Güneşin Zararlarından Korunmak mı İstiyorsunuz? Çikolata Yiyin.

Güneşin Zararlarından Korunmak mı İstiyorsunuz? Çikolata Yiyin.

Okumuş olduğunuz başlık, ilk bakışta mantıklı gelmeyebilir.

Bitter çikolatanın yapılan birçok araştırmada gençleştirici etkisi olduğu ve belli limitler dahilinde haftada birkaç kez tüketilebileceğini okuduysanız, cildinizi güneşin zararlı ışınlarından koruyabileceği gerçeğine de şaşırmamalısınız.

Çünkü bitter çikolatanın içerisinde bulunan flavonoidler, içerdikleri yüksek antioksidan sayesinde cildi UV ışınlarının zararlı etkilerinden koruyabilir.

2006 yılında Alman araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmada, araştırmaya katılan 24 kadından bir kısmı 3 ay boyunca kahvaltıda yüksek flavonoid içeren çikolata içerken, bir kısmı düşük miktarda flavonoid içeren çikolata içti.

Araştırma sonucundan görüldü ki flavonoid miktarı yoğun (çikolata yoğunluğu fazla) çikolata içen kadınların güneşe karşı ciltleri daha iyi korunuyordu. Ayrıca bu kadınların ciltleri daha nemli ve pürüzsüz bir hal almıştı.

Bu araştırmadan 3 sene sonra Kozmetik Dermatoloji dergisinde yayınlanan bir araştırma Almanya’da yapılan araştırmanın sonuçlarını teyit eder nitelikteydi.

Yaklaşık 100 gramlık bir bitter çikolata, 2 ila 3 güneş koruma faktörüne denk gelecek bir koruma sağlıyordu.

Rakam her ne kadar hiçbir zaman güneş kreminin yerini tutabilecek bir koruma potansiyelini göstermese de, güneş kremi kullanmayı ihmal ettiğiniz günlerde içeriğinde %70 ve daha fazla kakao bulunan bir bitter çikolata sizi güneşin olumsuz etkilerinden korumaya yardımcı olabilir.