Kavitasyon

Diyet ve egzersiz kilo kontrolünde en etkin yöntemlerdir. Ancak genel vücut ağırlığı ve vücut kitlesi fazlalığı sorunu önemli ölçüde diyet ve egzersiz ile çözülebilse de, bölgesel yağ birikimlerine karşı etkili olamamaktadırlar. Bölgesel yağ birikimlerinden kurtulmak yani bölgesel incelme sağlamak için kullanılan birçok yöntem vardır. Bunların önemli bir kısmı invaziv yani iğne kullanılan yöntemlerdir. Ancak acısız ve kolay uygulanabilir etkili yöntemlerin başında ses dalgaları gelmektedir.

kavitasyon 6

Kavitasyon nedir?

40-70 Hz’lik ultrasonik düşük frekanslı ses dalgaların yağ hücrelerini parçalamada uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Ancak elektronik ve bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler bu cihazların kullanımını çok pratik ve güvenli hale getirmiştir. Ses dalgalarının belli bir odağa yollanması ile yağ hücrelerinin zarlarının parçalanması ve içeriğinin dışarı çıkması sağlanır. Yağ hücrelerin bütünlüğünü kaybetmesi sayesinde, bölge bölge hücresiz alanlar oluşmaktadır. Bu alanlara boşluk anlamına gelen kavite ismi verilmektedir. Dolayısıyla bu yöntem kavitasyon olarak adlandırılmaktadır.

kavitasyon 5

kavitasyon 3Kavitasyon etkisi ile incelme nasıl sağlanmaktadır?

Ultrasonik ses dalgaları ile yağ hücrelerinin lizisi yani parçalanması sonucu, parçalanan hücrelerin içerikleri kaviteleri yani boşlukları doldurmaktadır. Yağ hücrelerinin içeriğinin önemli bir kısmını trigliserid özelliğindeki yağ damlacıkları oluşturmaktadır. Parçalanan yağ hücrelerinin içeriği lenf yolları başta olmak üzere, bir kısmı da kan damarları ile uzaklaştırılarak metabolize edilir. Bu içerik uzaklaştırıldığın bölgesel incelme sağlanmaktadır.

Kavitasyon uygulaması nasıl yapılmaktadır?

kavitasyon 2Kavitasyon zahmetsiz bir uygulamadır. Ancak yine de maksimum etkisine ulaşması için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle uygulamadan bir gün önceden başlayarak günde en az 2,5 litre civarında su içilmelidir. Aynı düzeyde su içilmeye uygulama sonrasında da devam edilmesi önemlidir. Uygulama seansları sırasında yağsız diyet ve metabolizmayı hızlandırmak için düzenli yürüyüşler yapılması parçalanan yağ hücrelerin içeriğinin daha hızlı uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Haftada 1 seans olmak üzere 6 seans uygulanan kavitasyon süresince kurallara uyulması sonucun çok daha iyi olmasını sağlamaktadır.

Kavitasyonun kullanım alanları nelerdir?

Bölgesel yağlanma ve selülit görünümünün olduğu tüm bölgelerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bel, kalça, karın, göbek, kol, bacaklar kullanım alanlarıdır. Erkelerde de rahatlıkla bölgesel incelme için kullanılmaktadır. Modern cihazlarda kavitasyon cihazları vakum ve radyofrekans uygulamaları ile güçlendirilmektedir.

kavitasyon 1

Kavitasyon uygulaması hangi durumlarda yapılmaz?

Yüksek tansiyon, kalp hastalığı, diabet ve pıhtılaşma bozukluğu olan kişilerde kullanılmamalıdır. Bunun yanında uygulama yapılacak bölgede açık yara, dermatit, metal protez olması durumunda ve gebelerde uygulama yapılmamalıdır.

Harici resimler 7