İĞNELİ EPİLASYON

EpilasyonElektrik akımı kullanarak kıl köklerinin kalıcı olarak harap edilmesi tekniği yüzyılı aşkın süredir uygulanmaktadır. Bu yöntem geçici yöntemlere göre biraz daha masraflı, daha uzun süre gerektiren ve biraz daha acı verici bir tekniktir, ancak sonuçları kalıcıdır. Tek tek iğne ile kıl köklerine girilerek elektrik akımı verilmesiyle kıl follikülü yok edilir.

İğneli epilasyonda dikkat edilmesi gereken iki nokta uygulayıcı kişi ve cihazın özelliğidir. Kıl köküne sokulan iğnenin pozisyonu başarıyı etkilediğinden, uygulayıcı kişinin tecrübeli olması önemlidir.

İğneli epilasyonda elektrik akımı üç şekilde kullanılabilir. Galvanik elektroliz, termoliz ve her ikisinin karışımı olan blend metodu. Ne yazık ki ülkemizde termoliz cihazları çok sık kullanılmaktadır. Avrupada yasaklanan bu metodda yanık, kalıcı yara izleri, ciltte renk değişiklikleri gibi hasarlar oluşabilmektedir. Blend metodunu içeren cihazlar ise çok daha güvenilir ve kalıcı uygulamalar sağlamaktadır. Elektrik akımlı epilasyon cihazlarında kıl büyümesini yavaşlatan kimyasal maddelerin iontoforez ile cilde yedirilmesi işlemleri jelli ve ampullü epilasyonlar olarak adlandırılmaktadır. Bu yöntemlerle kalıcı epilasyon sağlamak olası değildir.

İğneli epilasyon tekniğinde dikkat edilmesi gereken bir hususta her iğnenin bir kişiye kullanılması ve böylece hepatit ve AIDS gibi hastalıkların bulaşmasının önüne geçilmesidir. Tecrübeli ellerde ve etkin bir cihazda bile iğneli epilasyonda iyi bir sonuç almak için aynı bölgeye epilasyon işleminin 1-3 sene kesintisiz olarak sürdürülmesi gerekmektedir.

Kliniğimizde etkinliği ve güvenirliliği yüksek olan ve yedi değişik epilasyon tekniğini bünyesinde barındıran akıllı epilasyon ünitesi kullanılmaktadır.

Elektro Epilasyon

Cihazların özelliği;

  • İğneli (termoliz, elektroliz, blend A ve B, flash)
  • Jelli (thermal probe)
  • Ampullu (galvanik) teknik

En önemli riski nedir?

Bu yöntemde kullanılan iğneler kişiye özel olmalıdır. Aksi takdirde bulaşıcı hastalıkların aktarılması söz konusu olabilir.

Kliniğimizde iğneli epilasyon uygulamasının nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.