SAÇ PRP TEDAVİSİ

11Saç dökülmesi özellikle erkeklerin yüzyıllardır çaresini aradığı problemlerin başında geliyor.

Tarihte bilinen ilk tıp belgesi olan ve M.Ö 1500’lü yıllarda kaleme alınan Ebers Papirüsü’nde saç dökülmesi tedavisinde kullanılabilecek formüllerin bulunması, insanoğlunun saç dökülmesine yüzlerce yıllardır çözüm aradığının en büyük kanıtı.

Örneğin, Milattan önce 100’lü yıllarda yaşayan Roma hükümdarı Jül Sezar hayatı boyunca saç dökülmesi için çeşitli tedavi biçimleri denemiş. Hiçbiri başarılı olamayınca saç dökülmesini kamufle etmek için defne yaprağından yaptırdığı tacı kafasına takmaya başlamıştır.

Neyse ki günümüzde defne yaprağına ihtiyaç duymuyoruz.

Saç dökülmesinin tedavisinde saç ekimi gibi kalıcı çözümlerin yanı sıra, saç PRP’si ve saç mezoterapisi gibi saçın kalitesini yükselten işlemler ile elimizi güçlendirmiş durumdayız.

PRP İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Bazı Detaylar

 • Genç yaştaki kişiler de rahatlıkla PRP yaptırabilir. PRP, 18 yaşını geçen ve saç dökülmesi yaşayan kişiler için uygun bir tedavidir.
 • PRP yalnızca erkeklere değil, kadınlara uygulandığında da başarılı sonuçlar veren bir tedavidir.
 • Saç dökülmesiyle karşılaşan kişiler için bütçe dostu bir yöntemdir. PRP fiyatları için kliniğimizden bilgi alabilirsiniz.
 • Sonuçları görmek için sabırlı olmalısınız . Olumlu etkiyi görmek zaman alır.

PRP Saç Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

22PRP, en anlaşılır tabiriyle, kişinin vücudundan az miktar alınan kanın, tedavi edici özellikteki kısmının ayrıştırılarak, kişinin saç sorunları yaşanan bölgelerinin derisine enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir.

PRP’nin açılımı ‘’Platelet Rich Plasma’’dır. Türkçe karşılığı ‘’plataletten zengin plazma’’ anlamındadır.

Plateletler (trombositler), olası bir yırtılma ya da yaralanma durumunda kan kaybını engelleyen mikroskobik kan hücreleridir.

Plateletlerde onarım, yenilenme ve anti-agingden sorumlu büyüme faktörü denen 30’dan fazla protein bulunur ve bu salgılanan proteinler saç köklerinin canlanmasına yardımcı olur.

PRP’de doğal olarak bulunan bu büyüme faktörlerinden en önemlileri şunlardır:

 • PDGF ( Trombosit kaynaklı büyüme faktörü)
 • FGF (Fibroblast büyüme faktörü)
 • EGF (Epidermal büyüme faktörü)
 • TGF (Dönüştürücü büyüme faktörü)

Steril koşullarda laboratuvar yöntemleri ile ayrıştırılarak yeniden cilde enjekte edilen trombositlerin bu onarıcı özelliği, saç dökülmesinin yavaşlamasına ya da durmasına, saç köklerinin canlılığının artmasına yardımcı olur.

Saç PRP’sinin Avantajları ve Faydaları Nelerdir?

 • Kişinin kendi kan hücreleri kullanıldığı için alerjik reaksiyon ihtimali neredeyse yoktur. Güvenilir bir işlemdir. Kişi işlemden sonra işine ve günlük rutinine hemen dönebilir.
 • PRP, deri altındaki zayıflamış saç köklerini güçlendirir ve canlandırır
 • Saç köklerini besleyen bu uygulama, saç dökülmesini erteler ve kişiye cerrahi (saç ekimi) gibi daha radikal olan yöntemlerin öncesinde zaman kazandırır
 • Saç ekiminden sonra destekliyici tedavi olarak uygulandığında ekilen köklerin deriye tutunmasına yardımcı olur.

sac_prp_antalya

PRP Saç Beyazlamasında Kullanılabilir Mi?

Saç beyazlamasının bilinen bir tedavisi yoktur. Yaşlandıkça, saçlarımıza rengini veren pigmentler azalmaya başlar ve saçlarımızın içindeki melanin miktarı düşer. Bu da saçların gri ya da beyaz gibi daha transparan bir renge dönmesine neden olur.

Ancak, bazı çalışmalar stres ya da bazı vitamin eksikliklerinden kaynaklanan saç beyazlamasının geri döndürülebileceğini göstermiştir.

Antioksidandan zengin gıdalarla beslenmek, B6, B12, vitamin D, vitamin E ya da eğer varsa vücuttaki biotin eksikliğini gidermek saçların erken beyazlamasını engelleyebilir.

PRP Kimlere Uygulanamaz?

 • Kan sulandırıcı kullanan kişilere
 • Kanser hastalarında
 • Gebe ya da emziren kadınlarda
 • Platalet (trombosit) sayısı düşük olan kişilere
 • Hemoglobin değeri düşük olan kişilere
 • Otoimmün hastalığı olan kişilere
 • Uygulama alanında lokal enfeksiyonu olan kişilere

PRP uygulanamaz. Eğer bunlar dışında bir hastalığınız var ise mutlaka doktorunuza işlemden önce belirtiniz.

PRP Yeni Saç Çıkarır mı?

PRP’ni saç çıkarıp çıkarmadığı en çok tartışılan konulardan biridir.

Bazı kaynaklarda, PRP işleminin saçları yeniden çıkardığı söylenirken, bazı kaynaklar PRP uygulamasının sadece sahip olduğunuz saç köklerini beslediğini ve gürleştirdiğini söyler.

Burada bir anlam karmaşası ortaya çıkmaktadır. PRP, saç köklerini yeniden yaratmaz.

Ancak bilimsel görüş şu şekildedir.

Saç kökleri tamamen dökülüp gitmeden önce oldukça uzun süre incelme, güçsüzleşme, cansızlaşma dönemi yaşarlar. Buna tıbbi olarak “miniaturization” denilmektedir. Uzunca bir süre bu şekilde kalan saçlar, çok ince açık renkli ayva tüyü görünümünde yıllarca kalabilirler. Görünüm olarak bakınca sanki hiç saç yokmuş gibi görülsede mikroskobik olarak incelenince cılız saçlar ve kökler seçilebilir. PRP uygulaması bu incelmiş, cılızlaşmış saçların tekrar eski formuna gelmesini sağlayabilmektedir.

Örneğin, saçlı deri de 100 bin saç kökü olan bir kişinin, saçlarının 50 bini normal, 30 bini cılız, 20 bini tamemen dökülmüş olsun. PRP uygulamalarından sonra 30 bin cılız kökü tekrar canlanarak normal hale gelebilir. Böylece kişi 80 bin normal görünümlü saça sahip olur.

Saç İçin PRP Uygulamasından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

 • Bir gün boyunca saç derisine dokunmayın.
 • İşlemden 1 hafta önce - eğer kullanıyorsanız- antienflamatuar ilaçların kullanımını kesin (ibuprofen, asprin gibi)
 • İşlemden sonra 3 gün boyunca direkt güneşı ışınlarından ve saç derisini terletebilecek ağır egzersizlerden kaçının.
 • İşlemden sonra 3 gün boyunca kafa derisinin çok sıcak su ve çok soğuk su ile temasından kaçının. Dolayısıyla 3 gün süresince sauna, çok sıcak ya da soğuk su ile banyo ya da hamam tercih edilmemelidir.
 • İşlemden önceki 3 gün ve sonraki 3 gün boyunca sigara ve alkol içilmemesi önerilir.

Saç PRP Etkisini Ne Zaman Gösterir?

İlk uygulamadan sonra maksimum etkinin görülmesi 3-4 haftayı alır.

Saç PRP Acıtır Mı?

Saçlı deri hassas olduğu için birçok kişi PRP işleminin ağrılı olduğından yakınmaktadır.

Ancak, büyük bir kısmı uygulama sırasında oluşan acı hissinin önüne geçmek mümkün olmaktadır.

Kliniğimizde acı hissinin önüne geçmek için kişinin ağrı eşiğine göre aşağıdaki uygulamalar yapılmaktadır.

 • Anestezi krem sürülerek 15-20 dakika bekleme
 • Lokal anestezi ampul ile saçlı deriye friksiyon işlemi
 • Lokal vibrasyon cihazı ile ağrının kapı kotrol mekanızması ile önlenmesi
 • Lokal anestezi ile saçlı derinin tamamının uyuşturulması

Ağrı eşiğine göre bazı kişiler hiç acı hissetmediğini belirtirken, bazı kişiler yaptıkları yorumlarda bir miktar acı hissetiklerini belirtiyor.

Saç Prp Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

15 günde bir 3 ila 4 seans yapılması en idealidir. DK Klinik’te yapılacak değerlendirmeden sonra saçınızın durumuna göre seans sayısı önerilecektir.

PRP Kadınlara Uygulanabilir mi?

Saç dökülmesi erkeklerde daha çok görülse de kadınlar da androjenik alopesi denen erkek tipi saç dökülmesi ile hem de diğer saç dökülmesi nedenleri ile de sıkça karşılaşmaktadır. PRP uygulaması, hem erkeklerde hem de kadınlarda yüz güldürücü sonuç vermektedir.

Saç PRP İşlemi Ne Kadar Sürer?

Kanın alınması, işlenmesi, anestezi işlemi ve uygulamanın yapılması 30 dakika içerisinde tamamlanır.

Saç PRP’nin Saç Mezoterapisi İle Farkı Nedir?

Saç PRP’si kişinin kendi kanının ayrıştırılarak yeniden o kişiye enjekte edilmesidir. Saç mezoterapisinde ise kişinin kanı alınmaz. Saç dökülmesi yaşayan kişinin saç derisine çeşitli aminoasit, vitamin, mineral ve düzenleyicilerden oluşan bir enjeksiyon yapılır. Dolayısıyla mezoterapide, ‘’dışarıdan takviye etme’’ vardır.

DK Klinik’te saç dökülmesi tedavilerinde en iyi etkiyi almak kimi zaman PRP ve mezoterapiyi birlikte uygulamayı birlikte götürüyoruz. Bu kişinin gereksinim ve gidişatına göre belirlenmektedir (3 seans PRP, 1 seans mezoterapi gibi).

Uygulama Kesinlikle Başarılı Olur mu?

PRP uygulamasında kişinin tedaviye verdiği cevap oldukça önemlidir. PRP, her kişide aynı sonucu vermeyebilir. Tedaviyi yaptıran bazı kişilerde, pozitif bir etki göremediğimizi belirtmeliyiz.

İstenilen olumlu yanıt tam şekilde alınamayınca saç mezoterapisi ile kombinasyon veya tek başına mezoterapi ile devam ederek ideal sonuca yaklaşmaya çalışıyoruz.

Diğer yönden saç PRP ve saç mezoterapisi ile istenilen sonuç alınmasa bile bu durum işlemlerin yararlı olmadığı anlamına gelmemektedir.

Saç dökülmesi başladıktan sonra yıllarca süren dinamik bir süreçtir. Saç PRP veya mezoterapisi ile cılızlaşan saçların eski haline gelmesi sağlanamasa bile normal saçların cılızlşaması ve dökülmesinin önüne geçilmektedir. Saç dökülmesi süresi yavaşlatılmaktadır.

PRP’yi Bıraktıktan Sonra Saçlarım Daha Fazla Dökülür mü?

 • 15 gün arayla 3 seans yaptırdıktan sonra 6 ila 12 ay boyunca etkisini korur.
 • Her sene 3 veya 4 seans PRP işlemi yaptırarak etkinin seneler içinde devam etmesi sağlanabilir.
 • Ancak, yaygın inanışın aksine, uygulamayı bıraktıktan sonra saçlarınız eski duruma göre daha çok dökülmez.
 • Burada yanılsama olmaktadır. İşlem bırakıldıktan sonra kimi hastalarda PRP’nin etkisi geçtiği için saçın dökülme hızı aynı şekilde devam edebilir. PRP’nin pozitif etkisine alışan kişi saçlarının geçmişe göre daha hızlı döküldüğünü düşünerek bir yanılsama yaşar.
 • ‘’ Saç dökülmesi her ne kadar bir sağlık problemi olmasa da, duygusal durumumuzda yarattığı etki azımsanmayacak kadar büyük olabilir. PRP ise bu doğrultuda oldukça iyi bir alternatifdir’’