BEN ALDIRMA

Ben Nedir?

Derinin renk oluşumundan sorumlu olan melanosit hücrelerinin yaptığı derideki koyu renkli oluşumlardır. Çoğunlukla deriden daha koyu renkli olmasına rağmen, renksiz veya mavi renkli olan benler de vardır.

Tıbbi adı nevüs ’tür Genellikle zararsız oluşumlardır. Ancak bazı tiplerinin kansere dönüşme riski vardır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu konu hakkında bilgilendirme yaptık.

marilyn

Benler yaşamın herhangi bir dönemimde ortaya çıkabileceği gibi, doğumsal da olabiliriler. Bedenimizin her yerinde oluşabilir ve renkleri aynı kişi de bile çok farklılıklar gösterebilir. Çok hafif pembe, çok uçuk kahverengi gibi renklerden başlayıp, çok koyu kahverengi, hatta siyaha kadar renk skalasında olabilir.

Şekil bakımından genellikle yuvarlak oval iken, yapısal olarak deri ile aynı hizada veya kabarık olabilirler. Üzerinde kıl da görülebilir. Sayılarının veya büyüklüklerinin arttığı bazı dönemler olabilir (ergenlik, hamilelik, güneşe-solaryuma maruz kalma, yaşlılık gibi).

Ben alımı yöntemleri ve nasıl yapıldığı ile bilgilendirmeyi içeren videomuzu seyredebilirsiniz.

Benlerin Tipleri Nelerdir?

Benleri çeşidi çok fazladır. Bundan dolayı tıbbi olarak çok farklı gruplandırma, sınıflandırmaları vardır. Benin türünün-tipinin ne olup olmadığı, tehlikeli olup olmadığı, nasıl takip edilebileceği, gerekirse hangi yöntem ile tedavi edilebileceği cilt hastalıkları yani dermatoji doktorlarının görev alanına girmektedir.

Benlerin en sık kullanılan sınıflandırması derinin katmanları içindeki yerleşime göredir. Bu tedavi şeklini de etkilemektedir. Benler erken evrede derinin üst katmanı olan epidermis ile orta katmanı olan dermis arasında yer alırlar, bu tip benlere “junctional nevüs” denir. Deri ile aynı hizada, düz, pürüzsüz, deriden koyu renklidirler. En sık görülen tip olan “junctional melanositik nevüs” tür. Hemen herkeste olan tipik ben dediğimiz küçük oluşumlardır.

Benler gelişme gösterir ise derinin orta tabakası olan dermise doğru büyürler, bunlara “compound nevüs” ler denir. Eğer yalnızca derinin orta tabakasında yer alırlar ise “dermal nevüs” denmektedir. Compound ve dermal nevüsler, daha kalın, deride ele gelen ve genellikle de deriden kabarık oluşumlardır.

Et Beni Nedir?

Et benleri ben değildir!

Esasında bir kelime oyunu gibi gelse de, tıbbi anlamda nevüs adı verilen ve derinin renk verici hücreleri melanositler tarafından oluşan benler ile “et beni” adını verdiğimiz oluşumlar ayrıdır. Tıbbi adı “akrokordon” olan ya da İngilizcede “skin tag” ismi verilen, deriden çıkıntılı yumuşak ve büyüklükleri değişken oluşumlara, bir ben türü olmasa da, Türkçe de “et beni” diyoruz.

Et benleri, vücudun her tarafında olabilir, ama özellikle derinin kıvrım bölgelerinde daha sıktır (kasık, boyun, göz kapakları, koltuk altı gibi). Deri renginde olabileceği gibi, daha koyu renkli de olabilirler. Bir sap ile deriye bağlıdırlar, buradan gelen ince damarlar ile beslenir ve genellikle de zaman içinde büyürler. İyi huylu olup, kansere dönüşmezler.

Çıkarılması veya Alınması Gereken Benler

Benlerin çok büyük bir kısmı zararsızdırlar ve ömür boyu her hangi bir sakınca oluşturmazlar. Ancak bazen kansere dönüşebilirler. Aşağıdaki bulguları gösterme durumunda, beni bir dermatoloji uzmanının görmesi iyi olacaktır.

  • Renk değişikliği göstermesi
  • Büyüme, küçülme olması
  • Kalınlaşma olması
  • Acı hissi, kaşıntı hissi olması
  • Kanama olması

Bilinen en tehlikeli kanser türlerinden biri, ciltte görülen melanom denen kanserlerdir. Bu kanser türünün görünümü benlere çok benzer ama dikkat edilirse farklılıklar vardır. Bu belirtiler varsa doktora başvurmak gerekir.

Aşağıdaki resimde normal ben ve melanomun kıyaslaması ve nelere dikkat edileceği gösterilmektedir.

Tehlikeli benler

Estetik Amaçlı Ben Aldırma

Bazı benlerin görünümü kişiyi rahatsız edebilir, hoş durmayabilir! Elbette bu durumda ben veya benler çıkarılabilir. Hatırlatmalıyız ki, birçok ünlü kişi benlerini aldırmayıp, bu görünüm ile farklılık yaratma yoluna da gitmektedir.

1 2 3
4 5 6
7 8

Ben alımı yöntemleri

Benlerin alınması için çeşitli yöntemler vardır. Her yöntem her benin çıkarılmasında kullanılmayabilir. Bundan dolayı, hangi yöntemin kullanılacağına dermatoloji uzmanı karar vermelidir.

Benlerin çıkarılması için kullanılan yöntemler arasında, cerrahi olarak çıkarma, lazer ile yakma, koterizasyon ile yakma, kriyoterapi ile dondurma, tıraşlama gibi yöntemler vardır.

Aşağıda bunların en sık kullanılanları hakkında açıklamalar verilmiştir.

Lazerle Ben Aldırma

  • Her ben lazer ile alınamaz!
  • Her lazer ben alımı için uygun değildir!
  • Lazer ile alınacak benler genellikle daha basit ve yüzeyel yerleşimi olan benlerdir. Bu amaç için en sık kullanılan lazer tipi fraksiyonel CO2 lazerlerdir.

1

DİKKAT… Eğer şüpheli bir ben ise lazer ile çıkarılması sonucu hiç numune elde edilemeyecek ve inceleme yapılamayacaktır. Her ben için lazer kullanılmamalıdır.

İşlem öncesi lokal anestezik krem sürülür veya büyükçe bir ben ise iğne ile lokal anestezi yapılır. İşlem her ben için yaklaşık 1 dakika gibi çok kısa sürer.

Cerrahi Olarak Ben Alınması

Bazı tür benlerin cerrahi olarak, ayni deriden kesilerek çıkartılması gerekir.

Bu ben türleri şunlardır:

  • Şüpheli bir görünümü varsa ve patolojik inceleme gerekiyor ise
  • Derinin derin katmanlarında yer alıyor ise

Öncesinde mutlaka lokal anestezik ilaç enjeksiyonu ile deri uyuşturulmalıdır.

Çıkarılma işlemi sırasında ben ve çok az da olsa etrafından normal deri ile çıkarılması gerekir. Böylece yapılacak inceleme sonucu daha net sonuç elde edilecektir.

2

Cerrahi olarak ben çıkarıldıktan sonra, derinin o kısmı dikilir. Eğer küçük bir ben ise 1-2 dikiş yeterli olabilirken, büyük benlerin çıkarılması sonrası iz kalmaması ve düzgün yara iyileşmesi için gerektiği kadar dikiş konulmalıdır. Dikişler alınan bölge veya yaşa göre 1-2 hafta içinde alınır.

Cerrahi olarak çıkarılma sonrası özellikle yüz bölgesinde iz kalmaması ya da mümkün olduğunca az kalması önemlidir. Bunun için çıkarılma işlemi doğumsal deri çizgileri yönüne uygun kesi yapılmalıdır.

Ayrıca olabilecek en ince dikiş materyali kullanılması, çıkaran kişin tecrübe ve el becerisi de mümkün olan en düşük iz kalması açısından çok önemlidir.

Koterizasyon ile Ben Yakma

Elektrik enerjisi ile dokuların yakılması, kesilmesi işlemine koterizayon, cihaza da koter ismi verilmektedir.

Bu yöntemde benlerin çıkarılması için kullanılan yöntemlerden birisidir. İşlemden önce krem veya iğne ile lokal anestezi uygulanır.

1

İşlem aynı lazer ile ben yakma da olduğu gibi oldukça kısa sürer ve sonrasında dikiş gerekmemektedir. Koterizasyon işlemi sırasında benlerden numune almak mümkün olmadığı için her ben koter ile çıkarılmamalıdır. Özellikle şüpheli benlerde bu yöntem kullanılmaz.

Et Beni Aldırma

Et benleri, tıbbi olarak ben sayılmasalar da, tedavi açısından yaklaşım aynıdır.

Çıkarılma işleminde aynı yöntemlere başvurulur. Lazer ile et beninin çıkarılması, koter yöntemi ile et benlerinin yakılması veya cerrahi olarak et beni alınması, benlerin çıkarılması ile aynıdır. Lokal anestezik krem veya lokal anestezik iğne ile işlem öncesi uyuşturma yapılır. Büyüklüğüne, sayısına, şekline göre uygun yöntem ile çıkarılır. Eğer cerrahi olarak çıkarılmış ise dikiş konulması gerekmektedir. Daha sonra ki iyileşme süreci de et benlerinde aynı olur.

Ben Aldırma Fiyatları Hangi Aralıktadır?

Aşağıda verdiğimiz iletişim yollarından bize ben veya benlerinizin resmini yollayabilirseniz, doktorumuza gösterip size hangi yöntem ile çıkarılacağı, maliyetinin ne olacağı hakkında detaylı bilgi verebiliriz.

Ben aldırma fiyatları ile ilgili bilgiyi iletişim kanallarımızdan bilgi alabilirsiniz.