DERMAPEN

Günümüzde en etkili kullanım alanı dermapen olan mikro iğneleme ile yapılan cilt gençleştirme uygulamaları, aslında 1950'li yıllardan beri dermatologların kolajen üretimini artırmak için faydalandıkları işlemlerden biridir.

Ancak, yıllar içerisinde kullanılan iğnelerin kalitesinin ve fonksiyonel özelliklerinin sürekli gelişim göstermesiyle dermapen markası altında kullanılan ürün, mikro iğneleme tedavilerinde adeta çığır açmıştır.

Dermapenin diğer mikro iğneleme yöntemlerinden en önemli farkı farklı cilt tiplerine uygun iğne derinliklerinin ayarlanabilmesi, böylece kişiye özel cilt gençleştirme tedavisi sağlamasıdır.

Dermapen Tam Olarak Nedir?

Diğer isimleri mikro iğneleme veya kollajen indüksiyonu tedavisi olan dermapen,
kollajen üretimini artırarak cildin yenilenmesini sağlayan, leke ve çil tedavisinden, saç dökülmesine kadar birçok alanda faydalanılan bir cilt gençleştirme yöntemidir.

DERMAPEN-microneedlingCildin üst tabakasına uygulanır ve bu yüzden cilde zarar vermez, cildi soymaz.

Böylelikle cildi sıkılaştırır, cildin kalitesini yükseltir ve ciltteki kırışıklıkların belirginliğini azaltır.

Esasında Dermapen özel bir cihazın ismidir. Kalem şeklinde mikro iğneleme tedavisini ortaya koyan ilk ve halen en gelişmiş markadır. Aynı işlevi gören başka markalar da olsa, bu işlem artık Dermapen adıyla anılmaktadır. Ancak vurgulamak gerekir ki, piyasada bulunan cihazların çoğu Dermapen markası değildir. Dermapen markası yalnızca doktor kontrolündeki merkezlerde kullanılmaktadır. Yapılan dermapen işleminin orijinal Dermapen cihazı ile yapılması veya taklitleri ile yapılması aynı sonuçları vermemektedir.

Orijinal Dermapen cihazının, diğerlerinde farkı şunlardır:

 • FDA onayı vardır (Amerikan Ulusal İlaç, Gıda ve Tıbbi Cihaz Kurumu).
 • Uçları cilde tam uyum sağlayacak patentli tasarımdır
 • Uygulama sırasında cilt üzerinde yanlış yöne gidilmesini engelleyen uyarı sistemine sahiptir. Böylece cilt yırtılması önlenmektedir.

Dermapenin Etki Alanları ve Yararları Nelerdir?

dermapen_antalya

Dermapen tedavisinde amaç, vücutta adeta bir tutkal görevi görerek cildin esnekliğini sağlayan kollajen üretiminin artırılmasıdır.

Dermapen tedavisi ile ciltte kontrollü bir tahribat yaratılır.

Bu kontrollü tahribat, vücudumuzdaki kollajen üretiminden sorumlu hücreleri (fibroblastlar) uyararak cildin genel kalitesinin artmasına yardımcı olur.

Aslında cilt dermapen uygulaması sonucunda oluşan tahribattan dolayı kendini tedavi etmeye çalışmakta ve bunda başarılı olarak daha diri bir cildin gelmesini sağlamaktadır.

 • Yüzeysel Peeling Etkisi
 • Akne, akne izi tedavisi
 • Cilt lekeleri tedavisi
 • Yara izi tedavisi
 • Gözeneklerin sıkılaştırılması
 • Boyun bölgesindeki kırışıkların tedavisi
 • Su çiçeğinin bıraktığı izlerin tedavisi
 • Göz çevresi morluklarının tedavisi

Dermapen Nasıl Uygulanır?

 1. Öncelikle cilt temizlenir ve dezenfekte edilir.
 2. Daha sonra işlem yapılacak bölgeye yarım saat önce işlem sırasındaki ağrıyı minimize etmek için lokal anestezik krem uygulanır.
 3. Uygulanacak bölgeye ve hedefe göre uygun mikro-iğne derinliği belirlenir. 0,5 mm-2,5 mm arasındaki mikro-iğnelerden uygun olanı ile üst deride yüzlerce mikro kanal açılır. Cilt açılan her mikroskobik kanalı yara olarak algılar ve kendini onarmaya başlar. Bunu yapmak için kollajen ve elastin sentezini yükseltir ve kan dolaşımını hızlandırır.
 4. Bu işlem yapılırken ya da işlemden sonra cildin yenilenme etkisini artırmak için cilt altına hyalüronik asit, enzim ya da vitamin gibi maddeler kullanılabilir. Ayrıca PRP ve dermapen birlikte oldukça pozitif sonuçlar vermektedir.

Kliniğimizde yapılan dermapen uygulamasının videosunu izleyebilirsiniz.

Dermapen Ne Kadar Sürede Tamamlanır? Dermapenin Etkisi Ne Kadar Sürer? Hangi Sıklıkta Yapılmalıdır?

 • Bir seans dermapen işlemi yaklaşık 30 - 60 dakikada tamamlanır. Seanslar her 4 ila 6 haftada bir uygulanmalıdır.
 • Seansların aralığı uygulamanın derinliğine göre değişir.
 • İşlemin kaç seans yapılması gerektiği, etkisini ne zaman göstereceği işlemin yapılma amacına göre değişir. Tek seans yeterli olamamaktadır.
 • Kollajen üretimini artırma amaçlı dermapen uygulamasında 3 seans genellikle yeterli olmaktadır, ancak yara izleri tedavisinde seans sayısı 6’ya kadar çıkalabilmektedir.
 • Etki işlemden birkaç sonra görülmeye başlar fakat işlemin nihai birkaç hafta sonra görülür.
 • Dermapen uygulaması ile sorun çözüldükten sonra 6 ay veya senede 1 kere tekrar edilmesi uygulamanın etkinliğini oldukça uzatacaktır.

Dermapen Hangi Bölgere Uygulanır?

dermapen_uygulamasiAğırlıklı olarak yüz bölgesi için kullanılsa da vücuttaki birçok farklı bölge için kullanımı uygundur.

Bu bölgeler; Boyun bölgesi, dekolte bölgesi ve ellerdir.

Dermapen Hangi Aylarda Yapılabilir?

Teorik olarak her mevsimde ya da ayda yapılabilir. Burada önemli olan güneşten korunmaktır.

Dermapen uygulaması güneşin etkisin kaybettiği aylar için daha uygun olsa da güneş kremi, şapka ve direkt güneş ışınlarından kaçınıldığı müddetçe her mevsimde yapılabilir.

Dermapen ile Dermaroller Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dermapen ve Dermaroller uygulamalarında amaç aynıdır. Bu amaç, mikro iğnelerle kollajen üretimini uyararak cildin kendini tamir etmesini sağlamak ve böylelikle cildin yenilenmesidir.

Ancak aralarında bazı farklar vardır.

Öncelikle, dermapen dermarollerden çok daha pozitif sonuçlar veren, daha yenilikçi bir uygulamadır.

Farklılıklar:

1. Dermapen Uygulaması Kişiye Göre Özelleştirilebilir

Dermaroller iğneleri cildin sadece belirli bir derinliğine inebilir, iğnelerin ulaşacağı derinlik değiştirilemez ve sabittir. Dermaroller uygulaması ile farklı derinliklere ulaşmaka için kullanılan aparat değiştirilmelidir.

Dermapende ise kişinin cilt özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre mikroiğnelerin cildin altında ineceği derinlik anında ayarlanabilir. Her bölge ve soruna göre farklı derinlikte iğneleme işlemi hemen ayarlanabilir.

2. Dermapen Bölgeye Göre Özelleştirilebilir

Dermapen uygulaması, burun, göz çevresi, dudak üst bölgesi gibi dermarollerların ulaşması zor olan bölgelere uygulanabilir ve bu bölgeleri tedavi edebilir. Bu bölgelerde aynı uçla farklı derinliklere ulaşmak mümkündür.

3. Dermapen Uygulaması Deride Daha Az Hasar Bırakır. Daha Çabuk İyileşme Görülür

Dermapende kullanılan iğneler cilde daha dik bir açıyla girdiğinden, dermarollera göre ciltte daha az yıpratıcı hasar bırakır.

Bu yüzden dermapende iyileşme süresi hem daha kısa hem de yan etki görülme sıklığı daha düşüktür.

4. Diğer farklılıklar

Dermapen uygulaması, dermarollera göre daha az acı verdiği gibi daha kısa sürede bitmektedir.

Dermapen Tehlikeli midir? Zararları Varmıdır?

Dermapen, etkili ve güvenilir bir cilt gençleştirme yöntemidir. Bunu gerek DK Klinik olarak gözlemlerimize, gerekse çeşitli bilimsel araştırmalara dayanarak söyleyebiliriz.

Herhangi bir kozmetolojik ya da estetik müdahelenin dermatolog ya da estetik cerrah denetimindeki merkezlerde yapılmasını öneririz. Güzellik merkezi statüsündeki yerler, sağlığınız açısından çeşitli riskler barındırabilir.

Dermapen’den sonra görülebilecek çeşitli yan etkiler şunlardır:

 • Ciltte şişme
 • Ciltte kızarma
 • Cilltte kuruluk
 • Ciltte morarma

Güvenilir olmayan işletmelerde ya da kişisel hijyen eksikliğinde enfeksiyon ya da cilt pigmentinde değişiklik gibi daha ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Diğer yandan, "Dermapen" bir markadır. DK Klinik’te dermapen markası tercih edilmektedir, piyasada dermapen taklidi bazı ürünler kullanılmakta ve etkileri bliimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Aşağıdaki rahatsızlıklardan bir veya birkaçına sahip kişilere dermapen uygulunmamalıdır:

 • Aktif akne lezyonları
 • Keloid
 • Egzema
 • Rosacea(Gül hastalığı)
 • Solar Keratoz
 • Uçuk veya sigil
 • Sedef
 • Bazı tür benler

Bu cilt hastalıkları dışında ciddi herhangi bir sağlık sorunu olan kişiler durumu doktorla paylaşmalıdır.

İşlemden Sonra Nasıl Bir Süreç Yaşanır?

İşlemden sonra cildinizde kızarıklıklar görebilirsiniz. Bu kızarıklıkların derecesi işlemin derinliğine bağlı olarak değişir. Ayrıca soyulma, yani peeling etkisi birkaç gün boyunca görülebilir.

İkinci gün pembe ya da kırmızı görünümlü ton farkı hala belirgindir. Düşük dereceli güneş yanığı görüntüsüne benzer bir görüntü vardır. Şişlikler daha belirgin bir hale gelebilir.

Üçüncü gün kızarıklık tamamen pembe bir renge bürünmüş ya da ortadan tamamen kaybolmuştur. Şişlikler neredeyse kaybolmuştur.

İşlemden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1. Temizleyin

İşlemden sonraki 48 saat boyunca cildinizi birkaç kere temizleyici köpükle yıkayın. Ilık su kullanabilirsiniz. Bu süreçte cildi temiz tutmak önem taşımaktadır. Cildiniz enfeksiyona açık olduğu için ellerinizi mutlaka temiz tutunuz.

2. Danışın

Kliniğimizde dermapen uygulaması yapıldıktan sonra dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili bir liste verilecektir. Cildiniz için hangi ürünleri kullanmanız gerektiğini öğrenin.

3.Nemlendirin

İşlemden sonra cildiniz kuruyacaktır. Cildinizin nem dengesini korumak için hyalüronik asit iyi bir çözümdür.

4.Makyaj

 • İşlemden sonraki 12 saatlik periyotta makyaj yapmayın. Eğer makyaj yapmanızı gerektirecek özel bir durum varsa bunu uygulamayı yapan kişiyle konuşun.
 • İşlemden 3 gün sonra rutin cilt bakım ürünlerinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.
 • İşlemden sonraki 2 hafta boyunca alkol bazlı tonerleri kullanmaktan kaçının.
 • İşlemden sonraki 2 hafta boyunca direct güneş ışığından kaçının.
 • İşlemden sonraki 48 saat boyunca terleminize yol açabilecek aktivitelerden kaçının. Örneğin; Sıcak duş ya da banyo, spor, sauna.