DOLGU ERİTME

Dolgu işlemi sonrası memnuniyet oranı dünya ölçeğinde yaklaşık %95 ler düzeyindedir. Bu oranın bizim ülkemizde biraz daha düşük olduğu (yaklaşık %85-90 aralığında) tahmin edilebilir. Bunun öncelikli nedeni yetkisiz kişilerin dolgu uygulaması yapmasına bağlıdır.

Dolgunun istenen sonucu vermemesi veya kötü görünmesi nedeni ile eritilmek istenmesi oldukça sık karşılaştığımız bir durum.

Dolgunun neden eritilmesi gerekir?

Esasında oldukça güvenilir ve tatmin edici bir uygulama olan dolgu enjeksiyonları bazen istenmeyen durumlara yol açabilir ve bundan kurtulmak istenebilir.

Bu durumun başlıca nedenleri;

 • Dolgunun istenmeyen bir şekilde şişliğe neden olması
 • Dolgunun istenilen şekilde yapılamayıp kötü görünmesi
 • Dolgu sonrası küçük topakların oluşması
 • Dolgunun gerekli olan derinliğe verilememesi, daha yüzeye verilmesi
 • Dolgu uygulaması sonucu asimetri oluşması
 • Dolgunun çok fazla yapılması (özellikle dudak dolgularında)
 • Dolgunun damarsal problemlere neden olması

Dolgu eritme işlemi tek çare midir?

Dolgu uygulaması sırasında, ürün cilt altına verildikten sonra doktorunuz dolgunun yerleşmesi için masaj uygulayacaktır. Daha sonra sizin dolgu bölgenize baskı uygulamanızdan, masaj yapmanızdan en az 1 hafta kaçınmanızı söyleyecektir.

Ancak bazı durumlarda dolgu uygulaması sonrası hafif asimetri, bir bölgede şişlik veya topakçık kalırsa masaj uygulanabilir. Bu dolgu uygulaması sonrası bazı istenmeyen durumları düzeltebilir. Ancak bu masajı mutlaka doktorun yapması veya onun yönlendirmesi gerekmektedir. Nasıl bir hareket ile masaj yapılacağı, ne kadar süre yapılacağı, masaj sırasındaki baskı gücünün ne kadar olacağı gibi unsurlar oldukça önemlidir. Masaj her zaman dolgu sonrası istenmeyen durumların çözülmesinde yeterli olamamaktadır.

Her dolgu eritilebilir mi?

Hemen söylemek gerekir: Hayır!

Her dolguyu eritmek mümkün değildir. Ancak şunu söylemek gerekir, piyasada kullanılan dolguların çoğu eritilebilir. Dolguların çoğu hyalüronik asit temellidir. Bunlar eritilebilen dolgulardır.

Ancak sentetik, yarı sentetik maddelerin kullanıldığı dolgular için ne yazık ki yapılabilecek bir şey olmuyor. Sıvı silikonlar, hidroksi apetit, poliamid dolgular eritilemiyor. Radiesse, Bellafill, Sculptra, Aquafill markaları eritilemeyen dolgulardandır. Bu dolgular, hyalüronik asit kökenli dolgulara göre daha uzun süre dayanmakta ve daha fazla hacim verebilmektedir. Eritilme özellikleri olmadığı için bu konuda oldukça tecrübeli bir doktor tarafından uygulanması iyi olacaktır.

Bu tip dolgular yapıldıktan sonra etki sürelerinin geçinceye kadar beklenmesi gerekir. Diğer bir çözüm de olumsuz görünümünü eğer mümkün ise ek dolgu enjeksiyonu ile gidermeye çalışmak olabilir.

Dolgu nasıl eritilir?

Biraz önce söz edildiği gibi dolgunun eritilebilmesi için hyalüronik asit kökenli olması gerekmektedir. Hyalüronik asit deride çok fazla miktarda bulunan, deriye esneklik kazandıran doğal bir yapı taşıdır. Laboratuvarda elde edilerek hem kremler içinde hem de dolgu maddelerinde kullanılmaktadır. Cildin normal bir yapı taşı olduğu için hyalüronik asit kökenli dolgular çok güvenlidir.

Hyalüronik asit kökenli dolguları eritmek için hyalüronidaz enzimi kullanılır. Bu enzim hyalüronik asidi parçalarına ayırmaktadır ve bu parçalar vücut tarafından kolayca elemine edilmektedir. Hyalüronidaz enzimi de insan vücudunda bulunan bir enzimdir. Dolguyu eritmek dışında bir yan etkisi yok gibidir.

Dolgu eritme uygulaması nasıl yapılır?

 • Dolgu eritmede kullanılacak olan hyalüronidaz enzimi, uygun ölçülerde sulandırılmalı, sulandırıldıktan sonra kullanım süresine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde istenen etkisi gözlenmeyebilir.
 • İşlem öncesi anestezik krem uygulanır ve 30 dakika beklenir.
 • Sulandırılarak hazırlanmış hyalüronidaz enzimi eritilecek dolgunun tam içine bir enjeksiyon işlemi ile zerk edilir.
 • Eritme enzimi, eritilmesi hedeflenen dolgunun miktarına göre verilmelidir. İstenirse dolgunun yalnızca bir kısmını eritmek için doz ayarlaması yapılabilir. Ancak bu her zaman istenilen oranda olmayabilir. Çünkü eritme işlemi biyolojik ortamda oluşan bir reaksiyondur. Sonucu milimetrik olarak hesaplanamayabilir.
 • Anestezi krem sürülse de acı hissi dolgu uygulama düzeyine göre biraz daha fazladır, dudak bölgesinde ise bir daha fazlaca acı hissedilebilmektedir.

Dolgu ne zaman erir?

 • Eritme işlemi sonrası dolgu 3 ile 7 gün arasında erimektedir.
 • Eritme işlemi için tek seans yetmeyebilir, bazen ikinci, çok nadiren üçüncü seans yapılabilir.

Daha sonra bir daha dolgu ne zaman yapılır?

Dolgu eritme işleminden 2 veya 3 hafta sonra yeni bir dolgu işlemi yapılabilir. Buna doktorunuzun eritme bölgesini muayene ederek karar vermesi gerekir.

Dolgu eritme fiyatları hangi aralıktadır?

Dolgu eritme fiyatları ile ilgili bilgiyi iletişim kanallarımızdan bilgi alabilirsiniz.