Kök Hücre – FIBROCELL Tedavisi

Tüm hücrelerin köken aldığı ana hücre “kök hücre” olarak adlandırılmaktadır. Doğum öncesi anne karnında bebeğin oluşumundan sorumlu olan hücrelere ise embriyonel kök hücreler denilmektedir.

Birçok ülkede embriyonel kök hücreler ile çalışmak yasaktır. Doğum sonrası yaşamda dokular arasında kendi kendini yenileme yeteneği olan ve yeni hücreleri oluşturma yeteneği olan kök hücrelere “erişkin kök hücreler” denilmektedir. Yaraların iyileşmesinde ve hastalıklarda doku iyileşmesinden sorumlu olan hücreler ön planda bunlardır.

Kök hücre tedavisi nedir?

Dermatolojide kullanılan kök hücre tedavisi, “otolog kök hücre tedavisi” kapsamında, yani kişinin kendi kök hücrelerinin yine kendisinde kullanılmasına dayanan bir yöntemdir. Bu yöntem FIBROCELL markası ile kullanım hakları pantentlenmiş ve FDA tarafından onaylanmış bir tedavi yöntemidir. FIBROCELL yönteminde kullanılan hücreler fibroblast adı verilen özel bir grup hücredir.

Kök hücre tedavisinde kullanılan fibroblastların özelliği nedir?

Fibroblastlar, bağ dokusu olarak adlandırılan destek dokuyu oluşturacak hücreleri, oluşturma yeteneğine sahip hücrelerdir. Fibroblastlar onarıcı yetenekleri fazla olan hücrelerdir, cilt dokusunda yer olan kollajen liflerini de sentezleme yetenekleri çok fazladır. Yıllar içinde fibroblastların sayısı azalır ve bu durum deri yaşlanması ve sarkması nedenlerinin başında yer almaktadır.

kök hücre 2

FIBROCELL -kök hücre tedavisi- nasıl uygulanır?

161885FIBROCELL yönteminde, kök hücre tedavisinde kullanılan fibroblast hücrelerinin elde edilmesi, sağlam deriden alınan çok küçük bir parçaya gereksinim vardır. 4 mm çapında bir deri parçası lokal anestezi altında kulak arkasından punch biyopsi tekniği ile alınır. Alınan deri parçası özel koşulları sağlayacak sıvılar içinde doku mühendisliği uygulanmak üzere lisanslı laboratuvara yollanır. Alınan deri parçasından 4 hafta içinde fibroblastlar ayrıştırılarak, çoğaltılır. Kişiye uygulanacak hale gelmesi sonrası fibroblast uygulaması 4-6 hafta aralar ile 3 seans şeklinde yapılır. Her uygulamada 20-40 milyon arasında fibroblast hücresi, ince iğneler ile cilt içine verilmektedir. Enjeksiyon sonrası ilk etkiler birkaç hafta içinde görülmeye başlamaktadır ve olumlu etkileri 12 aya kadar artarak devam etmektedir. Olumlu etkiler bireysel farklılıklara bağlı olarak 4-5 yıl arasında sürmektedir.

FIBROCELL -kök hücre tedavisi- etkileri ve kullanım alanları nelerdir?

  • Anti-aging etkisinden faydalanmak üzere kırışıklık tedavisi
  • Yara izlerinin tedavisi
  • Yanık izleri
  • Saç dökülmesi
  • Cilt çatlaklarının tedavisi
  • Kapanmayan yaraların tedavisi

FIBROCELL -kök hücre tedavisi- uygulamasının yan etkileri ve uygulanmaması gereken durumlar nelerdir?

Kişinin kendi hücreleri kullanıldığından herhangi bir alerjik etki oluşmamaktadır. Uygulama sonrası geçici olarak kızarıklık, hafif morarma, şişlik oluşabilir. Hamileler ve kanser tedavisi geçirmiş kişilerde yapılması uygun değildir.