DUDAK DOLGUSU

dk klinik 03

dudak_dolgusu_antalya

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu, dudakların hacim kazanması ve daha güzel görünmesi için insan doğasına özdeş hyalüronik asit’in dudağa enjekte edilmesidir. Kozmetik bir işlemdir, cerrahi müdahale gerektirmez.

Dudak Dolgusunda Kullanılan Hyalüronik Asit’in Özellikleri Nelerdir?

  • Dolgu maddesi olarak en sık kullanılan ürün hyalüronik asittir. Hyalüronik asit bir polisakkarit yani çoklu doğal şekerdir ve insan vücudunda, tüm canlılarda olduğu gibi doğal olarak bulunur. Dolgu maddesi olarak kollajen de kullanılabilmektedir, fakat günümüzde kullanımı azalmaktadır çünkü hyalüronik asit daha güvenli ve daha uzun ömürlüdür.
  • Bu maddelerin hücre bölünmesi, eklemlerin kayganlığının sağlaması ve cildi gergin tutması gibi çok önemli görevleri vardır.
  • Hyalüronik asit kendi hacminden bin kat fazla su tutabilir ve enjekte edildiği yerde uzun süre şeklini muhafaza edebilir, bu yüzden çok ideal ve en çok tercih edilen dolgu maddesidir, kozmetik ürünlerde sıklıkla kullanılır.
  • Vücutta zaten doğal olarak bulunan bu madde alerji yapmaz, önemli bir yan etkisi ve riski yoktur.

Ara Bilgilendirme: Sizin için dudak dolgusu hakkında 15 saniyelik kısa videolar hazırladık. Sayfanın sonunda bulabilirsiniz. Mutlaka izleyin.

Dudak Dolgusunun Etkileri Nelerdir? Görünüşte Nasıl Bir Etki Yaratır?

Dudak dolgusu;

- Dudağı dolgunlaştırma
- Dudağın genç görünmesi
- Dudağı şekillendirme, kontürlerini belirginleştirme
- Dudaktaki şekil bozukluklarını gidermek için uygulanabilir.

Anatomik olarak üst dudak alt dudağa göre daha incedir. Dudak dolgusunda en sık uygulanan yöntem üst dudağın hacminin arttırılması ve estetik bir görüntü kazandırılmasıdır. Ayrıca kusursuz dudak bileşenlerini elde etmek uygulanabilir

Kusursuz bir dudağın bileşenleri çoğu zaman şu şekilde kabul edilir;

kusursuz_dolgu

- Belirgin şekilde görünen filtrumlar
- Belirgin şekilde görünen aşk yayı
- Belirgin şekilde görünen vermilyon sınırları
- ‘’+’’ ile gösterilen bölgelerde hacim, dolgunluk
- Üst dudaktan yaklaşık %30 büyük alt dudak

Dudak yapısı her ne kadar diğer organlarımıza göre daha dayanıklı olsa da zaman içinde şekil değişikliklerine ve yaşlanmaya maruz kalmaktadır. Konuşurken, gülerken, üzülürken, somurturken kısaca uyanık olduğumuz tüm süre boyunca hareket halinde olan dudaklarımız vücudumuzda en çok dikkatin yoğunlaştığı detayların başında gelir ve zamanla yaşlanır.

dudak_yapisi

Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu), 21 yaş ve üzerindeki kişilerin dolgu yaptırmasının uygun olacağını belirtmektedir. Ancak aşağıdaki durumların tamamı doktorunuz tarafından gözlemlendiğinde 18 yaşın üzerindeki kişiler dudak dolgusu yaptırmak için uygun adaylardır:

- İşlemin risklerini kavrayabilecek olgunlukta olmak

- İşlem için yeterli motivasyona sahip olmak

- İşlemden beklentilerin net, açık ve tarif edilebilir olması

- Dudaklarda şekil bozukluğu olması

Dudak dolgusu için uygun aday olup olmadığınız dolgu konusunda uzman olan doktorunuzla iletişim kurduktan sonra ortaya çıkacaktır. 21 yaş sınırı FDA’nın zorunlu tuttuğu bir durum değil, bir önerisidir. Dudak dolgusu geri dönen bir uygulamadır, kalıcı değildir.

Güvenilir Dolgu Markaları Nelerdir?

Stylage, Hyabell, Teosyal, Juvederm, Restylane güvenilir dolgu markalarıdır. Uygulamalarımızda doğal görüntüye en yakın olarak gözlemlediğimiz bu üç markanın hyalüronik asit bazlı ürünlerini tercih ediyoruz.

Diğer popüler ve FDA tarafından kabul edilen dolgu markalarının tamamı şunlardır:

Radiesse, Restylane, Juvederm, Belotero, Sculptra, Evolence, Prevelle, Elevess, Artefill, Captique, Hylaform, Cosmoderm, Fibrel, Zyplast ve Zyderm.

dolgu_markalari

Not: Burada yer alan markaların tamamının güvenilirliği ve etkinliği yapılan kontrollü klinik araştırmalarla kanıtlanmış ve uluslararası alanda otorite Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi veya diğer otoriteler tarafından onaylanmıştır. O yüzden herhangi bir kliniğe gittiğinizde yaptıracağınız dolgu işlemi için bu markalardan birinin kullanıldığından emin olunuz.

Dudak Dolgusu Tehlikeli Midir? Zararları Var Mıdır?

Dünyada her yıl yüz binlerce kişi dudak dolgusu yaptırmaktadır. Kliniğimizde de en çok tercih edilen ve memnuniyet oranı yüksek olan uygulamalardan birisidir.

Realself.com'da yer alan ve tamamen müşterilerin bağımsız puanlandırmalarına göre dudak dolgusu yaptıran kişilerin memnuniyet oranı %92'dir.

Kızarıklık, morarma, hafif şişlik gibi yan etkiler işlemin yapıldığı yer ve kişiye bağlı olmaksızın, daha çok kişinin fizyolojik farklılıklarına bağlı olarak görülebilmektedir.

Nadiren gördüğümüz bu yan etkiler kalıcı değildir, kısa sürede geçmektedir. Hijyen koşullarını sağlamamış, uzman personel çalıştırmayan işletmelerde yan etki görülme sıklığı daha fazladır.

Güvenilir kurum ve kişilerce yapılan dudak dolgusu işlemi güvenilir bir işlemdir ve önemli bir risk teşkil etmez. Dudağa enjekte edilen hyalüronik asit zaten vücudumuzda bulunmaktadır.

İşlemden Sonra Dudaklarım Yapay Görünür Mü?

Medyadaki bazı ünlülerin botokslu ve dolgulu görüntüleri bu işlemlerdeki çekinceyi
arttırmaktadır. Bu görüntülerdeki estetik faciaları işlem bölgesine estetik bir görüntü için uygun olan miktardan çok daha fazla madde enjekte edilmesinden kaynaklanmaktadır.

Bu durum mimiksiz, donuk ve yapay görünüme neden olmaktadır. Oysa kıyaslama
yaptığınızda medyada görünen birçok ünlünün de dudak dolgusu yaptırmasına rağmen estetik ve alımlı bir görüntü yakaladığına şahit olmuşsunuzdur. Çoğunlukla dolgu yaptırdıkları anlaşılamamaktadır.

Ayrıca her ne kadar fark etmeseniz de dışarıda her gün onlarca dudak dolgusu yaptıran kişi görüyorsunuz fakat çok azını fark ediyorsunuz, ya da kendi dudakları olduğunu düşünerek, dudaklarına imrenerek bakıyorsunuz.

Bu işlemlerin başarısız olmasının diğer bir sebebi de dolgunun yapıldığı dudağın genel ağız yapısı, dudağın yapısı ve yüzün yapısıyla orantısının ihmal edilmesidir. Ağız yapısı, dudak yapısı ve yüz yapısı kişiden kişiye göre değişir. Herkese yakışacak tek bir dolgu formülü yoktur.

İşlemi uygulayan uzmanlar, dolgunun bu değişkenlerle birlikte değerlendirilmesini ve
ortaya estetik bir görüntü çıkmasını sağlamalıdır.

İşlem Ne Kadar Sürede Tamamlanır? İşlemin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Uygulama ortalama 15-30 dakika sürer. Genellikle 10 ile 15 gün sonra bir kontrol seansı yapılarak görünüm değerlendirilir. Uygulamanın hemen sonrası etkisi açık şekilde görülür ve dudaklar hacim kazanmıştır. Kullanılan dolgunun niteliği ve kişinin cilt yapısına göre etki ortalama 6-12 ay devam eder.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle işlemi yapacak doktorunuzla beklentinizin tam ne olduğunun konuşulması ve ortaya çıkacak görüntünün nasıl olmasının beklendiğinin konuşulması gerekir.

Birlikte karar verildikten sonra dudak bölgesine lokal anestezi için krem sürülür veya diş etinden lokal anestezi yapılır. Böylelikle işlem boyunca ağrı hissedilmesinin önüne geçilmiş olur.

Anestezi etkisini gösterdikten sonra çok ince uçlu bir iğneyle dolgu derinin orta tabakasına enjekte edilir.

Kliniğimizde dudak dolgusu işlemin nasıl yapıldığını videodan izleyebilirsiniz:

Hangi Branş Doktorları (Kim) Tarafından Uygulanmalıdır?

Dermatologlar ve Plastik Cerrahi uzmanları uygulamalıdır. Uygulamayı uzman ve donanımlı kişilerin yapmasına özen gösterin. Merdiven altı güzellik salonlarından kaçının. Botoks ya da dolgu işlemini yapacak doktorlar kasların yapısını, yüz anatomisini, kasların nerede başlayıp nereye uzandığını iyi derecede bilmek zorundadır.

Eğer kafanızda soru işaretleri varsa işlemi yapacak kişiden detaylı bilgi isteyin ve sizi tam anlamıyla aydınlatmasını bekleyin.

Dudak Dolgusu Yaptıran Ünlüler Kimlerdir?

Dünyada ve Türkiye’de birçok ünlü dudak dolgusunu tercih etmektedir. Bu ünlülerden
bazıları Megan Fox, Kylie ve Kendall Jenner, Britney Spears, Heidi Montag, Jenni Farley, Audrina Patridge, Zooey Deschanel gibi isimlerdir.

dudak_dolgusu_yaptiran_unluler

Dudağa Botoks Yapılabilir Mi?

Botoks ve dolgu farklı amaçlarla yapılan, birbirlerinin alternatifi olmayan, etki bölgeleri farklı olan kozmetik işlemlerdir. Dolayısıyla dudağa botoks yapılmaz. Dolgu ve botoks arasındaki farkları incelemek için sizin için hazırlamış olduğumuz küçük görsele tıklayın.

289962.png

İşlemden Sonra Hemen İşe Dönebilir Miyim?

Evet, istisnai durumlar dışında işlem yaptırdıktan sonra işinize dönebilirsiniz. İstisnai durumlar bir sonraki soruda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

İşlemden sonra yemek yemek için ise anestezinin etkisinin ortadan kalkması beklenmelidir (aksi takdirde yanlışlıkla dilinizi veya dudağınızı ısırabilirsiniz).

Dudak Dolgusu Kimlere Uygulanabilir? Kimlere Uygulanamaz?

Dudak dolgusu için en uygun adaylar beklentilerini gerçekçi olarak belirlemiş, dudağının nasıl görünmesi hakkında bilgi sahibi olan, dudağının görüntüsünü iyileştirmek isteyen kişilerdir.

Dudak dolgusu için psikolojik olarak hazır olmak önemlidir. Bazı kişiler normalin üzerinde ve çok dolgun dudaklar isteseler de sonuçta ortaya çıkan görüntüden rahatsız olmakta ve ‘’ördek dudak görüntüsü’’ denilen hoş olmayan görüntü ortaya çıkmaktadır.

Böyle bir durumda unutulmamalıdır ki dudak dolgusu geri dönüşebilir bir uygulamadır.

Aşağıdaki hastalıklardan bir veya birkaçına sahip kişiler dudak dolgusu yaptırmamalıdır:

- Kan pıhtılaşması sorunu olanlar
- Ağız bölgesinde uçuk olanlar
- Bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar
- Gebelik ve emzirme dönemleri
- Sinir veya kas hastalığının varlığı
-Alerjik yapısı olan kişiler
- Lupus gibi bağ dokusu hastalıkları

Geçmişte uçuğunuz olduysa ya da bildiğiniz herhangi bir alerjiniz varsa doktora belirtmeniz önemlidir. Ayrıca kullandığınız ilaçları doktorunuzla paylaşmayı ihmal etmeyiniz.

İşlemden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İşlemden sonraki 24 saatlik dilimde;

- Uygulama bölgesi ovuşturulmamalıdır.
- En az 48 saat süresince uygulama bölgesine masaj yapılmamalıdır.
- Uygulamadan en az 24 saat sonra makyaj yapılmalıdır.
- 1 hafta süresince sauna, hamam, jakuzi gibi sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır.

- Aşırı sıcak ve aşırı soğuk havadan kaçınılmalıdır.
- Dudak dolgusu lokal anestezi ile yapıldığından, 2-3 saat içinde hislerin geri
gelmesine kadar bir şey yiyip içilmemelidir.
- Tedavinin başarısını ve yan etkilerini değerlendirmek üzere işlemden 10 gün
sonra kontrole gelmeniz gerekmektedir.
- Beklenmeyen bir etki gelişirse uygulama yapan doktora başvurulmalıdır

psikolojik_kirilma

Dudak dolgusu hakkında merak edilen tüm sorulara kısa ve net yanıtlar için 15 saniyelik kısa video serimizi izleyin: