Saç Ekimi İşlemi ve Transplantasyon Arasındaki Fark Nedir ?

Saç Ekimi İşlemi ve Transplantasyon Arasındaki Fark Nedir ?

Geriye dönün ve sizin, kardeşinizin veya arkadaşınızın çocukken oynadığı oyuncak bebekleri hatırlayın. Bu bebeklerin saçlarını anımsıyor musunuz? Sanki plastik kafalarına öbek öbek ekilmiş gibi. İster “gerçek hayat” bebeği, ister bir Barbie, ister aksiyon figürü olsun, saçları hep aynıydı. Tarlada çiftçi tarafından düzgünce ekilen buğday ya da mısır sıralarını hatırlatıyordu.

Neden çocukluk çağı oyuncaklarından ve mısır sıralarından bahsediyoruz? Sebebi, “saç ekimi”nin, saç transplantasyon türlerinden biri olmasıdır. Saç ekimi, saçsız bölgeye gür saç izlenimi veren saç tutamlarını nakletme işlemidir. Bu öncül saç nakli işlemi, tartışmasız olarak birçok insanın hayatını değiştirmiştir. Anca bu "‘ ekili "saç tutamları, yeterince doğal görünmemekle beraber, geri kalan saçlarla da harmanlanamamaktadır. Ancak her türlü tıbbi prosedür gibi, arkasındaki bilim ve teknoloji zamanla değişmiştir…

Şimdi, teknoloji öylesine gelişti ki; artık saç naklinde saç çizgileri farkedilmemektedir. Günümüzde uzman saç nakli ekipleri, doğal görünümlü ve insanların saç nakli yaptırıp yaptırmadığını tahmin edemeyeceğiniz operasyonlar gerçekleştirebiliyorlar. Bunu görebilmeniz için, Saç Ekimi Yaptıran Ünlüler makalemize bakmanız yeterli!

O halde saç nakli ve saç ekimi işlemlerine daha ayrıntılı bakalım...

Saç Ekimi Nedir?

Bir saç ekimi prosedürü, kafa derisinin arkasından, saçın genellikle daha kuvvetli büyüdüğü “verici” alandan, cerrahın küçük yuvarlak dokular aldığı bir işlemdir. Bu dokular genellikle 3-4 mm çapındadır ve bir punch aleti kullanılarak çıkarılır. Bu doku parçaları, dört veya beş kıl folikülü ve 20 kıldan oluşabilir ve cerrah normal olarak bunları kafa derisinin arkasından, sıralar halinde çıkarır. Cerrah daha sonra, “alıcı” alanının kafa derisinin üst ve ön tarafındaki saçsız alanda, biraz daha küçük delikler oluşturacaktır. Dokular ve kıllar daha sonra bu yeni deliklere transplante edilir. Cerrahınıza ve iyileşme oranınıza bağlı olarak, bu delikler ya iyileşmeye bırakılır ya da dikilir.

Nakledilen saçlar, alıcı bölgesindeki yeni “ev” inde büyümeye başlar.Bu yeni küçük bölümde 20'ye varan saç sayısı gelişebilir. Kulağa hoş geliyor, ama genellikle, kafa derisinin önünde, saçlar doğal olarak daha ince olma eğilimindedir. Örneğin; sağlıklı bir saç derisinin önünde her bir folikülden bir veya iki kıl büyür. Ancak başın arkasında farklı bir durum söz konusudur. Burada her saç folikülü, genellikle üç veya dört tüy içerir. Bu nedenle, her bir alıcı “deliğe” 20 tüye kadar transplantasyon yapıldığında, daha az doğal görünüm elde edilir. Ayrıca ekilen tutamlar fazla doku içerdiğinden, nakledilen kıllar her zaman birbirine çok yakın oturamazlar, dolayısıyla oyuncak bebek görünümü ortaya çıkar.

Ayrıca başın arkasında kalan yara izleri oldukça belirgindir. 3 - 4 mm küçük görünebilir, ancak bu deliklerden yüzlerce alan çıkarılırsa, geride kalan izler oldukça keskin olabilir.

Saç Ekimi İle Saç Tranplantasyonu Nasıl Ayırt Edilir?

Neyse ki saç ekimi bilimi ilerledikçe, cerrahlar saç ekimi sistemini Foliküler Ünite Transplantasyonu ya da FUT saç ekimi yönteminin lehine çevirmeye başladı. Şerit alma olarak da bilinen bu yöntem, cerrahın başın arkasından, kabaca bir kulaktan diğer kulağa, uzun ve ince bir doku şeridini çıkarmasıdır. Bu doku şeridi, daha sonra elle dikkatli bir şekilde neşter ve mikroskop kullanılarak ayrılan çok sayıda saç folikülü ünitesini içerir.

Foliküller içerdikleri saç kılı miktarına göre gruplandırılır ve daha sonra kafa derisinin ön ve üst kısmındaki cerrah tarafından oluşturulan küçük deliklere transplante edilir. Böylelikle cerrah, daha az saç olan folikülleri başın ön kısmına, fazla saç içeren folikülleri de arka tarafa yerleştirerek, her folikülü doğal bir şekilde yerleştirebilir.

Ancak, FUT yönteminde de hatalar vardır. Anlaşılacağı gibi kafa derisinden uzun bir doku şeridinin çıkarılması sebebiyle geride bir süre devam edecek belirgin bir yara izi bırakacaktır. Saçı uzun olanlar bu izi rahatlıkla kapatabilirler ancak kısa saçlılar bir süre bu izle yaşamak zorunda kalacaklardır.

Böylelikle saç nakli ardındaki kısa tarihçeyle birlikte metodoloji yoluna devam etmiştir. Günümüzde Antalya'daki bizim gibi saç restorasyon klinikleri, kesme Foliküler Ünite Ekstraksiyonu veya FUE saç ekimi yöntemini kullanmaktadır.

FUE, cerrahın gelişmiş mikrocerrahi teknikleri kullanarak donör alanından küçük greftler almasını içerir. Alınan ve 20 kıla kadar çevre doku ya da doku şeridi içeren orijinal saç öbeklerine kıyasla bu yöntem sadece foliküler üniteyi çıkarır.

Yetenekli cerrahlar, en sağlıklı foliküler birimleri tayin edebilir ve kafa derisinin alıcı alanına doğal olarak yerleştirmek için bir, iki veya daha fazla kıl içeren doğru foliküler ünite sayısını seçebilir. Yara izi minimaldir, iyileşme süresi daha hızlıdır ve nakledilen foliküler üniteler arasında gözle görülür bir boşluk yoktur. Yani bu tür saç ekimi artık altın standart olarak kabul edilir. Aynı zamanda daha hızlı ve daha az müdahaleci bir prosedürdür.

Ekilen Saçlarım Değiştirilebilir mi?

1980’li yıllarda saç ekimi yaptıran ilk kişilerdenseniz, saçınızdaki “oyuncak bebek” görünümünü değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Geçmişte yaptırdığınız saç ekimi işlemi ne olursa olsun (ister FUT yöntemi, ister FUE yöntemi), İkinci, hatta üçüncü bir prosedür gerektirebilir.

Futbolcu ve model Wayne Rooney ile aktör ve televizyon yıldızı Calum Best gibi büyük yıldızlar bile birden fazla işleme ihtiyaç duyduklarını belirtmişlerdir.

Bazı durumlarda saç kaybı devam ettiğinde, daha sonra ek tedavilere ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca, saç ekiminin ardından, FUE gibi yöntemlerle tedavisini yenileyip, sorunlarını çözen hasta sayısı da oldukça fazladır. Cerrahlar, mevcut ekilen saç öbeklerinin arasına, saç ekimi yapmak için yeni transplante foliküler üniteleri ekleyebilir ve daha doğal görünmesini sağlayabilirler. İlk saç ekimi prosedürlerinden bu yana teknoloji çok ilerlediğinden, prosedürün ne kadar çabuk tamamlandığına ve acı vermeyen yara izlerinin azlığına şaşıracaksınız. Açıkçası her vaka farklıdır ve ikinci bir saç nakli için uygun olup olmadığını öğrenmek için deneyimli bir cerrahla konuşmak en iyisidir. Geçmiş prosedürlerin sizi soğutmasına izin vermeyin ve yapılabilecek bir şey olmadığını düşünmeyin!

Saç ekimi teknikleri yıllar boyunca çok yol kat etti ve bizler bu değişimin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Hastalarımıza sadece ileri FUE yöntemini DK Hair Klinik'te sunuyoruz ve onlara en iyi ve en doğal sonuçları garanti edebiliyoruz. Hiçbir ücret talep etmediğimiz online konsültasyon için bizimle irtibata geçin ve hayatınızı nasıl değiştirebileceğimizi görün.