Saç Nakli İşleminden Sonra En Önemli Nekahat Önerileri

Saç Nakli İşleminden Sonra En Önemli Nekahat Önerileri

Tebrikler! Saç nakil işlemi yaptırmaya karar verdiniz. Türkiye Antalya’da, bizimki gibi saygın bir klinikte saç nakli yaptırmak, güvende olduğunuz anlamına gelmektedir. Cerrahınız ve cerrahi ekibiniz size doğal görünümlü saç çizgisi ve yenilenmiş bir güven vermek için ne gerektiğini tam olarak bilecektir. O halde, ameliyat koltuğuna oturduğunuzda arkanıza yaslanıp rahatlamayı planlayın.

Ancak başarılı bir saç nakli, iyi bir cerrahi ekip ve saygın bir kliniğe indirgenemez. Yeni nakledilen saç köklerinizin bakımında da rol oynamalısınız. İşte başarılı ve hayatınıızı değiştirecek bir saç nakli için en önemli ipuçlarımız…

Saç Gelişimi için En İyi Diyet

İyi beslenme, her alanda iyi sağlık için anahtardır. Sağlıklı beslenme kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur, kilomuzu sağlıklı bir aralıkta tutar, bağışıklık sistemimizi güçlü kılar, böylelikle bizi sorunlardan korur ve bedensel işlevlerimizin düzgün çalışmasını sağlar.

Eğer bu anlaşıldıysa, saç naklinden en iyi sonucu almak ve iyileşebilmek için düzenli besleneceğiz.

Saç restorasyon cerrahisinden sonra iyileşebilmek için 'ideal' bir diyet yoktur, ancak saç derisi ve saç sağlığı için yememiz ve kaçınmamız gereken besinler vardır. Bol miktarda omega 3 yağ asidi, yağsız protein ve vitamin bakımından zengin meyve ve sebzeler yemeniz gerekir. Hazır gıda, kızarmış, yağlı ve şekerli yiyeceklerden kaçınmalısınız.

Omega 3 - Omega 3 yağ asitlerinin en bilinen kaynakları, somon, sardalya ve uskumru gibi yağlı balıklardır. Eğer bir vejeteryan iseniz ya da balık yemiyorsanız, o zaman bitki temelli omega 3 kaynaklarından yararlanabilirsiniz. Keten tohumu (aynı zamanda bezir olarak da bilinir), ceviz ve kabak çekirdeği omega 3 açısından zengindir. Omega 3, kafa derisi sağlığını ve saç uzamasını doğrudan etkilemez, ancak sağlıklı bir saç için önemli faktörler olan vücuttaki iltihaplanmayı önlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.

Protein - Enerji ve kas büyümesi için gerekli olduğu kadar, vücudun saç folikülü gelişimi ve saç büyümesi için de bol miktarda protein ihtiyacı vardır. Eğer protein diyetinde değilseniz, vücudunuz ihtiyacı olanı kas rezervlerinden karşılar ve önemli işlemler için vücut proteini kullanırken, saç folikülleriniz atıl kalırlar. İyi protein kaynakları, yağsız et, kümes hayvanları ve balık, fasulye, nohut, mercimek, fındık, bezelye , kepekli makarna ve ekmektir.

Vitaminler ve mineraller - Tüm meyve ve sebzeler sağlıklı bir saç derisi ve güçlü saç büyümesi için gerekli olan vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla doludur. Ancak bazıları, saç büyümesini desteklemek için diğerlerinden daha yararlıdır. Çilek ve nar, daha gür ve güçlü saç büyümesine yardımcı olan ve elajik asit olarak adlandırılan bir besin maddesinin kaynağıdırlar. Demir diğer önemli bir besin maddesidir, bu nedenle operasyon sonrası diyetiniz, bol miktarda demir açısından zengin ıspanak, tam tahıl, kuru meyve, fındık, tohum ve takviye edilmiş tahıllar içerecektir.

Sigara ve Alkol İle İlgili Sorular- Her şart ve koşulda, sigara içmekten veya aşırı miktarda alkol tüketmekten kaçınmalısınız, ancak saç naklinden sonraki ilk yedi günde, her ikisi de tamamen önlenmelidir. Her ikisi de, özellikle sigara, yara iyileşmesini geciktirerek olumsuz etkileyebilir. Ayrıca sigara içmek kafa derisindeki küçük kan damarlarına ulaşabilen oksijeni de kısıtlar, bu da iyileşmenin gecikmesine neden olur ve enfeksiyon riskini artırır.

Saç Nakli Sonrası Yaşam Tarzı ve Egzersiz

Saç naklinden sonraki ilk birkaç gün içinde, muhtemelen biraz acılı, fiziksel ve zihinsel olarak hassas hissedebilirsiniz. Bu ilk günler bunu fazla önemsemeyin. Yavaş ve ağır bir tempoda yürüyüşler yapabilir ya da yorucu olmayan fiziksel aktivitelerde bulunabilirsiniz. İlk ay boyunca, takım sporları, ağırlık kaldırma, koşu, tenis ve özellikle yüzme gibi yorucu aktivitelerden kaçınmanız gerekir. Bunun sebebi, spor yaparken başınıza darbe alma ve gereksiz yere temas etme olasılığıdır. Kafa derinize yeni nakledilen foliküller hassastır ve aşırı terlemek de sizin için iyi olmayacaktır. Saç derisini dikkatli bir şekilde yıkamanız gereken bir zamanda terleme, alıcı veya verici bölgede enfeksiyona yol açabilecek bir kir tabakası birikmesine neden olabilir. Güneşlenmekten ve şezlong kullanmaktan da ilk üç ay boyunca kaçınmalısınız. Bu nedenlerden dolayı, saç nakli işleminden sonraki ilk yedi gün boyunca, her türlü cinsel aktiviteden de kaçınmanız önerilmektedir. Genel bir kural olarak, ilk ayda bir şey çok yorucu geliyorsa, yapmayın.

Saç Dökülmesi İlaçları ve Ağrı Kesiciler

Saç nakli işleminizden sonra, cerrahınız başarılı bir şekilde iyileşmeniz için önemli olan reçeteli ilaçları verecektir. Bunlardan bazıları, kullanımları genellikle birkaç gün süren ve ihtiyacınız olduğunda alacağınız ağrı kesiciler olacaktır.

Saç kaybı oranınız ve düzeyiniz ile ilintili olarak, cerrahınız size saç kaybı önleyici bir ilaç olan Propecia’yı ( Bazen adı finasteride olarak da geçebilir) önerebilir. Bu ilaç bir "DHT engelleyicisi" olarak bilinir, bu da erkek tipi saç kaybından sorumlu olan hormon dihidrotestosteron veya DHT'nin etkisini bloke ettiği anlamına gelir. Kan sulandırıcı ilaçlar olarak bilinen bazı ilaçların alımı, cerrahi bir saç dökülmesi prosedüründen kısa bir süre önce ve sonra durdurulmalıdır. Ancak bu hiçbir zaman bir doktorun gözetimi olmadan yapılmamalıdır. Bu yüzden ameliyat öncesi konsültasyonunuzda işinizi sağlama almak için doktorunuza kullandığınız ilaçlardan bahsetmiş olduğunuzdan emin olun.

Saç Nakli İşlemi Sonrası Şampuan Kullanımı, Saç Tarama ve Şekillendirme

Saç nakil işleminden sonraki kritik günler ve haftalarda saçınıza uyguladığınız bakım , muhtemelen nekahat devrenizin en önemli aşamasıdır. Cerrahınız size çeşitli şampuanlar, losyonlar ve / veya nemlendirici spreyler ve bunların nasıl kullanılacağı hakkında ayrıntılı talimatlar verecektir.

Genel bir kural olarak, ilk saç yıkama işleminiz, kliniğe yapacağınız ikinci ya da üçüncü ziyaret esnasında olacaktır. Profesyoneller, bu ilk yıkamayı gerçekleştirmek için yerlerini alacaklardır. Yaklaşık altıncı günde saçlarınızı özel şampuanınızı kullanarak ılık su ile nazik ve dikkatlice yıkamanız gerekecek. Yumuşak hareketlerle yıkayın ve saç derinizi bir havlu veya saç kurutma makinesi kullanmadan doğal olarak kurumaya bırakın. Özel şampuanlarınız ve losyonlarınız 14. günden sonra kullanılmalıdır. Bu süre zarfında saçınızı fırçalamaktan veya şekillendirmekten kaçınmalısınız.

Hepimiz ayrı bireyleriz ve iki saç nakli de aynı değil. Cerrahınız size özel olarak tüm tavsiyeleri verecektir ve bunu yukarıdaki önerilerimizle birleştirerek başarılı bir saç nakli için size en iyi şansı sunacaktır. Özellikle saç nakli ameliyatınızdan sonra saçlarınızı nasıl şampuanlayacağınız, bandajlarınızla ilgili ne yapacağınız, nasıl şapka takacağınız ve genel olarak saç derisine nasıl dokunacağınız konusunda cerrahınızın tavsiyesine kulak verin. Ve unutmayın, saç derisinin sağlığı söz konusu olduğunda, hiçbir soru saçma değildir. Bu yüzden herhangi bir sorunuz veya şüpheniz varsa her zaman kliniğinize başvurun. Saç nakil işleminizi riske atmaktan iyidir. Tüm bunlardan sonra bize düşen ise size iyi şanslar dilemektir!