Akne Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

Akne Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde

En sık karşılaşılan cilt hastalığı olan akne, bir yandan kişinin fiziksel yönden özgüveninin kaybolmasına neden olurken diğer yandan çeşitli psikolojik sorunlar doğurabilir.

Genetik, hormonel ve stres faktörü aknenin oluşmasında en büyük etkenlerdir.

Akne tedavisi ise zorlu bir süreç olabilir. Aşağıda DK Klinik tarafından hazırlanan ve akne tedavisinde dikkat edilmesi gereken 5 maddeyi bulabilirsiniz.

231321

Transkript

(Akne Tedavisinde Yapılması&Yapılmaması Gerekenler: Yeterince Su Tüketin, Akne ile savaşmak için günde en az 2 litre su tüketmenin yanı sıra, nemlendirici kullanmak önemli destek sağlayacaktır. Sağlığınızı İhmal Etmeyin, Yedikleriniz ve içtikleriniz son derece önemlidir.

Basit karbonhidratlardan yüksek oranda şeker içeren yiyecek ve içeceklerden (kolalar, tatlılar, beyaz unlu gıdalar gibi) kaçınmak gerekir. Stresli ortamlardan ve durumlardan kaçının. Bir dermatoloğa danışın, Dermatologlar aknenizin sebebini araştırarak etkili bir tedavi uygulayabilir. Böylece hem kesin sonuç sağlanırken, diğer yandan bilinçsizce yapacağınız uygulamalar sonucunda oluşacak olası hataların önüne geçmiş olursunuz. Utangaç olmayın, İnsanların %95’i hayatları boyunca en az 1 kez akne sorunuyla karşılaşır. Tedavi için yardım talebinden bulunmaktan çekinmeyin.Doğru ürünleri bulun, Piyasada akneyi tedavi edeceğini iddia eden onlarca ürün bulabilirsiniz. Sizin için uygun olanı ancak dermatoloğunuza danışarak belirleyebilirsiniz. Tüm ürünler aynı değildir,

Doğal ve organik gibi ibareler görseniz de satın aldığınız ürünlerin içeriğini kontrol edin. Arkadaşınızı tedavi eden bir ürün sizin için uygun olmayabilir. Aynı ürünler farklı cilt tiplerinde farklı etki gösterebilirler. Güneş kremi kullanın, Bir miktar güneşlenmek aknelere iyi gelebilir, ancak akne problemini ortadan kaldırmaz. Güneşlenmek aknenin görünürlüğünü gizleyebilir fakat cilt kanseri riskini arttırır. Diğer yandan erken yaşlanmaya neden olur. Cilt hasarınızı minimize edin, Cilde zarar veren tek şey güneşin yaydığı zararlı ışınlar değildir. Sigara içmek ya da uyuşturucu kullanmak gibi cilt hücrelerinin yapısını bozan diğer faktörlerden de kaçınmanız gerekir.Yüzünüzü yıkayın, Cildinizi yıkamak rutin cilt bakımınız içinde yer almalıdır.

Sabah uyandığınızda ve gece yatağa gitmeden önce cildinizi narin bir şekilde yıkamak cildinize nefes aldırır. Burada önemli olan yıkama işlemini çok sık tekrarlamamanızdır. Aksi takdirde cildiniz aşırı kuruyabilir. Sivilcelerinizle oynamayın, Elleriniz yüzünüzle her temas ettiğinde yüz bölgenize mikrop ve bakteri yayar. Sivilceleri kurcalamak durumu daha kötüye götürür ve cildinizde iz kalma tehlikesi yaratır. Diğer taraftan bakterilerin çoğalması için uygun zemini yaratır.