D-K Klinik Estetik ve Güzellik Merkezi, Antalya

Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem Uçarcı Şentürk yönetiminde;

Lazer Epilasyon, Estetik, Cilt Hastalıkları Teşhis-Tedavi, Güzellik Merkezi.

Daha Mutlu Olmanın 10 Kanıtlanmış Formülü

Facebook'taki gönderimizde kendinizi nasıl daha mutlu hissedebileceğinizi paylaşacağımızı söylemiştik. Sözümüzü tutuyoruz ve tamamı bilimsel araştırmalara dayanan bu 10 yöntemi paylaşıyoruz.

dahamutlu

1- Dışarıda Zaman Geçirin


Günümüzde, yoğun iş temposu ve dijitalleşmenin etkisiyle eskiye göre çok daha fazla zamanı kapalı alanlarda geçiriyoruz.
Oysa yeşil alanlara yakın yerlerde yaşamanın ruh sağlığına olan pozitif katkısı birçok araştırmayla kanıtlandı. Hatta bir araştırma sadece doğa resimlerine bakmanın bile beynin mutluluk, pozitif düşünme ve duygusal denge ile ilişkili kısımlarını harekete geçirdiğini kanıtladı.


Ayrıca ultraviyole ışınlarının zararının minimum seviyede olduğu 11:00-16:00 saatleri dışında dışarıda zaman geçirmek, böylece güneş ışığından faydalanmak D vitamini ihtiyacımızı karşılayacağı için depresyon riskini azaltıyor.


2- Terleyin


Terleyin derken sıcakta güneş altında gezerek terlemekten bahsetmiyoruz. Düzenli egzersiz yapmak sadece fiziksel olarak sağlığımıza yardımcı olmakla kalmıyor aynı zamanda ruhsal durumumuzu da iyileştiriyor.


Düzenli egzersiz endorfin salgılamamızı sağlar. Endorfinlerin, ağrı kesici etkisi morfine göre yaklaşık 30 kat fazladır. Endorfinler, vücuttaki haz ve mutluluk hissini ortaya çıkarır.


Araştırmalara göre düzenli olarak egzersiz yapmak anlık mutluluk değil, sürdürülebilir bir mutluluk sağlamaktadır.

3- Yeteri Kadar Uyuyun


Sürekli olarak medyada daha az uyumanın, daha fazla çalışmanın teşvik edildiğine rastlıyoruz. Oysa gerektiği kadar uyumayan kişilerin bağışıklık sisteminin zayıfladığı ve vücutlarının hastalıklara daha dirençsiz hala geldiğini biliyoruz. Obezite, diabet, kalp hastalıkları gibi ciddi problemlerle karşılaşma riski uyku miktarı azaldıkça artıyor.


Ayrıca yapılan bir araştırma 4,5 saatin altında uyuyan kişilerin anksiyite ve depresyon gibi mental rahatsızlıklara daha çok yakalandığını ortaya koydu.


4- Meditasyon Yapın


Aralarında Harvard Business School’un da yer aldığı birçok kurum tarafından yapılan araştırma meditasyon ve mutluluğun doğru orantılı ilişkisini ortaya koydu.


Bu araştırmalardan birine göre;


Sadece 8 hafta boyunca haftanın altı günü günde 1 saat meditasyon yapanlara nasıl hissetikleri soruldu. Neredeyse deneklerin tamamı, meditasyon yapmadan önceki zamana göre çok daha mutlu olduklarını belirtti.


5- İyi Arkadaşlar Edinin


‘’Kendini yalnız hissetmek’’ insanları umutsuzluğa sürükleyen duyguların başında geliyor. Yapılan araştırmalar iyi ilişkiler geliştirilen arkadaşların stresi azalttığını, özgüveni ve mutluluğu arttırdığını ortaya koyuyor.


6- Meyve ve Sebze Ağırlıklı Beslenin


Beslenmenin sadece beden sağlığımız değil, aynı zamanda ruh sağlığımıza olan etkisi de bugüne kadar kanıtlanmış araştırmalardan biri.


Warwick Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma günde 7 porsiyon ve üzeri meyze-sebze tüketen kişilerin mental açıdan daha sağlıklı olduğunu ortaya koydu.


7- Çiçeklerin Gücünü Hissedin


‘’Harvard Medical School’’ tarafından yapılan bir araştırma, sabah uyandıklarında ya da sabahın ilk saatlerinde çiçeklerle ilgilenen ya da çiçeklere bakan kişilerin mutluluk seviyelerinde önemli bir artış olduğunu ortaya koydu.


Çiçekler mutfakta olduğunda bu etkinin arttığı tespit edildi. Sabahları ailenin buluşma noktası olan kahvaltı sofrasında çiçek bulunması aile bireylerinin pozitif modlarının birbirine geçmesini sağlıyor.


8- Duygularınızı Kağıda Dökün


Negatif duygular bazen o kadar güçlü olur ki aylarca hatta yıllarca tüm enerjinizi alabilir.


İspanya’da yapılan bir bilimsel araştırmada duyguları bir materyale dönüştürmenin duygu durumunda değişikliğe yol açıp açmadığı gözlemlendi.


Bu amaçla, deneklerin negatif düşüncelerini bir kağıda yazıp bu kağıdı çöpe attıklarında yaşadıkları duygu değişiklikleri gözlemlendi. Sonuçlar şaşırtıcıydı. Negatif duygularını kağıda döküp bu kağıdı çöpe atan kişilerin psikolojik durumlarında bir rahatlama gözlemlendi.


Pozitif duygularını kağıda yazan kişilerin ise kendilerini daha iyi hissettikleri ortaya çıktı.


9- Bakımlı Olun


Teksas Üniversitesinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre daha çekici olan kişiler kendilerini çekici bulmayan kişilere göre daha mutlu hissediyor. Çekiciliğin mutluluk seviyesine etkisi %10 olarak ölçüldü. Bu sonuçlar her iki cinsiyet için de geçerli.


10- Başkalarına Yardım Edin


Eğer kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız başkaları için haftada 2 saat ayırmanız yeterli. Bu konuda dikkat çeken araştırmalardan birisinde deneklerin hem kendileri hem de arkadaşları için bir şeyler satın alması istendi. Alışverişten sonra katılımcılara duyguları soruldu. Katılımcıların ezici bir çoğunluğu başkaları için yaptıkları alışverişlerin kendilerini daha mutlu ettiğini ortaya koydu.

Kozmetik Ürünlerin İçeriğinde Sıkça Bulunan 8 Madde ve Anlamları

icindekiler

Retinyol Palmitat (Vitamin A)


A vitamininin bir formudur. Cildimizdeki kollajen miktarının azalmasını engeller ve hücre yenilenmesini sağlar. Böylece retinyl palmitate deri yaşlılığıyla savaşır ve kırışıklıkların oluşmasının önüne geçer. A vitamini kozmetik ürünlerde bir çok farklı formda kullanılır ve bunların A vitamini değerleri değişir. İçerik listesinde ‘’Retinol’’ ve ‘’ Retinoik Asit’’ olarak da görülebilir.


Askorbik Palmitat (Vitamin C)


C vitaminin bir formudur. C vitamini çoğu kişi tarafından hala sadece soğuk algınlığına olan koruyucu etkisiyle bilinir.


Oysa C vitamini cilt sağlığı için kusursuz bir vitamindir. C vitamini cildimize başlıca şu 3 etkiyi gösterir.

Rihanna’yı İkon Haline Getiren 8 Güzellik Sırrı

rihanna

27 yaşında olmasına rağmen, 10 milyondan fazla albüm satışı, 7 Grammy ödülü ve Spotify’da en çok dinlenen şarkıcı unvanlarıyla müzikte sağladığı başarıyı güzelliğiyle harmanlayan ender ünlülerden biri. Neredeyse düzenlenen tüm ‘’en seksi kadınlar’’ listesinde ilk sıralarda bulunuyor.

Peki neler yapıyor? İşte Rihanna'nın güzellik sırları:

Yatmadan önce cildimiz için ne yapmalıyız?

Dr. Meltem Uçarcı Şentürk diyor ki, cildine özen gösteren hastalarımın sıklıkla “gece yatmadan önce ne yapmalıyım” sorusunu bana yöneltmektedirler.

Yatmadan önce cildimiz için ne yapmalıyız

Şeker ve Yaşlanma

Şekerli gıdalar yalnız kilo yapmaz, cildinizin daha hızlı yaşlanmasına neden olur…

Herkes şekerli gıdaların fazla alınmasının organizmaya zararlarını bilmektedir. Fakat şekerli gıdalar cilt yaşlanmasını da hızlandırdığı pek bilinen bir durum değildir.

Nasıl mı?

Şekerli gıdalar yalnız kilo yapmaz

Lazer Epilasyon Merkezi Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

meltemhanim


1. Kimin İşlemi Yapacağını Araştırın

Günümüzde lazer epilasyon işlemi birçok güzellik merkezi hatta kuaförlerde bile yapabiliyor. Bu merkezlerin hepsinin kocaman tabelaları ve her yerde reklamları olduğu halde lazer epilasyon yapma yetkileri yoktur. Yasal olarak yalnızca doktor kontrolündeki işletmelerde lazer epilasyon yapılmasına izin verilmiştir. Neredeyse lisansı ve izni olmamasına rağmen her güzellik merkezinin sağlığınıza doğrudan etki edebilecek bir işlem yapabilmesi genel olarak yapılan işlemin itibarını da düşürmekte ve bir süre sonra insanlar lazer epilasyonun çok sıradan bir işlem olduğunu, her yerde yapılabildiğini düşünmeye başlamaktadır.

Zamanı Durdurmanıza Yardım Edecek 9 Yaşlılık Karşıtı Ürün

Bu ürünler cildinizi hiç olmadığı kadar genç, diri ve formda tutmanıza yardımcı olacaktır.

Epilasyonun Tarihçesi

Saçınızın Kepeklenmesinin 16 Nedeni

Cilt Yaşlanması Hakkında Bilmeniz Gereken 12 Gerçek

Hava Kirliliği Cildimizi Nasıl Etkiliyor? Nasıl Önlem Alınabilir?

hava_kirliligi_cilt


Eğer sağlıklı bir cilt istiyorsanız sağlıklı bir yaşam ve beslenme düzeniyle işe başlamanız gerekir. Besleyici gıdalar ve verimli bir uyku cildiniz yenileyen ve güzelleştiren önemli iki bileşendir. Her şeye rağmen çoğu zaman göz ardı edilen ve cildimize zarar veren faktörlerin başında ki çevresel etmenlere arasında olan hava kirliliği gelir.


Özellikle metropol kentlerde giderek daha fazla araç kullanılması, sanayinin gelişmesi, yakıt tüketiminin artması gibi faktörler soluduğumuz ve bir anlamda cildimizin soluduğu havayı kirleterek cildimizin erken yaşlanmasına, parlaklığını kaybetmesine neden olur.


Eğer Himalayalar’da yaşamıyorsanız hava kirliliğinden kaçınmak hemen hemen imkansızdır.


Havadaki kirliliğin içeriğinde polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH) adı verilen kimyasal bileşenleri içerir ki bunlar cildimizde ve vücudumuzda serbest radikal üretir.

Ucuz Botoks Neden Pahalıdır?

ucuzbotoks

Ucuz pahalıdır diye bir söz duydunuz mu? Bu söz piyasa değerinin çok aşağısında olan mal ve hizmetlerin kısa, orta ya da uzun vadede çok daha büyük maliyetlere yol açacağını anlatmak için kullanılır.

Örneğin, kazalı bir arabayı ucuz diye satın aldığınızda arabanın bozulmasının ortaya çıkaracağı ekonomik yük, başta tasarruf ettiğinizi düşündüğünüz tüm parayı hatta daha fazlasını cebinizden çıkarır.

Harici resimler 7