dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi de güneşten korunmadır. Lazer aracılı soyulma nedeni ile hassaslaşan ciltte güneşte kalınırsa leke oluşumu görülmektedir. Bundan dolayı yüksek koruma faktörlü güneş kremlerinin kullanılması gerekmektedir.