MEZOTERAPİ

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi; içinde vitamin, enzim, hormon benzeri maddeler, aminoasit kokteylleri, peptidler, nükleotidler, büyüme faktörleri, çeşitli antioksidanlar ve bitki ekstrakları bulunan ilaçların tek başına ya da birlikte yüz derisine zerk edilmesiyle yapılan bir tedavi yöntemidir.

11

1952’de Fransız bir doktor olan Michel Pistor tarafından geliştirilen bu yöntem ilk olarak migren tedavisi, varis ve genel ağrı rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmıştır.

  • Günümüzde mezoterapi, en sık tercih edilen ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemlerinden biridir.
  • Mezoterapinin anavatını olan Fransa’da her yıl on binlerce kişi bu uygulamayı tercih etmektedir.
  • Uygulamada 2-6 mm uzunluğundaki çok ince iğneler kullanılır.
  • Her cilt tipi mezoterapi için uygundur.
  • Güvenilir bir uygulamadır. Uygulama, direkt sorun olan bölgeye yapıldığı için çok düşük dozlar kullanılmaktadır. Bundan dolayı etkinliğinin yüksek olması yanında, alerji riski ,ilaç etkileşimi riski ve önemli bir yan etki görülme riski düşüktür. İşlemden sonra rutin hayatınıza ya da işinize dönebilirsiniz.

1Mezoterapi Nasıl Yapılır?

Makyaj ve kirden arındırılmış temiz cilde öncelikle ağrının hissedilmemesi için lokal anestezik krem uygulanır. Lokal anestezinin etkisini göstermesi için yaklaşık 30 dakika beklenir.

Bu adımdan sonra yüze mikro boyuttaki iğneler vasıtasıyla cilt gençleştirici ilaçlar zerk edilir. Bu ilaçların kullanım miktarı ve içerikleri kişinin talebininin yanı sıra cildin genel durumu gözetilerek değişmektedir. Birçok markanın farklı mezoterapi ürünü vardır ve bunların içerikleri birbirinden farklıdır.

Mezoterapi Hangi Amaçlarla Kullanılır?

  • Cildin sıkılaşması ve genel kalitesinin arttırılması
  • Yüzeysel kırışıklıkların yumuşatılması ve yeni kırışıklık oluşum hızının azaltılması
  • Cilt lekelerinin azalması
  • Sigara ve olumsuz yaşam koşullarıyla oluşan solgun ve yıpranmış cildin yenilenmesi
  • Selülit görünümünün azaltılması

‘’Mezoterapi, kan dolaşımını yükseltir ve ciltteki enflamasyonu azaltır. Uygulamanın amaçlarından biri de kollajen ve eleastin üretiminin teşvik edilmesi ve cildin elastikiyetinin yükseltilmesidir.’’

Mezotereapi yüz bölgesinin yanısıra, saç dökülmesinin tedavisinde de pozitif sonuçlar vermektedir. Saç mezoterapisi ve Saç PRP’si günümüzde saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin en çok tercih ettiği uygulamaları oluşturur.

Mezoterapi uygulamasında sıklıkla kullanılan maddeler nelerdir?

A vitamini; Epidermis hücrelerinin büyümesini düzenleyerek deri esnekliğini arttırır

C vitamini; Derideki kollajen sentezini arttırır, melanin yapımını azaltır

Amino asitler ve peptidler; Proteinlerin yapı taşı olan amino asitler yıpranmış cildin onarılmasına yardımcı olur

Na, K, Ca, Mg iyonları; Birçok hücre aktivitesine etki ederek cildin metabolizmasını düzenlerler

Somon DNA; Deri dokusunda yer alan proteinlerin sentezini arttırırlar

Co-Enzimler; Deri dokusunun enzimler aracılığıyla yapılan onarım sürecini hızlandırırlar

Hyalüronik asit; Son yıllarda çok popüler olan ve çok yüz güldürücü sonuçlar verdiğinden dolayı gençlik aşısı olarak ta isimlendirilen hyalüronik asit hakkında aşağıda daha detaylı bilgilendirilme yapılmıştır.

Büyüme Faktörleri; Cildin yenilenmesi ve anti-agingden sorumludur

Mezoterapi uygulamasında dünden bugüne neler değişti?

2002 yılında kliniğimiz ilk açıldığında mezoterapi uygulamaları cildin gereksinimine göre doktorların ilaç kokteylini hazırlaması ile yapılmaktaydı.

Kliniğimizin de soruna yönelik çeşitli yaklaşımları vardı. Bunlar ile iyi sonuçlar alınıyordu.

Ancak sorunlara yaklaşımlar çok farklılık göstermekte idi, hemen her doktorun karışımı, karışım içinde kullanılan dozları değişiklikler gösteriyordu. Elbette bu karışımların hepsi istenilen etkiyi göstermeyebiliyordu. Bundan dolayı mezoterapi bugünkü kadar yaygınlaşamıştı.

Günümüzde artık etkinliği test edilip onaylanmış, etkisi standart hale getirilmiş hazır koktelyler kullanılmaktadır.

Böylece çok daha iyi sonuçlara ulaşabilmekteyiz. Bu hazır mezoterapi kokteyl ürünleri piyasaya çeşitli isimlerde sunulmaktadır; Gençlik aşısı, Paris ışıltısı, Somon DNA, Nem aşısı, Nem dolgusu, Vitamin aşısı, hyalüronik asit gibi…

Ürün markası olarak baktığımızda ise; White In, Pink Intimate System, Vitjal, Hair +, Filorga NCTF 135HA, Dermaheal Stem C'rum, Pi System, Plinets, Jalupro, Sunekos, MesoEsthetic, Mesohyal, NCTC 109, X-DNA marka ve ürünler vardır.

Bu ürünlerin formülleri farklı ve kullanım amaçları farklıdır. Esasında yalnızca ismi öne çıkmış bir ürünü talep etmek yerine, sizin gereksiniminize en uygun olan kullanılmalıdır. Bundan dolayı kullanılacak ürünü doktorunuz ile belirlemeniz en iyisi olacaktır. Kliniğimizde tek tip bir ürünü öne çıkarmayıp tüm seçenekleri bulundurmaya çalışıyor ve doğru olan ürünü ihtiyaca göre belirlemeye çalışıyoruz.

Kliniğimizde mezolifting işlemin nasıl yapıldığını videodan izleyebilirsiniz:

Mezoterapi Hangi Bölgelere Uygulanır?

Görünümünün düzelmesi istenen tüm bölgelere uygulanabilir.

Yüz, boyun, dekolte ve saç derisi eller en sık uygulama yapılan bölgelerdir.

Mezoterapi Hangi Aralıklarla Yapılır?

İdeal sonuç için cildin özeliklerine bağlı olarak ilk 3-6 hafta içinde 3 uygulama tavsiye edilmektedir. Daha sonra 3-6 ayda bir yapılacak idame tedavisi sonucu etkinin sürmesi sağlanmaktadır.

Etkisi Ne Kadar Sürer?

Önerilen tedavi kürü tamamalandıktan sonra etki 6 ay ile 18 ay boyunca görülür. Bu süre sorunun tipine bağlı olarak değişir.

Örneğin nemsizlik sorunu varsa, etki iyi bir şekilde 6 ay kadar devam ederken, sonra yavaşça azalarak 8 ile 12 ay arasında kalkabilir. Ancak önerilen sürede tek seans şeklinde yapılan idame tedavisi ile bu etki çok daha uzayabilir. Eğer anti-aging veya leke amaçlı yapılmış ise buz kişinin cildine bakımı, gösterdiği özen ile farklılık gösterebilir. Eğer güneşten korunmaya dikkat edilir ise lekeler çok geç gelebilir.

Tedavinin Yan etkisi Var Mıdır?

Uygulama enjeksiyon ile olduğu için bazı hassas ciltlerde geçici kızarıklık, hafifi şişme, kaşınma ve hassasiyet iğnenin girdiği bölgelerde olabilmektedir.

Mezoterapi Farklı Uygulamalarla Kombine Edilebilir Mi?

Mezoterapi kliniğimizdeki birçok işlem kombine şekilde kullanılabilir. Gerektiği takdirde botoks, dolgu, PRP, fraksiyonel lazer, mikrodermabrazyon gibi işlemlerle kombine etmek anti-aging etkisini arttırır.

Mezoterapi ve PRP Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mezoterapi ve PRP uygulamalarında kullanılan maddeler farklıdır. Mezoterapi uygulamasında hyalüronik asit, büyüme faktörleri, amino asitler gibi birçok madde deriye enjekte edilirken, PRP uygulamasında kişinin kendi kanı ayrıştılarak yeniden kişie enjekte edilir.

Mezoterapi Fiyatları Hangi Aralıktadır?

Mezoterapi fiyatları ile ilgili bilgiyi iletişim kanallarımızdan bilgi alabilirsiniz.