YÜZ DOLGUSU; YANAK DOLGUSU, BURUN DOLGUSU, ÇENE DOLGUSU

yanak_dolgu

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak oluşan derin kırışıklıkların tedavisi için ve yüzü şekillendirmek için uygulanan yöntemlerden biri de, halk arasında cilt dolgusu olarakta bilinen dolgu maddeleridir.
Bu yöntemde vücudun doğal maddelerinin eşdeğerleri cilt altına enjekte edilir.

Dolgu maddesi olarak en sık kullanılan ürün hyalüronik asittir. Hyalüronik asit bir mukopolisakkarit yani doğal şekerdir ve insan vücudunda, tüm canlılarda olduğu gibi doğal olarak bulunur.

Hyalüronik asit kendi hacminden bin kat fazla su tutabilir ve enjekte edildiği yerde uzun süre şeklini muhafaza edebilir, bu yüzden çok ideal ve en çok tercih edilen dolgu maddesidir, kozmetik ürünlerde çok sık kullanılır.

Vücutta zaten doğal olarak bulunan bu madde alerji yapmaz, kendi kimyasal maddesinin belirgin bir yan etkisi ve riski yoktur (elbette uygulayıcı hataları farklı bir boyuttur).

Dolgu maddesi uygulamasının başarılı olması için teknik ve tıbbi bilgi gereksinimi yanında yüz anatomisinin detaylı bilgisi ve estetik bakış açısı gerekir.

Dolgu madde enjeksiyonları ameliyat gibi girişimlere göre oldukça pratiktir. Kremlerle yapılan hafif bir anestezi sonrası yaklaşık 15-30 dakika gibi kısa sürede uygulanır.

Kişinin sosyal hayatını ve işe gitmesini etkilemez, öğle arası tatiller de bile yapılabilir.

İşlem yapıldığı anda hemen sonuç verir ve sonucu görmek için beklemek gerekmez, ancak uygulamadan yaklaşık10 gün sonra cilde iyice oturması ile daha ideal görünümüne ulaşır.

Uygulamadan sonra her hangi bir özel bakıma ihtiyaç yoktur.

Uygulama Bölgeleri Nelerdir?

• Burun kanatlarından dudak yan taraflarına uzanan çizgiler (nazolabial çizgiler)
• Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler (marionette çizgiler)
• Dudak üstündeki mimik çizgileri (perioral çizgiler)
• Derin sivilce ve yara izleri
• Dudak dolgunlaştırma ve kontürü
• Elmacık kemiği ve yanak dolgunlaştırılması
• Göz çevresindeki kırışıklıklar
• Alındaki kırışıklıklar

dolgu_nerelere_yapilir

Dolgu Ağrılı Mıdır?

Juvederm, Stylage, Teosyal, Variofill, Eleves, Perfecta ve Restlayne gibi hyalüronik asit dolguların acı oldukça azdır, hastalarımızın çoğu hissettikleri acıyı ‘’sinek ısırığı’’ gibi bir acı olarak tanımlar.

Eğer acı eşiğiniz düşükse, bunu doktorumuzla paylaşabilir, lokal anestezi kreminin biraz daha uzun süre tutulmasını veya enjeksiyon yolu ile lokal anestezi yapılmasını talep edebilirsiniz.

Diğer yandan duyulan acının seviyesini şu faktörler etkileyebilir:

- Dolgu uygulanan bölge
- Dolgunun hyalüronik bazlı ya da yağ bazlı olması (yağ bazlı dolgular ağrılı olabilir)
- Kişinin acı eşiği derecesi
- Uygulanan dolgunun miktarı

Dolgu Nasıl Yapılır?

Dolgu işlemine başlamadan önce hastamızın çeşitli açılardan mimimkli ve mimiksiz resimleri çekilir. Bu resimleri hastamıza öncesi-sonrası bilgilerini istediği zaman göstermek için saklı tutarız. Bu resimler kesinlikle 3. kişilerle ya da kurumlarla paylaşılmaz.

Acının minimize edilmesi için dolgunun yapılacağı bölgeye lokal anestezik krem sürülür. Anestezik kremin etkisini göstermesi için yaklaşık 30 dakika beklenir.

Hastanın beklentilerini öğrenmek için doktorumuz görüşme yapar.

Doktorumuz kısa bir incelemeyle hastamızın yüz şeklini, kas yoğunluğunu ve cilt tipi özellikleri kontrol eder.

Hastamızın önünde enjeksiyon ve dolgu malzemesi kutusundan çıkartılır. Eğer isterse hasta ürünün barkodunun kopyasını alabilir ya da kutunun fotoğrafını çekebilir (eğer hasta ileride başka bir merkezde işlem yatırmaya karar verirse bunu doktora gösterebilir).

Enjektör içerisindeki dolgu maddesi cilt altına enjekte edilir. Dolgunun yapılacağı bölgeye göre cilt altına inilecek derinlik değişmektedir.

İşlemden hemen sonra antibiyotik kremle masaj uygulanır.


Uygulama Süresi Nedir, Ne Kadar Süre Etkisini Korur?

Tek seans ortalama 15-30 dakika sürer. Çok ince bir iğneyle hyalüronik asit preparatı derinin orta tabakasına enjekte edilir.

Kullanılan dolgunun niteliği ve kişinin cilt yapısına göre etki ortalama 8-12 ay devam eder. Çok fazla hareket eden ağız ve dudak gibi bölgelerde dolgu kalıcılığı süresi daha az olabilir.

Kişiye enjekte edilen dolgu miktarı arttırkça kalıcılık süresi de uzasa da doğal görüntüden uzaklaşmamak için enjekte edilen miktar ve ortaya çıkacak estetik görüntü arasında iyi bir denge kurulmalıdır. Düzenli dolgu yaptırılması sonucu dolguların kalıcılık süresi belirgin olarak uzamaktadır.

Dolgu Doğal Görünür Mü?

Tecrübeli bir dermatolog tarafından yapılan bir dolgu uygulamasında doğal olmayan görüntü nadiren görülür.

Burada dikkat çekmek istediğimiz bir nokta da bazı kişilerin oldukça dolgun dudak istemelerinden dolayı doğal görüntüden kendi istekleriyle uzaklaşmalarıdır.

Doğal bir görüntü için alt dudak üst dudaktan daha kalın olmalıdır.

Eğer enjeksiyonu yapan doktor üst dudağı daha kalın yaparsa doğal görüntüden uzaklaşılır.

Diğer yönden özellikle görsel medyanın etkisinin çok ön planda olduğu günümüzde, az sayıda olmayan kişi doğal dışı tanımlanabilecek dudaklar, yanaklarda istemektedir.

Dolgu Çeşitleri Nelerdir? Hangi Markaları Kullanıyorsunuz?

Dolgu uygulamalarında yüzün farklı bölümleri için farklı markaların farklı etkileri olabilir, hatta bu yüzden aynı marka değişik yapıda dolgu çeşidi de üretebilmektedir.

Hyalüronik Asit Bazlı Dolgu Ürünleri

Bir tür şeker olan hyalüronik asit, tüm canlılarda, dolayısıyla insan vücudunda doğal olarak bulunur. Bu maddenin hücre bölünmesi, cildin kollajen üretimini arttırması ve cildi canlı tutması, derinin elastikiyetini sağlaması, eklemlerin kayganlığı artırması gibi önemli görevleri vardır.

Hyalüronik asitin vücuttaki üretimi 30 yaşından sonra azalmaya başlar. Bu durum ile birlikte cilt bir yandan elastikiyetini kaybederken, cilt kuruluğu, cildin canlılığını kaybetmesi gibi negatif etkiler gözle görülür hale gelir. Ayrıca üretiminin azalması ile kırışıklıklar belirginleşir, cilt tonunda ise renk farklılıkları oluşabilir.

Hyalüronik asit bazlı dolgu ürünleri genellikle jel bazlı ve yumuşaktır.

Ulusararası standartlarda olan Avrupa ve Amerika menşeli bu ürünler ise şunlardır: Juvederm, Stylage, Teosyal, Variofill, Eleves, Perfecta ve Restlayne

Kalsiyum Hidroksiapatit Bazlı Dolgu Ürünleri

Kalsiyum Hidroksiapatit de hyalüronik asit gibi vücudumuzda, özellikle kemiklerimizde doğal olarak bulunan bir maddedir.

Kalsiyum dolguları hyalüronik asit dolgularına göre ciltte daha uzun süre kalır, dolayısıyla etki süreleri daha uzundur. Yaklaşık 12 ay boyunca ciltte tutulur. Derin kırışıklıklar üzerinde oldukça etkilidir. Derideki kolajen üretimini uyarır.

Kalsiyum bazlı dolgu ürünleri için en bilinen örnekler, ulusararası standartlarda olan Avrupa ve Amerika menşeli Radiesse, Sculptura ve Neauvia’ dır.

Polilaktik Asit veya Caprolactone Bazlı Dolgu Ürünleri

Diğer dolgu ürünlerine göre nispeten daha sonra ortaya çıkmıştır. Etkinliği ve uygulanma tarzı hyalüronik asit kökenli dolgulara göre farklılıklar göstermektedir. Etkisi 2 hafta sonra görülmeye başlar, kalıcılığı 2 seneye kadar sürebilir. Bu yönüyle diğer dolgulardan ayrılır.

Çoğu dermatoloğa göre cilde en iyi hacim veren üründür. Ülkemizde akıllı dolgu olarak ta anılan Ellanse dolgularının enjeksiyon tekniği hyalüronik bazlı dolgu ürünlerine göre farklıdır, bu yüzden uzman ellerde uygulatılmasını öneririz.

Hangi Dolgu Hangi Bölgede Etkili Sonuç Verir?

Nazolabial Bölge İçin: Teosyal Deeplines, Juvederm Volift, Restylane Lift, Stylage L, Ellanse M ve L

Dudak Bölgesi İçin: Teosyal Kiss, Juvederm Ultra XC, Juvederm VOLBELLA XC, Restlane Silk, Stylage Lips

Gözaltı Bölgesi İçin: Teosyal Redensity II

Alın: Stylage S,Teosyal Global Action, Juvederm Volbella, Restylane Refyne, Ellanse S

Yanak Bölgesi İçin: Stylage XXL, Radiesse, Teosyal Ultimate, Juvederm Voluma, Restylane SubQ, Ellanse L

Dolgu Yaptıran Ünlüler Kimlerdir?

Günümüzde yerli ve yabancı basında gördüğümüz birçok ünlünün botoks ve dolgu yaptırdığını söyleyebiliriz.

Lindsay Lohan, Kendall Jenner, Britney Spears, Jessica Simpson, Christina Aguilera, Heidi Montag, Jenny McCarthy, Lori Loughlin, Molly Sims, Courteney Cox, Nicole Kidman, Madonna, Ellen Barkin, Meg Ryan, Angelina Jolie gibi ünlüler dolgu uygulamasını tercih etmekteler.

En İyi Dolgu Markası Nedir?

Genel olarak Çin menşeyli olmayan, Avrupa ve Amerika menşeyli ürünler kalitelidir ve birçoğu FDA onaylıdır. Dolayısıyla en iyi dolgu markası diye birşey yoktur.

Her doktorun kullanırken kendini rahat hissettiği, daha iyi sonuçlar aldığını düşündüğü markalar vardır. Ayrıca farklı bölgeler için farklı markalar kullanılmaktadır.

129499

Dolgu Çıkarılabilir Mi?

Dolgu çıkartmadan önce düzeltme yapılması düşünülmelidir. Uzman ellerde, asimetrik görüntü ya da gereğinden fazla dolgu kullanılmasının oluşturduğu rahatsız edici görüntü düzeltilebilir.

Eğer kişi düzeltme istemiyorsa,

Dolgular, hyalüronidaz denen bir enzimin enjekte edilmesiyle eritilirler.

Hyalüronidaz enzimi, hyalüronik asiti parçalar ve ortadan kaldırır. Bu işlem için oldukça tecrübeli bir uzman gereklidir.

Dolgu eritme işlemini en sık neden kullanıyoruz diye sorulacak olursa, şu şekilde yanıtlayabiliriz.

Tecrübesiz ve özellikle yetkisi olmayan kişilerce uygulanan dolgularda önemli bir yan etki olmasa da (enfeksiyon, yangı oluşumu gibi) sıklıkla hatalı ve anatomiye dikkat edilmeden yapıldığı için orantısızlıklar ile karşılaşılmaktadır.

Bunların düzeltilmesi dolgunun çıkarılması ile değil, eritilmesiile mümkün olmaktadır.

Diğer yönde, bu enzime karşı bazı kişilerin alerjisi olabilir bu yüzden mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Dolgu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bir gün boyunca alkol almaktan ve sizi yoracak fiziksel aktivitelerden kaçının. Bu durum morarmaya neden olabilir.

Cillteki kızarıklık ortadan kayboluncaya kadar aşırı sıcak ortamlardan ve aşırı soğuk ortamlardan kaçının. (güneşlenmek, solaryuma girmek,sauna ve kış spor aktiviteleri gibi)

Eğer cildinizde küçük tümsekler görürseniz doktorunuzun gösterdiği şekilde masaj yaparak tümsekleri dağıtabilirsiniz.

Dolgu uygulanan bölgeye, güneş kremi sürmek ya da makyaj yapmak negatif bir duruma yol açmaz. Ancak kullandığınız makyaj malzemelerinin hijyeninin sağlandığından emin olun. Diğer yandan işlemin uygulandığı gün saç boyatma ve kaş kaldırma gibi kuaförlerde yapılan işlemlerden kaçınılması gerekir.
Havuz, deniz gibi enfeksiyon kapmaya elverişli ortamlardan 1 gün boyunca uzak durulmalıdır.

Aşağıdaki videoda nazolabial bölge dolgu uygulamasının aşamalarını izleyebilirisiniz.

Yanak bölgesini dolgunlaştırma uygulamasının aşamalarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Burun dolgusu uygulamasının aşamalarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Çene dolgusu uygulamasının aşamalarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Dudak dolgunlaştırma nasıldır?

İnce dudak yapısının dolgunlaştırılması veya dudaklardaki asimetrinin düzeltilmesinde hyalüronik asit türevleri etkin sonuçlar vermektedir. Anestezik etkili krem sürülmesinden sonra, dental anestezi uygulanır ve dudak çizgilerin içine veya dudak yapısına dolgu maddesi enjekte edilir. Bu sayede dudak çizgisi belirginleşir ve dudaklar daha dolgun görülür.

Dudak dolgusu hakkında ayrıntılı bilgi almak için dudak dolgusu sayfasını görüntüleyin.

Cilt Dolgusu hakkında merak edilen tüm sorulara kısa ve net yanıtlar için 15 saniyelik kısa video serimizi izleyin: