Solaryum ve Cilt Kanseri İlişkisi: Bir Annenin Hikayesi

Solaryum ve Cilt Kanseri İlişkisi: Bir Annenin Hikayesi

Hiç solaryuma girdiniz mi? Eminiz birçoğunuz girmiştir. Amerika'da son zamanlarda yapılan bir araştırma, sık sık solaryuma giren kadınlarda cilt kanserine yakalanma riskinin %74 daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Son yıllarda melonom türü kanserlerde yaşanan artışın en büyük sebeplerinden birinin solaryumun artan kullanımı olduğu kabul ediliyor.

Amerika'da yaşayan ve henüz 27 yaşındaki Tawny Willoughby de solaryuma bağlı cilt kanseri vakalarından sadece biri.

Onun kamuoyunda konuşulmasının sebebi ise Facebook'ta tedavi süreciyle ilgili paylaştığı resim oldu. Solaryumun risklerine karşı başkalarını uyarmak isteyen Tawny Willoughby yukarıdaki resmi Facebook'ta paylaştı ve şunları yazdı:

'' Eğer solaryuma girmememek için gerçekten bir neden arıyorsanız resmime bakabilirsiniz. Cilt kanseri tedavisinde neler yaşayabileceğinizi görün diye bu resmi paylaşmak istedim. Güneş kremi kullanın ya da bronzlaşmak istiyorsanız sprey kullanın. Hayatınız boyunca sadece bir cildiniz oluyor ve buna iyi bakmak sizin elinizde. Başkalarının yaptığı hatalardan ders çıkarın. Solaryumun çocuklarınızla geçireceğiniz mutlu bir geleceği çalmasına izin vermeyin. Şu anda yaşadığım en büyük korku bu. 2 yaşındaki oğlumun büyüdüğünü görememek...

Neden mi solaryum?

Lisedeyken haftada 4 ya da 5 kez solaryuma giriyordum. Evimde solaryum yatağım vardı. O zamanlar herşey mükemmeldi.

Sonrası mı...

İlk defa kanser teşhisi konulduğunda 21 yaşındaydım. Hala 6 ayda bir kontrole gidiyorum. En büyük şansım cilt kanseri türümün melonom olmaması.''

Lise yıllarında böyle bir şeyle karşılaşabileceğini hiçbir zaman düşünmediğini söyleyen Tawny Willoughby, CNN'e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

'' Bana paylaştığım resim ve verdiğim tavsiyelerden dolayı teşekkürlerini ileten çok fazla kişi oluyor. İnsanların artık solaryuma girmeyeceklerini duymak beni memnun ediyor.''

Tehlikeli bir cilt kanseri tipi olan Melonom'un belirtileri hakkında bilgi almak istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun.